Vezë dinozaurësh të gazuar - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Aktiviteti më i lezetshëm i dinosaurëve, tha çdo fëmijë që e do dinosaurët atje! Ju do të jeni ylli i rock-ut kur të filloni këtë aktivitet shkencor me temë të gazuar të dinosaurëve, ku fëmijët mund të nxjerrin dinosaurët e tyre të preferuar! Një variacion argëtues i një reagimi të sodës së bukës dhe uthullës, që do të tërheqë vërtet çdo parashkollor! Ne i duam aktivitetet e thjeshta shkencore që mund t'i bëni po aq lehtë në klasë sa mundeni në kuzhinë!

VIZIJA E VEZËVE TË DINOZAURIT ME KIMI TË THJESHTË!

AKTIVITET E LEHTË PËR VEZËN E DINOZAURIT

Bëhuni gati për të shtuar këtë aktivitet të thjeshtë të vezëve të dinozaurëve me gaz në planet tuaja të mësimit të dinosaurëve këtë sezon. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth reagimit midis sodës së bukës dhe uthullës, le të gërmojmë dhe të bëjmë disa vezë. Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese të dinosaurëve .

Aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar me ju, prindin ose mësuesin, në mendje! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar?

Ne ju kemi mbuluar…

Kliko këtu për të marrë Paketën tuaj FALAS të aktivitetit të dinosaurëve

AKTIVITETI PËR VEZIM TË DINO-S

Le të fillojmë të bëjmë vezët tona të dinozaurëve të çelur për një kohëAktivitet super i lezetshëm shkencor i dinosaurëve! Shkoni në kuzhinë, hapni qilarin dhe përgatituni të filloni pak përzierjen. Është pak e çrregullt, por oh kaq argëtuese të bësh këtë përzierje të ngjashme me ooblekun dhe ta kthesh në vezë dinosauri!

Shiko gjithashtu: Lego Slime Sensory Search and Find Activity Minifigure

Ky aktivitet shkencor i dinosaurëve shtron pyetjen: Çfarë ndodh kur një acid dhe një baza janë të përziera së bashku? Cilat gjendje të ndryshme të materies mund të vëzhgoni?

JU DUHET:

 • Sodë buke
 • Uthull
 • Ujë
 • Mbulesa plastike (opsionale)
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Dinozaurët e vegjël plastikë
 • Shishe me shishe, pikatore për sy ose mashtrues

SI TË BËNI VEZËT E DINOSAURIT

Sigurohuni që ta konfiguroni këtë aktivitet përpara kohe pasi do t'ju duhet t'i vendosni vezët e dinosaurëve në frigorifer përpara se të jenë gati për t'u çelur. Ju gjithashtu mund të bëni një grumbull të këtyre vezëve dino të ngrira dhe t'i përdorni të nesërmen për një aktivitet argëtues të shkrirjes së akullit!

HAPI 1: Filloni duke shtuar ngadalë ujë në një ngarkesë të mirë sode buke. Ju dëshironi të shtoni aq sa duhet derisa të përftoni një brumë të thërrmuar, por që mund të paketohet. Nuk duhet të jetë i lëngshëm ose i lëngshëm. Përzierjen e sodës së bukës dhe ujit mund ta ndani në enë dhe t'i ngjyrosni secilën veçmas me ngjyrues ushqimor. Shikoni më poshtë.

Udhëzim: U argëtuam me shumë ngjyra, por është thjesht një opsion. Vezë dino e thjeshtë ose vetëm me një ngjyrë do të jetë gjithashtu argëtuese!

HAPI 2: Tani për ta kthyer përzierjen e sodës së bukës në vezë dinosauri! Paketonipërzierjen rreth dinosaurëve tuaj plastikë. Mund të përdorni mbështjellës plastik për të ndihmuar në mbajtjen e formës nëse është e nevojshme.

Udhëzim: Nëse dinosaurët tuaj janë mjaft të vegjël, mund të jeni në gjendje të përdorni vezë të mëdha plastike të Pashkëve për të formuar vezët e dinosaurëve.

Shikoni vezët tona surprizë për të parë se si e bëmë këtë!

Klikoni më poshtë për të marrë aktivitetet tuaja të shpejta dhe të lehta shkencore.

HAPI 3: Vendosni vezët tuaja të dinosaurëve në frigorifer për aq kohë sa dëshironi. Sa më shumë të ngrira të jenë vezët, aq më shumë do të duhet për t'i shkrirë ato!

HAPI 4: Shtoni vezët e dinosaurëve në një enë ose kovë të madhe dhe të thellë dhe vendosni një tas me uthull! Lërini fëmijët të derdhin vezët e sodës së bukës dhe shikojini ato të ziejnë derisa të çelin dinosaurët!

Sigurohuni që të keni në dorë uthull shtesë. Ne blejmë kanat e gallonit!

SODA PJEKE DHE UTHull NË KLASË

Fëmijëve do t'u pëlqejë të testojnë dhe ritestojnë këtë reaksion të thjeshtë kimik, kështu që unë rekomandoj gjithmonë të kenë në dorë uthull shtesë. Nëse jeni duke punuar me një grup fëmijësh, përdorni tasa dhe nga një vezë dino secila!

Nuk ju pëlqen aroma e uthullës? Provoni këtë aktivitet me lëng limoni dhe sodë buke në vend të tyre! Meqenëse lëngu i limonit është gjithashtu acid, ai prodhon një reaksion kimik kur kombinohet me sodë buke. Shikoni vullkanet tona me limon!

Bëni dinosaurët të lahen më pas. Thyeni furçat e vjetra të dhëmbëve dhe pastroni ato!

ÇFARË NDODH KURJU PËRZIHNI SODËN E PJEKËS DHE UTHHSHËN?

Shkenca pas këtyre vezëve të dinozaurëve të çelur ka të bëjë me sodën e bukës dhe uthullën dhe flluskat e gazuara që rezultojnë!

Shiko gjithashtu: Fletët e punës së eksperimentit shkencor të printueshëm falas - Kosha të vogla për duar të vogla

Kur acidi (uthulla) dhe baza (soda e bukës) përzihet së bashku, ndodh një reaksion kimik. Soda e bukës dhe uthulla përdoren për të krijuar një substancë të re, një gaz të quajtur dioksid karboni. Veprimi i flluskimit të gazit që mund të shihni dhe madje të ndjeni nëse e vendosni dorën mjaft afër është gazi!

Të tre gjendjet e materies janë të pranishme: e lëngshme (uthulla), e ngurtë (sodë buke) dhe gaz (karboni dioksidit). Mësoni më shumë rreth gjendjeve të materies.

SHIKONI IDE MË TË GJITHSHME ZBATINE PËR DINOSAUR

 • Bëni llum llavë
 • Shkrini vezët e ngrira të dinosaurëve
 • Aktivitetet parashkollore të dinosaurëve
 • Tabela e zbulimit të dinosaurëve

LEHTË PËR TË BËRË VEZË DINOSAURI PËR SODA PJEKE & VINEGAR SCIENCE!

Zbuloni më shumë aktivitete argëtuese dhe të lehta shkencore parashkollore pikërisht këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.