31 Aktivitete drithëruese për Halloween STEM - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Numërimi mbrapsht për Halloween me 31 Ditë të Halloween STEM Aktivitetet për muajin tetor! Ose nëse e doni vërtet Halloween-in, pse të mos merrni një hap në sfidat tona të Halloween STEM dhe të filloni herët? Halloween është festa perfekte për të gjitha llojet e eksperimenteve shkencore me temë nga fantazmat dhe lakuriqët e natës, tek shtrigat dhe fenerët jack o’. Ne kënaqemi duke luajtur me idetë e STEM të Halloween-it dhe shpresojmë që ju të bashkoheni në argëtimin drithërues me ne!

MERRNI SFIDËN E RRUGËVE TË HALLOWEEN!

SFIDA TË MËSHTIRËS KËRRJEN E HALLOWEEN

Sapo të fillojë sezoni i vjeshtës, djali im është gati për Halloween. Sigurisht, ai mezi pret të bëjë mashtrime ose trajtime, por i pëlqen gjithashtu aktivitetet tona shkencore të Halloween.

Kam vendosur këto aktivitete STEM të 31 Ditëve të Halloween që ne t'i bëjmë së bashku lehtësisht në shtëpi. Disa nga këto ide i kemi provuar më parë dhe disa do të jenë krejtësisht të reja për ne dhe me të vërtetë një eksperiment!

Kënaquni me aktivitetet STEM gjatë festave dhe ditëve të veçanta që fëmijët i duan! Risia e festave paraqet mundësinë e përsosur për të eksperimentuar me aktivitetet klasike të shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës që përbëjnë STEM. Sfidat e STEM të Halloween-it që mund t'i bëni me parashkollorët deri tek ata të shkollës së mesme.

Aktivitetet tona të Halloween-it janë të lehta për t'u vendosur dhe buxhetore, kështu që ju në fakt keni kohë për të provuar disa ose të gjitha! E di që jeta është e zënë dhe koha është e kufizuar, por ju mundenijepini fëmijëve një shije argëtuese të shkencës po njësoj me aktivitetet tona me temë të Halloween STEM.

Shikoni dyqanin tuaj lokal të dollarit dhe dyqanin e artizanatit për artikuj të mrekullueshëm me temë Halloween për t'u përdorur për aktivitetet tuaja të Halloween. Çdo sezon ne shtojmë disa artikuj të rinj! Thjesht pastroni artikujt tuaj të Halloween-it, ruajini në çanta me zinxhir dhe vendosini në një kosh magazinimi për t'u përdorur vitin e ardhshëm!

Para se të filloni, pse të mos bashkoni një çantë të thjeshtë kallaji të Halloween për të shoqëruar argëtimin tuaj të STEM të Halloween sfida!!

31 DITË AKTIVITETET E KËRRJENVE TË HALLOWEEN

Shikoni lidhjet e mëposhtme për të vendosur aktivitetet tuaja të Halloween STEM. Provoni një ose provoni të gjitha. Shkoni sipas çdo rendi!

KRAPE KËTË PAKE IDE TË KËSHILLAVE TË HALLOWINIT TANI!

1. Slime Halloween

Mësoni rreth kimisë me recetat tona të slimes për Halloween. Koleksioni ynë ka gjithçka që ju nevojitet për të bërë slime më të mirë të Halloween-it përfshirë zhul me gëzof, llum me ilaçe shpërthyese, zhul kungulli dhe madje edhe zhul pa shije ose boraks. Mundësitë janë të pafundme pasi t'ju tregojmë se si të zotëroni prodhimin e slime!

2. Kalbur Pumpkin Jack Experiment

Gdhendni një kungull dhe lëreni të kalbet. Hetoni çfarë ndodh dhe eksploroni dekompozimin për Biologjinë rrëqethëse!

3. Dissolving Candy Corn Experiment

Kamele simbolike të Halloween të përziera me aktivitete të thjeshta STEM për një sfidë të lezetshme të Halloween STEM që mund të konfiguronishpejt.

4. Ndërtoni struktura fantazmë striofoam

Një kthesë e Halloween në një aktivitet klasik ndërtimi STEM. Sfidoni fëmijët tuaj të ndërtojnë fantazmën më të gjatë me këtë projekt me top stiropor. Ne thjesht morëm materiale për t'i përdorur nga dyqani i dollarëve.

5. Rritja e kungujve me kristal

Bëni kungujt tuaj kristal me një kthesë argëtuese në një eksperiment klasik me kristal boraks.

6. Shpërthimet e kungujve fantazmë

Ky eksperiment shkencor i Halloween-it do të bëhet pak i çrregullt, por është shumë i lezetshëm! Një Jack O'Lantern që shpërthen duhet të provohet të paktën një herë!

7. Eksperimenti i dendësisë së Halloween-it

Eksploroni dendësinë e lëngjeve me një eksperiment drithërues të densitetit të lëngjeve të Halloween-it me lehtësi për t'u vendosur me sende përreth shtëpisë.

8. Ide për ndërtimin e LEGO-ve për Halloween

Ndërtoni me LEGO dhe bëni disa dekorime fantastike LEGO të Halloween-it si kjo fantazmë drithëruese LEGO .

9. Spider Oobleck

Spidery oobleck është shkencë e mrekullueshme për t'u eksploruar dhe ka vetëm 2 përbërës bazë të kuzhinës me recetën tonë të thjeshtë.

10. Eksperimenti "Bubbling Brew"

Përzieni pijen tuaj të fryrë në një kazan të përshtatshëm për çdo magjistar ose magjistar të vogël këtë sezon të Halloween. Përbërësi i thjeshtë shtëpiak krijon një reaksion kimik të lezetshëm me temën e Halloween-it që është po aq argëtuese për të luajtur, sa edhe për të mësuar!

11. VampirBlood Slime {shije e sigurt}

Bëni shijen e slimes të sigurt dhe plotësisht pa boraks! Ne provuam diçka pak më ndryshe me këtë recetë Metamucil Halloween slime.

Shiko gjithashtu: Marshmallow Igloo - Kazanët e vegjël për duart e vogla

12. Vendosni shishet e mostrave

Jam i sigurt që i keni parë më parë këto kafshë të rriten, provoni t'i ktheni në shishe rrëqethëse të mostrave të kafshëve? Fëmijëve u pëlqen ky aktivitet i thjeshtë shkencor dhe marrin një goditje të madhe nga rezultatet. Këto mund të jenë thjesht artikuj risi të lira, por ka edhe pak shkencë!

13. Eksperimenti i Zemrës Vampire

Xhelatina nuk është vetëm për ëmbëlsirë! Është edhe për shkencën e Halloween-it me një eksperiment rrëqethës të zemrës me xhelatinë që do t'i bëjë fëmijët tuaj të ulërijnë me turp dhe kënaqësi.

14. Ndërtoni një shtëpi të përhumbur të ngrënshme

Kjo shtëpi e përhumbur super e lehtë për t'u ndërtuar është e përsosur për t'u shijuar shumë mosha, madje edhe të rriturit!

15. Halloween Tangrams

Një mënyrë argëtuese për të kombinuar një festë të preferuar me një mësim të shkëlqyer matematike praktike. Krijoni fotografi me temë Halloween duke përdorur forma të thjeshta. Nuk është aq e lehtë sa duket, por patjetër i inkurajon fëmijët të mendojnë!

16. Bëni fantazma flluskë

Ndërtoni fantazma flluskuese me këtë eksperiment të thjeshtë fantazmash çdo shkencëtar do t'i pëlqejë!

17. Eksperimenti i balonave të Halloween

Merrni sfidën e kërcellit të Halloween. A mund ta fryni një tullumbace pa e fryrë vetë në të?Zbuloni se si me eksperimentin tonë me tullumbace të Halloween. Gjithçka që ju nevojitet janë disa përbërës të thjeshtë!

18. Vendosni një sistem rrotullash kungujsh

Testoni aftësitë tuaja inxhinierike për të ndërtuar makinën tuaj të thjeshtë të rrotullës së kungujve për një aktivitet argëtues STEM të Halloween. Vetëm disa artikuj të thjeshtë dhe ju keni një makinë të mrekullueshme të thjeshtë me temë kungulli për të luajtur brenda ose jashtë.

Shiko gjithashtu: Aktivitete Fibonacci për Fëmijë

19. Zgjidhni një libër me kungull

Zgjidhni një libër për Halloween dhe dilni me sfidën tuaj STEM. Shihni listën tonë të librave me kunguj!

20. Ora me kungull

Bëni orën tuaj duke përdorur kunguj për ta fuqizuar atë. Vërtet? Po, zbuloni se si mund ta bëni vetë orën tuaj me kungull me energji për një sfidë argëtuese të Halloween STEM.

21. Veprimtaritë STEM të makinave të garave

Shtoni një kungull në pistën tuaj të garës. Krijoni një tunel kungulli ose krijoni një pistë kërcimi për makinat tuaja.

22. Katapultë Halloween

Dizajnoni dhe ndërtoni katapultën tuaj të kungullit nga shkopinjtë Popsicle për një sfidë argëtuese të Halloween STEM.

23. Eksperimenti i llambës së llavës së Halloween

Doni të provoni një shkencë të vogël drithëruese këtë vit? Eksperimenti ynë me llambën e llavës së Halloween është i përsosur për shkencëtarët e rinj të çmendur!

24. Halloween Candy Buildings

Strukturat e Halloween {Candy}. Hidhni një sy disa nga idetë tona për ndërtimin e strukturës. Nuk duhet të përdorni vetëm karamele.

Sigurohuni që të keni disa prej tyrekunguj pelte {si pika çamçakëz} dhe shumë kruajtëse dhëmbësh të disponueshme!

SHIKON GJITHASHTU: Candy Corn Gears

25. Zombie Fluffy Slime

Trurë dhe më shumë tru me recetën tonë të bërë në shtëpi për zhul me gëzof me temë zombie. E përkryer për fëmijët që i pëlqejnë të gjitha gjërat zombie për një aktivitet të lezetshëm STEM të Halloween.

26. Rolling Pumpkins

Krijoni rampat tuaja nga kartoni, druri apo edhe ulluqet e shiut. Shihni se si kunguj të vegjël rrokullisen poshtë rampave dhe këndeve të ndryshme. A rrotullohet një kungull?

27. Kungull Puking

Kimia dhe kungujt kombinohen për një aktivitet shkencor unik shpërthyes!

JU MUND TË Pëlqejnë: Mini Volcano Pumpkin

28. Bomba për banjë për Halloween

Kimi në vaskën e banjës me bomba të ndezura për banjën e Halloween-it që mund t'i bëni lehtësisht me fëmijët. Eksploroni një reaksion kimik të ftohtë midis një acidi dhe një baze ndërsa jeni të pastër!

29. Flying Tea Bag Ghosts

Mendoni se keni parë fantazma fluturuese? Ndoshta ju mundeni me këtë eksperiment të thjeshtë me qese çaji fluturues. Gjithçka që ju nevojiten janë disa furnizime të thjeshta për një eksperiment shkencor argëtues lundrues me qese çaji me një temë Halloween.

30. Ndërtoni një shtëpi zanash me kungull

31. Science with Glow Sticks

Mësoni rreth Chemiluminescence with Glow Sticks {perfekte për mashtrim ose trajtim të natës}.

CILËN SFIDË TË KËMBLEVE TË HALLOWEEN DO TË PROVONIE PARË?

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Kliko këtu për Aktivitetet tuaja FALAS STEM për Halloween

DËSHUAR RRUGIN? AKTIVITETET MË SHUMË ARGËTUESE PËR FËMIJËT STEM

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete STEM për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.