Marshmallow Igloo - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Çfarë kanë të përbashkët kakaoja e nxehtë dhe igloot? Marshmallows, sigurisht! Merrni këtë sfidë dimërore STEM dhe ndërtoni një igloo nga ëmbëlsirat e bardha, si një mënyrë argëtuese për të eksploruar stinën e dimrit. Shpresojmë, më shumë nga marshmallows të arrijnë në igloo dhe jo në gojë! Ju gjithashtu mund të shtoni disa kruese dhëmbësh dhe të ndërtoni strukturat tuaja të marshmallow.

SI TË BËNI NJË IGLOO NGA MARSHMAALLOW

Shiko gjithashtu: Diet Coke dhe Mentos Eruption

ILOO DIY

Igloo është një lloj strehimi i bërë nga blloqe akulli të vendosura njëra mbi tjetrën, zakonisht në formën e një kube. Igloos përdoreshin në dimër si strehë të përkohshme nga gjuetarët kur ata ishin larg shtëpive të tyre.

Një igloo që është ndërtuar siç duhet do të mbajë peshën e një personi që qëndron sipër tij pa u shembur. Zona e gjumit në igloo është ngritur sepse ajri i ngrohtë ngrihet dhe ajri më i ftohtë vendoset. Hyrja e igloos vepron si një kurth i ftohtë ndërsa zona e gjumit mban ajrin e ngrohtë të krijuar nga një sobë, llambë, trupa të ngrohtë ose mjete të tjera.

Zbuloni se si të bëni një igloo nga marshmallow më poshtë për një projekt argëtues dimëror. Le të fillojmë!

MË SHUMË GJËRA TË BËRISH ME MARSHMALLOWS

Marshmallow SlimeMarshmallow Fluff SlimeMarshmallow CatapultSfidat e strukturës

KLIKO KETU PËR TË PËRFITUAR SFIDËN TUAJ FALAS DIMËRORE SEM!

MARSHMALLOW IGLOO

A mund të bëni një igloo ngamarshmallows? Provoni dorën tuaj në këtë sfidë argëtuese për ndërtimin e marshmallow.

FURNIZIMET:

Mos ngurroni të përdorni toptha pambuku ose pom pom si alternativë!

  • Marshmallows
  • Ngjitës
  • Kapak plastik i filxhanit të kafesë
  • Gërshërë
  • Pjatë letre

SI TË BËJMË NJË IGLOO NGA KETE

HAPI 1. Prisni një "derë" nga kapaku rreth 1 inç i gjerë.

HAPI 2. Përdorni një pjatë letre si bazë dhe ngjitni një rreth marshmallows rreth fundit të kapakut.

HAPI 3. Ngjitni një rreth të dytë marshmallow sipër shtresës së parë.

HAPI 4. Përsëriteni derisa të mbulohet kapaku plastik.

Shiko gjithashtu: 23 Aktivitete argëtuese parashkollore në oqean - kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 5. Ngjitni më shumë marshmallow në krye për të bëje igloon më të gjatë.

IDE MË SHUMË ARGËZUESE PËR DIMËR

Duke kërkuar edhe më shumë aktivitete dimërore për fëmijët, ne kemi një listë fantastike që varion nga shkenca e dimrit eksperimente për recetat e llumit të dëborës për zanatet e burrë dëbore. Plus, ata të gjithë përdorin furnizime të zakonshme shtëpiake duke e bërë konfigurimin tuaj edhe më të lehtë dhe portofolin tuaj edhe më të lumtur!

Eksperimente shkencore dimëroreSnow slimeAktivitetet e flokeve të dëborës

BËRË NJË Mjeshtëri me KETE KËTË DIMËR

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për eksperimentet shkencore dimërore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.