Si të bëni slime me niseshte misri - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Fëmijëve tuaj u pëlqen të luajnë me zhul, por ju dëshironi një recetë me zhul që nuk përdor asnjë nga aktivizuesit e zakonshëm të zhulit si pluhur boraks, niseshte e lëngshme ose tretësirë ​​e kripur. E kuptoj plotësisht, dhe kjo është arsyeja pse unë dua t'ju tregoj se si të bëni slime pa boraks me vetëm dy përbërës të thjeshtë, niseshte misri dhe ngjitës. Ky slime me niseshte misri bën një aktivitet të shkëlqyeshëm lojërash ndijore për fëmijët!

RECETA E SLIME ME MISESHTE MISRI DHE NGJIT!

SI FUNKSIONON SLIME E MISRISHT?

0>Ka të gjitha mënyrat për të bërë slime! Mund të bëni edhe slime të ngrënshme. Me kaq shumë mënyra për të bërë slime, doja të ndaja një recetë super të thjeshtë për slime që nuk kërkon ndonjë përbërës të pazakontë dhe quhet slime niseshte misri!

Mos harroni të Mbani niseshte misri në dorë! Niseshte misri është gjithmonë një nga furnizimet e paketuara në kompletet tona shkencore të bëra në shtëpi! Është një përbërës i mrekullueshëm për aktivitetet e lezetshme shkencore të kuzhinës dhe është i shkëlqyeshëm për ta pasur pranë për të zhvilluar një eksperiment të lehtë shkencor!

Disa nga recetat tona të preferuara të niseshtës së misrit…

Elektrike Niseshte misri Brumë me niseshte misri Receta e brumit me niseshte misri Oobleck

A keni bërë ndonjëherë oobleck me niseshte misri dhe ujë? Është padyshim një aktivitet klasik shkencor që të gjithë fëmijët duhet ta provojnë! Oobleck, si zhul është ai që njihet si një lëng jo Njutonian, por është bërë vetëm me ujë dhe niseshte misri. Është shkencë e lezetshme dhe shkon shkëlqyeshëm me tëAktivitetet e Dr. Seuss gjithashtu.

A është llumi një lëng apo i ngurtë? Ky zhul i lehtë i niseshtës së misrit është një aktivitet i shkëlqyeshëm për të eksploruar gjendjet e materies! Slime me niseshte misri ju lejon të eksploroni lehtësisht vetitë e një lëngu dhe të ngurtë. Bëjeni atë në një gungë të madhe dhe ngadalë shikoni të humbasë formën e saj. Një solid i vërtetë do të ruajë formën e tij kur vendoset në një enë ose në një sipërfaqe. Një lëng i vërtetë do të rrjedhë nëse vendoset në një sipërfaqe ose do të marrë formën e një enë. Ky lloj slime i bën të dyja!

SA ZGJATON SLIME E MISHËSIT?

Megjithëse djali im preferon recetat tona tradicionale slime , ai ende argëtohej me këtë llucë misri. Nuk do të mbajë kohëzgjatjen që do të mbajë një slime tradicionale dhe në të vërtetë, përdoret më së miri dhe luhet me të në ditën e përgatitjes.

Ju mund ta ruani llumin tuaj të niseshtës së misrit në një enë të mbyllur ajri dhe shtoni një pikë zam për ta hidratuar atë të nesërmen. Lëmi i niseshtës së misrit do të jetë pak më i çrregullt edhe në duar. Edhe pse djali im, të cilit nuk i pëlqejnë duart e çrregullta, e bëri mirë në pjesën më të madhe.

Receta jonë e slime me niseshte misri dhe ngjitës ka ende shumë lëvizje të këndshme në të. Ajo shtrihet dhe rrjedh dhe të gjitha ato gjëra të mira zhul, por cilësi është e ndryshme!

Ju mund ta shtrini atë si një gjarpër ose ta paketoni në një top të ngushtë gjithashtu!

SLIME NISESH MISRIRECETA

PËRBËRËSIT:

  • Ngjitës i bardhë shkollor PVA që lahet
  • Miseshte misri
  • Ngjyrosje ushqimore {opsionale
  • Enë, lugë matëse, lugë

Shiko gjithashtu: 10 Mbushësit më të mirë të koshit ndijor për lojën ndijore - Kazanët e vegjël për duart e vogla

SI TË BËJMË SLIME ME MISESH MIRI

Kjo recetë është një pjesë ngjitëse në tre pjesë {jep ose merr një pak} niseshte misri. Unë gjithmonë filloj me ngjitësin.

Hapi 1: Matni ngjitësin. Ne përdorim ose një lugë 1/3 ose një lugë 1/4 filxhani.

Hapi 2: Shtoni ngjyrosjen e ushqimit në ngjitës nëse dëshironi. Kohët e fundit kemi shijuar ngjyrosjen ushqimore neoni.

Hapi 3: Shtoni ngadalë niseshte misri. Mos harroni se ju duhet 3 herë sasia e niseshtës së misrit për t'u ngjitur. Përzieni në mes duke shtuar niseshte misri. Do të trashet ngadalë ndërsa vazhdoni të shtoni niseshtenë.

Shiko gjithashtu: Slime për Ditën e Shën Valentinit (i printueshëm falas) - Kosha të vogla për duar të vogla

Hapi 4. Provoni me gishta. A mund ta merrni llumin e niseshtës së misrit pa qenë i lagësht, ngjitës dhe i njomë? Nëse mundeni, atëherë jeni gati të gatuani llum niseshte misri! Nëse jo, shtoni edhe pak niseshte misri.

Lugja do të funksionojë vetëm për kaq shumë kohë! Do t'ju duhet të ndjeni konsistencën e zhulit tuaj pas një kohe.

Përfundimisht, do të jeni në gjendje ta kapni atë si një copë të madhe. Disa do të vazhdojnë të ngjiten në enë dhe do të duhet të gërmohen dhe shtohen në grumbullin tuaj nëse dëshironi. Pak niseshte misri në gishta do të ndihmojë në ngjitjen.

Zhurni llumin tuaj të niseshtës së misrit për disa minuta dhe më pasargëtohu duke luajtur me të! Bën për lojë të shkëlqyer shqisore dhe shkencë të thjeshtë gjithashtu. Për një përvojë edhe më të madhe shqisore, shikoni këtë slime aromatike të këndshme.

Nëse llumi juaj i niseshtës së misrit duket pak i thatë, shtoni një copë zam dhe përpunojeni në përzierje. Shtoni vetëm një pikë të vogël pasi pak shkon shumë! Ju lutemi, mbani në mend se ky slime nuk do të duket ose nuk do të duket si recetat tona normale të slimes, por është e lehtë dhe e shpejtë për t'u bërë.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të hiqni dorë nga aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

ARGËTIM ME SLIME ME MISHTE MISRI PËR FËMIJË!

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë receta fantastike për slime!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR SLIME PËR TË PROVUAR

Glitter Glue Slime Fluffy Slime Glow In The Dark Slime Clay Slime Liquid Starch Slime Borax Slime

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.