Aktivitete STEM të Shën Valentinit për Fëmijë - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kupidët fluturues, zemrat lëshuese dhe shumë më tepër! Le ta nisim sezonin me 14 ditë sfida STEM Valentines. Aktivitetet STEM të Shën Valentinit janë kthesa të thjeshta në projektet tuaja të preferuara, të përditshme STEM. Shtimi i zemrave, ngjyrave tradicionale të festave ose karameleve/furnizimeve me tematikë i bën aktivitete argëtuese të Ditës së Shën Valentinit për fëmijët. Nxitni dashurinë për të mësuar me aktivitete të thjeshta STEM!

14 DITË VEPRIMTARI TË DITËS SË SHËN Valentinit

AKTIVITETET E DITËS SË VALENTINIT PËR FËMIJË

Sillni argëtim STEM në ditën tuaj të Shën Valentinit këtë vit! Është shumë e lehtë t'u japim sfidave tona STEM një ndryshim të temës së Shën Valentinit me materiale të thjeshta dhe furnizime të përditshme. Vendosni argëtuese dhe të lehta për t'u bërë projektet e Shën Valentinit për t'i nxitur fëmijët tuaj të mendojnë!

KLIKONI KËTU PËR NJË KALENDAR FALAS TË PRINTUAR TË VALENTINIT & FAQET E REVISTËS !

ÇFARË ËSHTË STEM?

STEM merr shkencën dhe ndërton elemente të teknologjisë, inxhinierisë, matematikës dhe ndonjëherë edhe artit. Një aktivitet i mirë STEM do të përfshijë të paktën dy nga këto katër shtylla: matematikën dhe inxhinierinë ose shkencën dhe teknologjinë. Mësoni më shumë rreth çfarë është STEM .

Çuditërisht, një aktivitet STEM është i përsosur për fëmijët e vegjël sepse ofron kaq shumë mësime dhe aftësi të vlefshme për jetën, si aftësitë vëzhguese, aftësitë e të menduarit kritik dhe dizajni aftësitë.

Ai gjithashtu siguron një dozë shumë të nevojshme dështimi përpara suksesit. Këmbëngulja dhedurim. Shëndeti STEM është gjithashtu i shkëlqyeshëm për ata fëmijë që nuk janë të apasionuar pas punimeve artizanale.

SHIKON GJITHASHTU: Valentine LEGO Building Ideas

FILLO ME NJË TABAKATË!

Filloni çdo festë ose sezon me një tabaka me tema. Shkoni në dyqanin tuaj lokal të dollarëve ose në korridorin sezonal të çdo dyqani të madh kuti për gjetje të lira për t'i shtuar kompletit tuaj të kallajxhinjve. Lexoni më shumë rreth asaj që ka në kompletin tonë STEM të Shën Valentinit.

Materialet janë përgjithësisht të lira. Ju mund të keni tashmë shumë furnizime të thjeshta në dollapët dhe sirtarët tuaj. Dyqanet artizanale, dollarësh dhe ushqimore kanë gjithçka që ju nevojitet.

Disa materiale të blera mund të ruhen dhe të ripërdoren për aktivitete të ndryshme. Më pëlqen t'i ruaj materialet në një çantë të madhe plastike dhe t'i ndaj festat dhe stinët në çanta me zinxhir për t'i mbajtur të organizuar.

Një tabaka kallaji është vetëm një nga burimet tona të dobishme për furnizime të lira STEM. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth mënyrës se si e bëjmë STEM me një buxhet , KLIKONI KËTU .

VALENTINES STEM AKTIVITETET

Argëtohuni me këto ide STEM më poshtë. Përdorini ato për të konfiguruar kalendarin tuaj të numërimit mbrapsht 14-ditor ose për t'i lëvizur ato për t'iu përshtatur nevojave tuaja. Zgjidhni vetëm disa aktivitete të Shën Valentinit për t'i shijuar ose provoni secilën prej tyre!

KLIKONI KËTU PËR NJË KALENDAR TË PRINTUAR FALAS TË VALENTINIT & amp; FAQET E DITORIT !

Dita 1: Flying Cupids Balloon Rocket

Një aktivitet fizik super argëtues me ditën e Shën Valentinittema!

Dita 2: Valentine Slime

Ne kemi aktivitete të mrekullueshme të slimes për Ditën e Shën Valentinit për t'i ndarë me ju duke përdorur disa nga recetat tona të preferuara dhe të thjeshta për të bërë slime. Slime me gëzof, slime i kripur, zhul floam, dhe më shumë!

Dita 3: Eksperimenti i Qumështit Magjik të Cupid

Qumështi magjik është një eksperiment klasik që mund ta rikrijoni me tema të shkëlqyera gjatë gjithë vitit . Është gjithashtu një kimi e mirë që tregon pak se si molekulat në qumësht reagojnë ndaj sapunit të enëve për të krijuar fishekzjarre. Fëmijëve u pëlqen ta bëjnë këtë pa pushim. Ju gjithashtu mund të rikrijoni eksperimentin klasik Skittles Candy gjithashtu.

Qumështi Magjik i Shën Valentinit

Dita 4: Sfida e Kullës së Kullës së Zemrës

A mund të ndërtoni një kullë në formë zemre ? Gjithçka që ju nevojitet janë këto mini gota të kuqe dhe copa kartoni! Sfidë bonus, provoni një version më të madh!

SHIKON GJITHASHTU: 100 Cup Tower Challenge

Dita 5: Candy Hearts Oobleck

Mëso për lëngjet jonjutoniane, gjendjet e materies dhe shumë më tepër kur mësoni se si të bëni oobleck! Nëse dëshironi ta shijoni, mund të bëni oobleck të kuqe të ndezura në vend të zemrave të ëmbëlsirave.

Candy Heart Oobleck

Dita 6: Valentine Thaumatrope

Sa e lehtë! Letër kompjuteri, kashtë për pije, markera dhe shirit. Pa rrëmujë!

Dita 7: Dissolving Candy Heart s

Eksploro tretshmërinë me karamele për Ditën e Shën Valentinit! Përfshihet edhe fleta e punës me karamele me karamele falas!

Dita 8: ZemraLauncher

Bëni një katapultë dhe nisni zemrat për aktivitetet e mrekullueshme STEM të Shën Valentinit dhe eksperimentet e fizikës! Shikoni gjithashtu katapultën tonë LEGO, katapultën me laps dhe katapultën marshmallow jumbo!

Dita 9: Eksperimenti i balonës me uthull me sodë buke

A keni provuar ndonjëherë eksperimentin klasik të balonës me sodë buke ku keni përdorni sodë buke dhe uthull për të hedhur në erë një tullumbace në vend të mushkërive tuaja?

Eksperimenti i balonave për Shën Valentin

Dita 10: Ndërtoni struktura ëmbëlsirash

Fasule pelte, pika gome, marshmallow dhe kruese dhëmbësh. Çfarë mund të ndërtoni? Një urë, një kullë, forma gjeometrike, një skulpturë abstrakte! Shikoni më shumë mënyra se si mund të ndërtoni struktura këtu! Kërkoni kartat e formës së printueshme falas të përfshira.

Shiko gjithashtu: Aktivitete argëtuese në natyrë për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Dita 11: Kodimi i Ditës së Shën Valentinit

Ne kemi luajtur me alfabetin binar për të kontrolluar kodimin pa një kompjuter. Merrni disa pastrues tubash, rruaza, një pllakë bazë LEGO dhe tulla të vogla LEGO për këtë ide. Do të gjeni gjithashtu një lidhje me një lojë kodimi algoritmi!

Shiko gjithashtu: Laboratori i kromatografisë me letër për fëmijë

Dita 12: Grow Crystal Hearts

Kimia dhe Dita e Shën Valentinit shkojnë paralelisht me zgjidhjet super të ngopura që rriten këto zemra të mrekullueshme kristali! Ne madje e bëmë këtë aktivitet me një klasë të klasës së dytë me 20 fëmijë nga fillimi deri në fund!

Dita 13: Llamba e lavës së Ditës së Shën Valentinit

Eksploroni një aktivitet argëtues shkencor me një rezultat të pastër ! Një llambë lavë DIY është një shkencë e lehtë për t'u vendosureksperiment që shfaq disa koncepte të thjeshta si dendësia e lëngjeve dhe reaksionet kimike.

DITA 14: Buqetë me lule me filtër kafeje

Në vend që të blini lule të freskëta për një dikë të veçantë, vazhdoni dhe bëni buqeta e vet shumëngjyrëshe që kombinon shkencën dhe artin për një projekt fantastik STEAM mbi tretshmërinë!

Lulet e filtrit të kafesë

BONUS: Bojë me sodë buke STEAM

Rrihni bojë me sodë buke për një kimi të ftohtë që kombinon me art! Ky aktivitet i gazuar i uthullës së sodës së bukës është gjithashtu një mënyrë unike për të bërë bojë shtëpiake. E përkryer për një projekt STEAM që ndërthur shkencën dhe artin.

KLIKONI KËTU PËR NJË KALENDAR FALAS TË PRINTUAR TË VALENTINIT & FAQET E REVISTËS !

AKTIVITETI I RRUGËVE BONUS: NDËRTIMI I ZEMRAVE

Sa materiale mund të përdorni për të ndërtuar zemra? E patë kullën e kupës së zemrës sipër, por çfarë tjetër mund të përdorni për furnizime ndërtimi? Klikoni në lidhjet më poshtë për të parë se si u bëmë krijues me materiale të tjera të lira.

  • Zemra kartoni
  • Zemra tubash PVC
  • Zemra LEGO
  • LEGO Heart Maze

KARTA TË LEHTA TË DITËS SË VALENTINIT PËR FËMIJË

Ne kemi një përzgjedhje argëtuese të kartolinave të ditës së Shën Valentinit me temë shkencore dhe STEM për fëmijë! Koleksionin e plotë mund ta gjeni këtu.

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI AKTIVITETET TUAJ FALAS TË PRINTUARA PËR VALENTININ!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.