Aktivitetet më të mira të pushimeve për STEM dhe shkencë

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Faqja jonë aktivitetet e festave do të jetë një burim i përditësuar vazhdimisht i aktiviteteve shkencore dhe STEM për fëmijët. Ju lutemi, kontrolloni shpesh për të parë se çfarë ka të re! Koleksionet e reja të festave do të shtohen me mjaft kohë për t'u përgatitur për çdo festë. Tani për tani po fillojmë Ditën e Shën Valentinit, e ndjekur nga të gjitha festat me temë pranverore me receta të mrekullueshëm të shkencës, STEM, LEGO dhe slime që fëmijëve do t'u pëlqejnë.

AKTIVITETET E FESTAVE PËR SHKENCËN DHE KËRRJEN

Nëse ju pëlqen të planifikoni përpara për të gjitha festat ose ditët e rasteve të veçanta, shikoni se çfarë tjetër kemi! Do të gjeni diçka për pothuajse çdo festë të madhe të SHBA-së që ne festojmë këtu në shtëpinë tonë.

Gjejni të gjitha nevojat tuaja shkencore për pushimet dhe STEM në një vend këtë sezon festash. Planifikimi i aktiviteteve tuaja të pushimeve sapo u bë shumë më i lehtë për shkencëtarin tuaj të ri që i pëlqen të praktikojë çdo festë me aktivitete shkencore me temë.

Kemi kaluar më shumë se 6 vjet duke krijuar ndryshime temash të pushimeve në shumë prej aktivitete klasike shkencore që mund t'i keni provuar tashmë! Aktivitetet dhe eksperimentet shkencore të ditëve të veçanta të festave janë perfekte për moshat nga 3 deri në 9 vjeç dhe të rriturit gjithashtu argëtohen shumë.

EKSPERIMENTET E SHKENCËS DHE PROJEKTET E PUSHMEVE TË FUSHAVE

Çdo lidhje imazhi më poshtë do t'ju udhëheqë në një koleksion të ideve tona të preferuara për çdo festë apo ditë të veçantë! Ju do të gjeni një pasuri tëaktivitete që mund të kryhen me kohë të kufizuar në dispozicion dhe burime të kufizuara duke i bërë ato ideale për klasa, shkollë në shtëpi, grupe pas shkollës dhe ne shtëpi!

Do të shihni gjithashtu se sa shumë shkenca të thjeshta dhe Aktivitetet STEM duke përfshirë klasikët mund të rikrijohen për stinët e ndryshme, festat ose ditët e rasteve të veçanta.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth STEM, filloni këtu me projektet tona gjeniale STEM për fëmijë.

E RE! Ne kemi kartat STEM FALAS të sfidës tani për planifikimin e mësimeve të festave.

Paketa STEM përfshin një faqe sugjerimesh të dobishme për furnizime! Shtojini këto në qendrat tuaja ose në koshin e kohës së lirë.

Klikoni në lidhjet më poshtë për të marrë paketat.

 • Kartat STEM të Halloween
 • Kartat STEM të Falenderimeve
 • Kartat STEM të Krishtlindjeve
 • Kartat STEM të Ditës së Shën Valentinit
 • Shën. Kartat STEM të Ditës së Patrick
 • Kartat STEM Seuss
 • Kartat STEM të Pashkëve
 • Kartat STEM të Ditës së Tokës

Kërkimi për aktivitete të lehta për t'u printuar , dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

FILLO ME AKTIVITETET E PUSHIMIT TANI!

Klikoni në secilën nga lidhjet e mëposhtme për të gjetur disa nga Aktivitetet më të mira, të lehta dhe buxhetore për pushime përreth. Nga shkenca te slime dhe LEGO te STEM.

Duke kërkuar për Shkencën Sezonale dhe STEM, klikoni këtu.

Fëmijëtabsolutisht e dua risinë e pushimeve në ndryshim. Më pëlqen vetëm magjia në sezonin e festave. Shumë nga aktivitetet tona të thjeshta shkencore janë vetëm kaq, pak magji. Do t'ju pëlqejë të shihni pamjen e fytyrave të fëmijëve tuaj kur provoni stolitë ose zemrat që shpërthejnë ose kur rrahni me to slime leprechaun me gëzof.

Shiko gjithashtu: Receta e Vjeshtës për Fëmijët - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Duke kërkuar këshilla për STEM për buxhetin, klikoni këtu.

Fëmijëve do t'u pëlqejë të eksperimentojnë, ndërtojnë, eksplorojnë dhe luajnë me aktivitetet tona shkencore dhe STEM. Përfekte për një pjesë të vogël fëmijësh ose një grup të tërë, këto aktivitete festash funksionojnë për shumë raste të ndryshme.

Duke kërkuar për aktivitete të shpejta STEM, klikoni këtu.

Ne dimë se si ta bëjmë sezonin ekstra të veçantë me shumë aktivitete të rregullta pushimi. Ju nuk keni nevojë të jeni shkencëtar raketash ose inxhinier kimik për të sjellë gëzimin e shkencës në shtëpinë tuaj.

Ju garantoj se do t'ju pëlqejë të provoni këto ide shkencore, STEM, LEGO dhe slime me fëmijët tuaj.

EKSPERIMENTET SHKENCORE DHE AKTIVITETET E SHKENCËS SË HALLOWINIT

Gjithçka që ju nevojitet për një Halloween gjysmë drithërues me aktivitete shkencore për fëmijë! Nga truri i ngrirë te zemrat e xhelatinës dhe pijet e gazuara, do të gjeni një shumëllojshmëri argëtuese për fëmijët e të gjitha moshave! Klikoni në lidhjet më poshtë për të gjitha detajet.

Plus kemi:

 • 31 Ditët e Halloween Countdown
 • Eksperimentet shkencore të Halloween
 • Halloween SlimeReceta

PROJEKTET E SHKENCAVE DHE FALËNDERIMIT TË FALËNDERIMIT

Para se të filloni sezonin e Krishtlindjeve, sigurohuni që të provoni disa gjëra argëtuese për Ditën e Falënderimeve dhe përfundoni sezonin e vjeshtës si një vullkan kungulli ose një gjalpë shtëpie për tryezën e darkës.

 • Shkenca e Falenderimeve dhe aktivitetet STEM
 • Plani i menusë STEMs-Giving

SHKENCA E KRISHTLINDJEVE DHE AKTIVITETET E KËRISHTIT

Gjeni shkencën argëtuese të festave si qumështi magjik i Babagjyshit, llamba e lavës së Rudolfit dhe stolitë shpërthyese.

Plus ne kemi:

 • Sfidat e pemës së Krishtlindjes
 • Numërimi mbrapsht i STEM i Krishtlindjeve
 • Kalendari i numërimit mbrapsht të Krishtlindjeve LEGO
 • Slimes i Krishtlindjeve
 • 5 Ditët e Krishtlindjeve (biologji , astronomi, botanikë, kimi dhe gjeografi)
 • Plenty of Christmas Science

SHKENCA DHE RREGULLI I VITIT TË RI

Pse mos i zini Vitin e Ri me STEM dhe aktivitete shkencore të fëmijëve që janë më shumë si lojë sesa punë!

SHKENCA DHE STEM DITA E VALENTINIT

Do të gjeni shumë e shkencës së Ditës së Shën Valentinit dhe STEM me një temë zemre!

 • Shkenca e Ditës së Shën Valentinit
 • Fizika e Ditës së Shën Valentinit
 • Kimia e Ditës së Shën Valentinit
 • Dita e Shën Valentinit STEM
 • Slime për Ditën e Shën Valentinit

SHKENCA DHE AKTIVITETET E SHKENCAVE TË DITA E ST PATRICKS

 • St. Patricks Day STEM Countdown
 • Leprechaun Traps How-To
 • St. Eksperimentet shkencore të Ditës së Patricks
 • St.Recetat e Slime Day Patricks

AKTIVITETET E SHKENCËS SË PASHKËVE DHE NUMËRIMI mbrapsht i rrjedhjes

 • Numërimi mbrapsht i rrjedhës së Pashkëve
 • Eksperimentet shkencore të Pashkëve<. Toka çdo ditë! Gjeni një koleksion të rregullt të aktiviteteve shkencore duke përdorur materiale ose furnizime të ricikluara nëpër shtëpi. Bëni zbukurime për zogjtë, bomba me fara, kthejeni qumështin në plastikë dhe më shumë…
  • Shkenca e Ditës së Tokës dhe STEM për Fëmijë

  4 E AKTIVITETEVE SHKENCORE TË KORRIKIT

  • 4 korrik Shkenca dhe STEM për Fëmijë

  Shiko gjithashtu: 9 Ide të Lehta Arti Kungull për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

  Kërkoni aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në problem?

  Ne ju kemi mbuluar…

  Klikoni më poshtë për të marrë sfidat tuaja të shpejta dhe të lehta STEM.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.