Brumë me niseshte misri: Vetëm 3 përbërës - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Lojërat ndijore të bëra në shtëpi janë një mënyrë e shkëlqyer për të pushtuar një mëngjes ose pasdite në shtëpi me pak argëtim praktik! Shpesh nuk duhet as të shikoni përtej dollapëve të kuzhinës tuaj për të krijuar ide të mrekullueshme të lojës shqisore si receta jonë e brumit me niseshte misri më poshtë. Mund të bëni brumë me niseshte misri? Po, mundeni, dhe disa thonë se është edhe më i mirë se brumi i kripës. Jo mjaft brumë për lojë! Jo shumë llucë! Por padyshim që ka shumë argëtim!

SI TË BËJMË BRUMË NË MISRI

MË MIRË SE BRUMË E KRIPËS

Ne e duam praktikimin, prekjen dhe ndonjëherë lojë e çrregullt me ​​të gjitha llojet e recetave shqisore. Kjo recetë e thjeshtë e brumit të niseshtës së misrit më poshtë ka vetëm tre përbërës të thjeshtë, niseshte misri, sapun enësh dhe ujë.

Nga lindi kjo recetë? Fillimisht provova një recetë për stuko pa kuptim të sapunit të enëve, por nuk funksionoi mirë për ne. E ngatërrova pak dhe rezultati përfundimtar ishte një brumë me niseshte misri që nuk është oobleck ose brumë loje! Është pothuajse si një slime i bërë në shtëpi i bërë me niseshte misri pasi ka një lëvizje argëtuese në të.

Mund të përdorni gjithashtu brumin me niseshte misri për të bërë stolitë tuaja me niseshte misri në vend të brumit tradicional të kripës . Lëreni dhe lëreni të thahet në ajër për disa ditë.

SHPËRKONI GJITHASHTU: Brumë me niseshte misri

RECETA E BRUMIT MË MISHTE MISRI

Receta për brumin me niseshte misri është e thjeshtë. Ju mund ta keni tashmë atë që ju nevojitet në kuzhinë.

JU DONEVOJSHME:

  • 1/2 filxhan niseshte misri
  • 1/3 filxhan sapun enësh
  • 1 lugë gjelle ujë

Ne i perzier edhe ne pak glitter!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i lavamanit ose notimit - kosha të vegjël për duar të vogla

SI TE BËJMË BRUMIN E MISRISHT

1. Shtoni përbërësit tuaj në një tas dhe përziejini së bashku.

Brumi i niseshtës së misrit nuk duhet të jetë ngjitës, shkumës ose i thërrmuar. Nëse është ngjitëse, shtoni pak niseshte misri. Nëse është e thatë shtoni pak ujë (disa pika në të njëjtën kohë!).

Brumi duhet të ketë një sipërfaqe disi me shkëlqim dhe të jetë i butë! Unë sugjeroj që pas përzierjes fillestare të lani duart dhe të vazhdoni të gatuani brumin.

Ju duhet të jeni në gjendje të ndjeni se brumi juaj i niseshtës së misrit vazhdon të lëvizë ndërsa shtypni në të.

Lexo më shumë rreth përfitimeve të lojës shqisore edhe për fëmijët!

Lëvizja do të jetë e ngadaltë dhe e qëndrueshme dhe shtrihet bukur si zhul. Megjithatë, brumi i niseshtës së misrit do të mbetet në një grumbull ku do të përhapet zhul.

Na pëlqeu se si brumi i niseshtës së misrit ndihej ndërsa lëvizte. Nëse jeni të durueshëm, mund ta ndjeni se si lëviz ngadalë dhe mund ta shihni gjithashtu duke lëvizur!

SHIKON GJITHASHTU: Slime me niseshte misri

SA ZGJATH brumi i niseshtës së misrit

Ky është me të vërtetë i zoti lloj brumi për ne! E mbajta të mbyllur në një enë dhe zgjati disa ditë, por nuk është si brumi i bërë në shtëpi që do të zgjasë për javë apo muaj!

Gjithashtu nuk është si zhulja jonë e bërë në shtëpie cila mund të zgjasë të paktën një javë. Thjesht punoni me duart tuaja dhe do të kthehet në jetë për ju.

Recetat e thjeshta të lojërave ndijore janë të shkëlqyera për çdo kohë të vitit! Bëni brumin tonë me niseshte misri kur dëshironi të luani me diçka pak më ndryshe.

Shiko gjithashtu: Tabaka për hetimin e kungullit Pumpkin Science STEM

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona pa shije të sigurt për slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund t'i eliminoni aktivitetet!

—>>> FREE SLIME E ngrënshme KARTA RECETA

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR T'I PROVUAR

  • Slime me gëzof
  • Rërë kinetike
  • Bërë e rreme
  • Slime niseshteje të lëngshme
  • Jello Playdough
  • Brumë hëne

BËRË BRUM MISHTE TË MISRI PËR LUAJMË TË LEHTË SHQIPTARE!

Klikoni mbi fotot më poshtë ose në linkun për më shumë receta të thjeshta ndijore.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.