Eksperimenti i pastës së dhëmbëve me Elefant

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Nëse keni një shkencëtar të ri që pëlqen të prodhojë prodhime flluskuese dhe shkumëzuese në laboratorin e tij/saj të kimisë, atëherë ky eksperiment i pastës së dhëmbëve me elefant është DUHET! Ju mund ta provoni këtë me peroksid hidrogjeni të rregullt shtëpiak dhe peroksid hidrogjeni më i përdorur duhet të merrni në një dyqan kozmetik ose përmes Amazon. Eksploroni eksperimentet klasike shkencore me një organizim super të thjeshtë, veçanërisht reaksione termogjene!

EKSPERIMENTI I PASTËS SË DËMBËVE TË ELEPANTIT

EKSPERIMENTI I SHKENCËS KLASIKE

Këtë vit, ne po eksplorojmë disa nga të preferuarat eksperimente shkencore që mund t'i bëni lehtësisht në shtëpi ose në klasë.

Fëmijët e të gjitha moshave do ta pëlqejnë këtë reaksion kimik ekzotermik duke përdorur peroksid hidrogjeni dhe maja. Jo vetëm që prodhon shumë shkumë kur përbërësit bashkohen së bashku. Prandaj emri! Reaksioni gjithashtu prodhon nxehtësi!

Shiko gjithashtu: Kampi Veror i Dinozaurëve për Fëmijë

Nëse fëmijët tuaj e duan kiminë… shikoni Projektet tona të lezetshme të kimisë këtu !

A ËSHTË E SIGURTË MË TË DHËMBËT E ELEPHANT?

A mund të prekësh pastën e dhëmbëve të elefantit? Jo, pasta e dhëmbëve elefant nuk është e sigurt për t'u prekur! Ky eksperiment i pastës së dhëmbëve me elefant përdor një përqindje më të fortë të peroksidit të hidrogjenit sesa zakonisht gjendet në shtëpi, ne nuk rekomandojmë ta prekni atë! Peroksidi i hidrogjenit që nuk ka reaguar mund të jetë një irritues.

Megjithatë, nëse përdorni peroksid hidrogjeni shtëpiake (3%) që gjendet në shumicën e dyqaneve, ne e kemi prekur me siguri shkumën.

Ne e bëjmë me forcërekomandojmë që të rriturit të trajtojnë vetëm peroksid hidrogjeni. Nuk është menduar për lojë, dhe peroksidi i hidrogjenit që nuk ka reaguar mund të irritojë lëkurën ose sytë! Lani duart tërësisht pas eksperimentit. Vishni syze sigurie!

Eksperimentet tona me sodë buke dhe uthull janë një alternativë më e mirë për fëmijët më të vegjël nëse jeni të shqetësuar që ata të vijnë në kontakt me peroksidin e hidrogjenit.

KLIKONI KËTU PËR TË MERRNI FALAS FLETËT E PUNËS TË SHKENCAVE TË PRINTUARA!

EKSPERIMENTI I PASTËS SË DHËMBËVE TË ELEPANTIT

Merrni furnizimet më poshtë dhe le të shikojmë këtë proces kimik magjepsës! Për të zgjeruar eksperimentin për fëmijët më të rritur, krahasoni peroksidin e shtëpisë me peroksidin e hidrogjenit me 20 vëllime!

PERBËRËSIT E PASTËS SË DHËMBËVE ELEFANT:

 • Peroksid hidrogjeni me 20 vëllime, që është 6% (ju mund të përdorë gjithashtu peroksid hidrogjeni të rregullt shtëpiak, por reagimi do të jetë më i vogël)
 • 1 lugë maja e thatë me veprim të shpejtë (përdor paketën e vogël)
 • 3 lugë ujë të ngrohtë
 • <>

KËSHILLA: Ne kemi këto gota qelqi argëtuese që mund t'i shihni më poshtë, por gota mund të mos jetë zgjedhja juaj më e mirë! Gjëja kryesore është që të keni një hapje të ngushtë në krye për të detyruar reaksionin kimik.

SI TË NDËRKONI NJË pastë dhëmbësh ELEPANTIEKSPERIMENTI

HAPI 1. Vendosni së pari një tabaka për të kapur shpërthimin. Më pas derdhni 1/2 filxhan lëng peroksid hidrogjeni në enën ose shishen tuaj.

HAPI 2. Shtoni rreth 10-20 pika ngjyrues ushqimor.

Shikoni gjithashtu eksperimentin tonë të pastës së dhëmbëve me Elefantë të Halloween!

HAPI 3. Shtoni një gotë sapun enësh ose rreth një lugë gjelle sapun enësh dhe jepini një rrotullim i butë.

Shiko gjithashtu: Shamrock Zentangle i printueshëm - kazanët e vegjël për duar të vogla

HAPI 4. Përzieni ujin dhe majanë në një enë të vogël derisa të përfshihet plotësisht.

HAPI 5. Hidheni përzierjen e majave në përzierjen e peroksidit të hidrogjenit/sapunit dhe shikoni se çfarë ndodh!

Shumë flluska ose më shumë si një gjarpër shkumë që del nga vrima! Pastë dhëmbësh për një elefant!

Shkuma bëhet një rrëmujë sapuni-maja që mund ta shpëlani në lavaman.

PSE SHKUMON PEROKSIDI I HIDROGJENIT?

Reagimi midis peroksidit të hidrogjenit dhe majave është ekzotermik. Ju do të ndjeni ngrohtësinë jashtë enës sepse energjia po çlirohet.

Maja (e njohur edhe si katalazë sepse vepron si katalizator) ndihmon në largimin e oksigjenit nga peroksidi i hidrogjenit duke krijuar tonelata flluskash të vogla ( gaz oksigjen) që e bëjnë gjithë atë shkumë të ftohtë. Shkuma është një kombinim i oksigjenit, ujit dhe sapunit të enëve që keni shtuar.

EKSPERIMENTE MË SHUMË ARGËTUESE PËR FËMIJËT

Çdo fëmijë duhet të provojë disa eksperimente klasike shkencore që eksplorojnë të ndryshme konceptet në kimi, sireaksionet kimike!

 • Eksperimenti Magjik i Qumështit
 • Mentos dhe Coke
 • Eksperimenti Skittles
 • Eksperimenti i densitetit të ujit të kripur
 • vezë gome Eksperimento
 • Projekti i vullkanit
 • Llampa llava DIY

SHËNIM EKSPERIMENTIN SHKENCOR TË PASTËS SË DËMBËVE TË ELEPANTËVE

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për mbi 50 eksperimente të mrekullueshme shkencore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.