12 receta argëtuese të slimes ushqimore për fëmijë

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Pasioni ynë këtu është të ofrojmë receta slime që të gjithë mund t'i shijojnë, dhe kjo do të thotë të sigurohemi që të kemi shumë receta interesante për zhul të ngrënshëm për t'i ndarë gjithashtu! Disa fëmijë pëlqejnë të shijojnë gjëra, por gjithsesi duan të shijojnë përvojën e lezetshme. Të bësh dhe të luash me slime është një përvojë e mahnitshme ndijore prekëse (edhe shkencë e mirë) pavarësisht nëse e bën atë me boraks ose me arushë gomë!

SI TË BËSH SLIMIN E ngrënshëm

ÇFARË ËSHTË SLIME E ngrënshëm E PËRBËRË NGA?

Po, ne na pëlqejnë recetat tona klasike të slimes duke përdorur aktivizuesit e duhur të slimes si niseshteja e lëngshme, tretësira e kripur dhe pluhuri boraks, por na pëlqejnë gjithashtu këto ide të reja të recetave për zhul ushqimor më poshtë. Plotësisht pa boraks, nëse jeni duke kërkuar për diçka pak më ndryshe, filloni me përbërësit në qilarin tuaj të kuzhinës.

Lulku i ngrënshëm mund të bëhet nga…

  • Kameletë
  • Qumësht i kondensuar
  • Çokollatë
  • Miseshte misri
  • Shurup misri
  • Sheqer pluhur
  • Marshmallows
  • Vaj

Lexoni më tej për të mësuar se si të bëni zhul të ngrënshëm që do t'ju pëlqejë fëmijëve tuaj!

PSE BËNI NJË SLIME TË ngrënshëm?

Disa fëmijë janë ende në fazën e shijimit të gjithçkaje jeta dhe slimet tona tradicionale NUK janë të sigurta për shije, qoftë edhe vetëm një pickim. Prandaj, ju duhet në vend të kësaj një recetë të ngrënshme për slime.

Ose ndoshta ju duhet të strehoni fëmijë të moshave të shumta dhe duhet të siguroheni që të gjithë të kenë një përvojë të sigurt (vetëm në rast se ka një hajvan nëgrup).

Disa fëmijë mund të kenë gjithashtu lëkurë të ndjeshme ndaj përbërësve të zakonshëm në aktivizuesit e llumit, veçanërisht nëse ata tashmë janë të ndjeshëm ndaj detergjenteve të rrobave, sapunëve dhe produkteve të pastrimit.

Së fundi, mund të thjesht nuk keni akses në disa nga furnizimet e ndryshme të nevojshme për të bërë recetat tona bazë të slimes. Por ju i keni përbërësit e ngrënshëm të slimes të përmendur më lart në qilarin tuaj!

A MUND TË HANI SLIME TË ngrënshëm?

Po dhe jo! Slime ushqimore është jo toksike dhe bëhet pa boraks. Megjithatë, a është një meze e lehtë për fëmijët tuaj? JO! Edhe pse çdo gjë është etiketuar si e ngrënshme, më pëlqen t'i mendoj këto receta për slime si SIGURT TË SIGURT .

Nëse fëmijët tuaj e shijojnë atë, ata do të jenë të sigurt. Me këtë thënë, disa nga këto receta do të jenë gjithsesi më të shijshme se të tjerat. Disa fëmijë natyrisht do të duan të shijojnë slime dhe disa jo. Mbani gjithmonë parasysh nevojat e fëmijëve tuaj kur bëni slime!

Shiko gjithashtu: Rritni zemrat e kristalta për ditën e Shën Valentinit

MOFIMI: Ju lutemi kontrolloni dy herë të gjitha alergjitë ushqimore tek fëmijët që bëjnë këto slime. Ne kurrë nuk rekomandojmë që slija e ngrënshme të hahet si rostiçeri.

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni Receta slime pa boraks në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> RECETA FALAS PËR SLIME

RECETA MË TË MË TË MIRA TË SHUMËS SLIME

Le të hedhim një vështrim në disa mënyra argëtuese për të bërë slime të ngrënshmeme fëmijët herën tjetër do ta gjeni veten me pak kohë shtesë! Bërja e slime është një mënyrë argëtuese për t'u afruar me fëmijët dhe për të fikur ekranet për pak kohë.

Klikoni në fotot më poshtë për të mësuar se si ta bëni secilën prej tyre.

SLIME SHURUP MISRI

Ngjashëm me zhulën tonë të rreme të xhelatinës më poshtë. Gjithçka që ju nevojitet është pak xhelatinë, shurup misri dhe ngjyrosje ushqimore për të luajtur me një zhul të ngrënshëm pa boraks.

Slime fara Chia

Farat Chia bëjnë për një eksperiencë e shkëlqyer me slime, thjesht nuk dëshironi të hani shumë prej saj për shkak të përmbajtjes së fibrave.

Chocolate Slime

Vetëm 3 përbërës, fëmijët tuaj me siguri do ta pëlqejnë këtë recetë me çokollatë. Ne e lidhëm atë me një temë s'mores për lojë të mahnitshme shqisore që është plotësisht e ngrënshme. Si një kthesë e vogël, kjo slime çokollatë është bërë pa Nutella ose qumësht të kondensuar dhe pa niseshte misri.

Slime me çokollatë të ngrënshme

Një tjetër slime çokollate fudge! Ky është bërë me qumësht të kondensuar.

Fake Snot Slime xhelatinë (Po vërtetë!)

Fake snot është një gjë që duhet ta provoni për shkencën e mirë, shkencën bruto , apo edhe festa juaj e radhës! Lehtë për t'u bërë me disa përbërës kuzhine, slime xhelatinë duhet të jetë një nga recetat tona të preferuara për slime ushqimore.

GINGERBREAD SLIME

Ne kemi bërë bukë me xhenxhefil elastik zhul me boraks, tani bëni këtë zhul me aromë me xhenxhefil që mundenihani.

Gummy Bear Slime

Ju duhet të provoni këtë slime argëtuese të ngrënshme me ëmbëlsirat e preferuara të të gjithëve.

Slime me fibra

Megjithatë, sado e shijshme të jetë kjo slime, NUK e inkurajoj këtë slime si meze të lehtë. Ky përmban një raport të lartë të pluhurit të fibrave me ujë dhe nuk është menduar të konsumohet në sasi.

Jello Slime

Slime ushqimore Marshmallow Fluff

Ky është një zhul i thjeshtë ushqimor pa gatim që përdor push marshmallow në vend të marshmallows jumbo.

Slime ushqimore Marshmallow

Sillni një llucë të ngrënshme marshmallow që dyfishohet edhe si një ide interesante për stuko!

Peep Slime

Ne kemi shumë argëtim ide për gjërat që kanë të bëjnë me peeps, duke përfshirë bërjen e këtij slime të ngrënshëm.

PUDDING SLIME

Ky slime ushqimor ka një brumë të butë loje si konsistencë dhe erë e shijshme e pudingut me çokollatë. Lehtë për t'u bërë dhe edhe më e lehtë për t'u luajtur me të!

Gjithashtu provoni slime me puding peshkaqeni dhe zhul me lule qershie.

STARBURST SLIME

3 përbërës të thjeshtë për qilar shndërrohen në një llucë shumëngjyrëshe të dallueshme dhe elastike me yje, në të cilën duart e vogla mezi presin ta futin!

Slime Strawberry Marshmallow

Mësoni si të përgatisni llumin më të shijshëm të ngrënshëm të marshmallow. Shikoni se si bëjmë slime me marshmallow dhe sheqer pluhur. Nrniseshte misri!

Taffy Slime

Bëni një slime argëtuese të ngrënshme me karamele taffy!

Megjithëse këto receta të slimes ushqimore janë super argëtuese, unike dhe një përvojë e lezetshme shqisore, ato thjesht nuk do të sillen shumë si zhul i vërtetë. Mbani në mend se konsistenca, tekstura dhe pamja do të jenë të ndryshme, por gjithsesi fantastike!

Gëzuar duke eksperimentuar me slimin tuaj të ngrënshëm! Lini një koment më poshtë për të më njoftuar se cili është slime juaj i preferuar i ngrënshëm.

MË SHUMË RECETA PËR SLIME TË FTOHTË

Disa nga recetat tona më të njohura për slime…

Liquid Starch SlimeBorax SlimeFluffy SlimeClear SlimeGalaxy SlimeClay Slime

FUN SLIME E ngrënshëm PËR Shije LUAJ E SIGURTË!

Zbuloni se si të bëni slime dhe tona Recetat më të mira të slimes. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Shiko gjithashtu: 25 ide fantastike për petë pishinë për fëmijë - kosha të vegjël për duar të vogla

Kapni paketën tonë të recetave të slime ushqimore. Në dispozicion sot!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.