Eksperimenti i vullkanit me limon në shpërthim - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Shiko fytyrat e tyre të ndriçojnë dhe sytë e tyre të zgjerohen kur provon kiminë e lezetshme me këtë vullkan limoni shpërthyes. Ju patjetër do të merrni një reagim pozitiv nga fëmijët (punë e fjalës me qëllim). Ne kënaqemi me të gjitha llojet e eksperimenteve të thjeshta shkencore duke përdorur përbërës të zakonshëm shtëpiak.

EKSPERIMENTI SHKENCOR I VULKANIT TË LIMONIT SHPËRTHIM

SHKENCA VULKANORE

A e dini se ky eksperiment i vullkanit me limon ishte një nga 10 eksperimentet tona më të mira të të gjitha kohërave? Shiko më shumë eksperimente shkencore argëtuese për fëmijët.

Ne i pëlqejmë të gjitha gjërat që shpërthejnë dhe kemi eksploruar mënyra të ndryshme për të krijuar shpërthime ndërsa argëtohemi përmes lojës. Shkenca që shkrep, shpërthen, shpërthen, përplaset dhe shpërthen është mjaft e mrekullueshme për fëmijët e të gjitha moshave!

Disa nga vullkanet tona të preferuara këtu përfshijnë vullkanet e mollëve, vullkanet e kungujve dhe një vullkan Lego! Ne kemi provuar madje të shpërthejmë zhul vullkani.

Një nga gjërat që ne përpiqemi të bëjmë këtu është të krijojmë struktura shkencore lozonjare që janë jashtëzakonisht praktike, ndoshta pak të çrregullta dhe shumë argëtuese. Ato mund të jenë disi të hapura, përmbajnë një element loje dhe padyshim shumë përsëritje!

Gjithashtu ne kemi eksperimentuar me reaksionet e agrumeve , kështu që një eksperiment me vullkan me limon është një përshtatje natyrale për ne! Gjithçka që ju nevojitet janë disa përbërës të zakonshëm të kuzhinës për të bërë vullkanin tuaj me lëng limoni. Lexoni për listën e plotë të furnizimit dhe vendosnilart.

CILA ËSHTË SHKENCA PAS VULKANIT TË LIMONIT?

Le ta mbajmë atë bazë për shkencëtarët tanë më të rinj apo të rinj! Kur përzieni sodën e bukës me lëngun e limonit, ato reagojnë dhe formojnë një gaz të quajtur dioksid karboni i cili më pas prodhon shpërthimin e gazit që mund të shihni.

Ky reaksion kimik ndodh për shkak të përzierjes së një acidi (lëngu i limonit) me një bazë (sodë buke). Kur të dyja bashkohen, ndodh reaksioni dhe krijohet gazi.

Nëse shtoni sapun enësh, do të vini re një shpërthim më të shkumëzuar si në vullkanin tonë me shalqi.

Vullkani ynë shpërthyes i limonit është një kimi e thjeshtë që mund ta bëni në shtëpi ose në klasë që nuk është' shumë i çmendur, por është ende shumë argëtues për fëmijët! Shikoni më shumë aktivitete të kimisë .

Cila është metoda shkencore?

Metoda shkencore është një proces ose metodë kërkimi. Identifikohet një problem, mblidhet informacion rreth problemit, formulohet një hipotezë ose pyetje nga informacioni dhe hipoteza vihet në testim me një eksperiment për të vërtetuar ose hedhur poshtë vlefshmërinë e tij. Tingëllon rëndë…

Çfarë do të thotë kjo në botë?!? Metoda shkencore duhet thjesht të përdoret si një udhëzues për të ndihmuar në udhëheqjen e procesit. Nuk është vendosur në gur.

Shiko gjithashtu: Galaxy Jar DIY - Kosha të vogla për duar të vogla

Nuk keni nevojë të përpiqeni të zgjidhni pyetjet më të mëdha shkencore në botë! Metoda shkencore ka të bëjë me studimin dhe mësimin e gjërave pikërisht rreth jush.

Ndërsa fëmijët zhvillojnë praktikaqë përfshijnë krijimin, mbledhjen e të dhënave, vlerësimin, analizimin dhe komunikimin, ata mund t'i zbatojnë këto aftësi të të menduarit kritik në çdo situatë. Për të mësuar më shumë rreth metodës shkencore dhe si ta përdorni atë, klikoni këtu.

Edhe pse metoda shkencore duket sikur është vetëm për fëmijët e mëdhenj...

Kjo metodë mund të përdoret me fëmijë të të gjitha moshave! Bëni një bisedë të rastësishme me fëmijët më të vegjël ose bëni një hyrje më formale në fletore me fëmijët më të rritur!

Klikoni këtu për të marrë Paketën tuaj FALAS të Procesit të Shkencës

BËRNI NJË Vullkani i limonit duke shpërthyer

Sigurohuni që furnizimet e mëposhtme janë në listën tuaj të ardhshme të blerjeve ushqimore dhe do të jeni gati për një pasdite eksplorimi dhe zbulimi me fëmijët tuaj.

FURNIZIMET:

  • Limonë (kap pak!)
  • Sode buke
  • Ngjyrosje ushqimore
  • Sapun enët e agimit
  • Pjata, tabaka ose tas
  • Craft Sticks
  • Lëng limoni (opsionale: merrni një shishe të vogël ose përdorni lëngun e një limoni tjetër)

KONFIGIMI I EKSPERIMENTIT TË VULKANIT LIMONI

HAPI 1: Së pari, duhet të vendosni gjysmën e një limoni në një tas ose pjatë që do të kapë rrëmujën kur të shpërthejë.

Ju mund të lëngoni gjysmën tjetër të limonit për t'ia shtuar vullkanit të limonit në shpërthim, për të cilin do të lexoni më poshtë. Ose mund të vendosni dy në të njëjtën kohë!

EKSPERIMENT: Provojeni këtë me një shumëllojshmëri frutash agrumesh për të parë se cili prodhon më mirëshpërthim! Cili është supozimi juaj?

HAPI 2: Më pas, merrni shkopin tuaj artizanal dhe hapni vrima në pjesë të ndryshme të limonit. Kjo do të ndihmojë që reagimi të fillojë në fillim.

HAPI 3: Tani mund të vendosni pika të ngjyrosjes ushqimore rreth pjesëve të ndryshme në majë të limonit.

Shiko gjithashtu: Si të rriten shpejt kristalet e boraksit - kosha të vogla për duar të vogla

Alternimi me ngjyra të ndryshme të ngjyrosjes së ushqimit do të japë një efekt argëtues. Megjithatë, ju gjithashtu mund të qëndroni me vetëm disa ngjyra ose edhe me një ngjyrë!

HAPI 4: Hidhni pak sapun enësh Dawn në të gjithë majën e limonit.

Çfarë bën sapuni i enëve? Shtimi i sapunit të enëve në një reagim si ky prodhon pak shkumë dhe flluska! Nuk është e nevojshme, por një element argëtues për të shtuar nëse mundeni.

HAPI 5: Vazhdoni dhe spërkatni një sasi bujare sode buke mbi majën e limonit.

Më pas përdorni një shkop artizanal për të shtypur një pjesë të sodës së bukës në pjesë të ndryshme të limonit për të nisur shpërthimin.

Prisni disa minuta që reagimi të fillojë të ndodhë. Ngadalë, limoni juaj do të fillojë të shpërthejë në një larmi ngjyrash. Për më tepër, mund të përdorni shkopin artizanal për të grirë limonin dhe sodën e bukës pak më shumë!

A e dini se mund të bëni limonadë të gazuar për shkencën ushqimore?

Mund të shtoni pak sodë buke shtesë kur të jetë e para raundi i shpërthimit ka ndodhur për të vazhduar reagimin.

Dëshironi udhëzime të printueshme për aktivitetet tuaja shkencore të gjitha në një vend? Është koha për t'u bashkuar me Klubin e Bibliotekave!

Ky eksperiment prodhon një shpërthim shumë të ngadaltë të ngjyrave. Nëse dëshironi që gjërat të lëvizin pak më shpejt ose të jenë më dramatike, mund të derdhni edhe pak lëng limoni shtesë sipër limonit.

Vullkani juaj shpërthyes i limonit do të jetë një sukses i madh dhe jam shumë i sigurt që fëmijët tuaj do të duan të vazhdojnë ta testojnë atë! Kjo është ajo që e bën atë të shkëlqyeshëm për shkencën lozonjare.

SHIKON >>>35 Eksperimentet më të mira shkencore të kuzhinës

EKSPERIMENTE MË SHKENCORE SHKENCORE

Shikoni listën tonë të eksperimenteve shkencore për Jr Scientists!

Eksperimenti Magjik i QumështitEksperimenti i LlavësEksperimenti i Piperit dhe SapunitRainbow In A JarEksperimenti Pop RocksDensiteti i ujit të kripur

KIMIA E FTOHTË ME NJË EKSPERIMENT ME SODË PJEKE LIMON

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë eksperimente të thjeshta kimike.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.