Receta me rërë kinetike me ngjyra - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Rëra kinetike është shumë argëtuese për fëmijët për të luajtur me të dhe për më tepër është jashtëzakonisht e lehtë të bësh rërën tënde kinetike në shtëpi dhe të kursesh! Fëmijëve u pëlqen kjo lloj loje rëre që lëviz dhe funksionon në mënyrë magjike për mosha të ndryshme. Tani dëshironi të shtoni edhe pak rërë me ngjyrë? Shikoni se si të bëni rërë kinetike me ngjyrë më poshtë. Shtoni këtë recetë DIY me rërë kinetike shumëngjyrëshe në çantën tuaj të recetave ndijore dhe gjithmonë do të keni diçka argëtuese për të gatuar sa herë që dëshironi!

SI TË BËNI RËRË KINETIKE TË NGJYRA NË SHTËPI!

RËRË KINETIKE ME NGJYRË DIY

Fëmijëve u pëlqen të gërmojnë duart në tekstura të ftohta ndijore si brumë loje, zhul, shkumë rëre, brumë rëre dhe padyshim këtë recetë me rërë kinetike me ngjyrë që kemi testuar!

Djali im i pëlqen të eksplorojë tekstura të reja dhe nuk vjetrohet kurrë që ne të nxjerrim një nga krijimet tona të lehta për të bërë ndjesi dhe të krijojmë diçka për pasdite, veçanërisht nëse moti nuk po bashkëpunon.

Kjo rërë kinetike është pa boraks dhe jo toksike për ta shijuar fëmijët e të gjitha moshave! Megjithatë, NUK është e ngrënshme. Sigurohuni që të shikoni opsionin tonë të recetës për zhul me rërë nëse ju pëlqen të bëni zhul ose koshin tonë me rërë.

GJËRAT TË BËNË ME RËRËN KINETIC

Rëra kinetike është një shtesë e shkëlqyer për aktivitetet tuaja parashkollore! Edhe një kuti e zënë ose kosh i vogël me një kapak të mbushur me një grumbull rëre kinetike, disa kamionë të vegjël dhe një enë të vogël është një ide e shkëlqyer!Transformoni çdo mëngjes ose pasdite me këtë aktivitet.

 • Duplot janë argëtuese për të stampuar në rërë kinetike!
 • Shto lodra të vogla plazhi/kështjelle rëre.
 • Përdor numrin ose shkronjën prerëse biskotash së bashku me rërë kinetike të bërë vetë për matematikë dhe shkrim-lexim. Shtoni numërues edhe për praktikën e numërimit një me një.
 • Krijoni një temë feste, si p.sh. rërë kinetike e kuqe duke përdorur rërë të kuqe artizanale për Krishtlindje. Shto prerëse biskotash me temë pushimi dhe kallamishte plastike.
 • Shto një grusht sy google në rërën kinetike dhe një palë piskatore të sigurta për fëmijët për të praktikuar aftësi të shkëlqyera motorike ndërkohë që i heqësh!
 • Bashkoni një libër të preferuar, si p.sh. një libër kamioni, me një grumbull rëre të freskët kinetike, automjete të vogla dhe gurë! Ose një libër oqeani me një grusht guaska deti për t'u identifikuar.
 • Kafshët TOOBS çiftëzohen mirë edhe me rërën kinetike dhe janë perfekte për të eksploruar habitate të ndryshme në mbarë botën.

ÇFARË A ËSHTË RËRA KINETIK?

Rëra kinetike është një material vërtet i pastër sepse ka pak lëvizje në të. Është ende i formueshëm, i formësueshëm dhe i lëmueshëm!

Niseshti i misrit, sapuni i enëve dhe ngjitësi e bëjnë këtë të gjithë së bashku për një aktivitet shumë argëtues që ofron një përvojë të mahnitshme prekëse. Edhe pse kjo rërë kinetike është shumë afër llojit të blerë në dyqan, ajo do të ketë ende strukturën e saj unike.

Rëra kinetike është një cilësi interesante. A keni bërë ndonjëherë oobleck? Është pak e ngjashme ku përzierja nuk është mjaftndjehen si të ngurtë ose të lëngët. Ky quhet një lëng jo-njutoni dhe mund të lexoni më shumë rreth tij këtu

KËSHILLA: Nëse rëra juaj është shumë e thatë shtoni pak më shumë zam dhe nëse është shumë ngjitëse përzieni pak më shumë niseshte misri.

RECETA E RËRËS KINETIC ME NGJYRA

DO TË DUHET:

 • 1 filxhan rërë me ngjyrë
 • 2 lugë gjelle DHE 2 lugë çaji niseshte misri
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 2 lugë çaji sapun të lëngshëm enësh
 • 2 lugë gjelle ngjitës

SI PËR TË BËRË RËRË KINETIKE TË NGJYRUAR

HAPI 1: Përziejini së bashku rërën dhe niseshtën e misrit. Niseshteja e misrit nuk do të përzihet mirë (do të mbeten vija të bardha) por përziejeni derisa të përzihet në mënyrë të barabartë.

HAPI 2: Shtoni vajin dhe shtypni rërën në vaj duke përdorur pjesën e pasme të një lugë.

Shiko gjithashtu: Fletët e punës së misterit të ditës së Shën Patrikut - Kosha të vogla për duart e vogla

HAPI 3: Më pas, shtoni sapunin e lëngshëm të enëve dhe shtypeni në rërë duke përdorur pjesën e pasme të një luge. Përzierja do t'i ngjajë rërës së hënës kur shtypet së bashku, por do të copëtohet shpejt.

HAPI 4: Shtoni ngjitësin dhe përziejeni (duke shtypur nëse është e nevojshme) derisa të bashkohet plotësisht.

KËSHILLA:

Për shkak se të gjitha rërat mund të jenë të ndryshme, provoni rërën tuaj kinetike për t'u siguruar që është mjaft e ngjitshme pa u ngjitur. Nëse dëshironi një rërë më të ngjitur, shtoni pak më shumë ngjitës, duke e kombinuar mirë pas çdo shtese të vogël.

RUAJTJA: Ruajeni në një enë hermetike në temperaturën e dhomës.

KËSHILLA KINETIKE RËRËS S

Rëra kinetike është shumë më paki rrëmujshëm se një kosh me rërë të thjeshtë, por mund të presësh ende disa derdhje kur fantazia e fëmijëve të tu largohet!

Një kosh i vogël pluhuri dhe furçë janë perfekte për derdhjet e vogla. Mund ta nxirrni edhe jashtë. Nëse doni të kufizoni rrëmujën e brendshme, vendosni fillimisht një perde dushi ose një çarçaf të vjetër në dyqan dollarësh. Thjesht shkundeni kur të keni mbaruar!

Unë rekomandoj ta vendosni rërën kinetike në një kosh të madh që nuk është shumë i cekët për fëmijët më të vegjël. Fëmijët më të mëdhenj mund të kënaqen duke luajtur më qetë me të në një tabaka artizanale ose në fletë biskotash të dyqanit të dollarëve.

Si thua për një tabaka për kifle me dollarë për të bërë kek të bukura?

Mbaje rërën tënde kinetike mbuluar dhe duhet të zgjasë disa javë. Nëse e ruani për pak kohë, kontrolloni për freski kur e nxirrni jashtë.

Meqenëse kjo recetë ndijore nuk është bërë me përbërës komercialë (konservues ose kimikate), ajo është më e shëndetshme, por edhe jo aq afatgjatë!

SHIKONI: Aktivitetet e lojërave ndijore për të gjithë vitin!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni bazën tonë receta slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

Shiko gjithashtu: 10 projekte argëtuese të Apple Art për Fëmijë - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

—>>> KARTELA RECETA TË SHUMËS PËR TË ngrënshëm

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR T'I PROVUAR

 • Shkumë rëre
 • Receta për zhul të bëra në shtëpi
 • Nuk ka gatim Playdough
 • Fluffy Slime
 • Receta Oobleck
 • Cloud Dough

MAKEKJO RËRË KINETIKE E LEHTË NGJYRORE NË SHTËPI SOT!

Klikoni në imazhin e mëposhtëm ose në lidhjen për argëtim dhe receta të lehta për slime të ngrënshme.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.