Fakte argëtuese Narwhal & Aktivitete Për Fëmijë - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ka një ton kafshësh dhe krijesash atje, por shumë pak që fillojnë me shkronjën N.  Gjithashtu, asnjë krijesë deti aq magjepsëse sa Narwhal, njëbrirëshi i detit. Kështu që mendova të ndaj disa fakte argëtuese rreth Narwhals dhe t'i bashkoj me disa aktivitete Narwhal të frymëzuara nga STEM. Ne po i shijojmë vërtet aktivitetet tona të Javës së Peshkaqenëve, kështu që Narwhal ishte një tjetër kafshë argëtuese e oqeanit për të mësuar gjithashtu!

AKTIVITETET E NARWHAL DHE FAKTET ZËNDAJTARE NARWHAL PËR FËMIJË!

ÇFARË ËSHTË NARWHAL?

Pra, çfarë dreqin është një Narwhal? Dhe çfarë është ajo gjë e gjatë që del nga koka e saj? Ku e gjeni një? Edhe me kë ka lidhje? Sa i madh është një narval? Çfarë ha një narval? Çfarë ngjyre është narvali?

MUND TË Pëlqejnë GJITHASHTU: Fakte zbavitëse për kandil deti

Ka mjaft pyetje që unë jam i sigurt se shumë njerëz kanë në lidhje me këtë krijesë misterioze të detit. Le të shohim një duzinë fakte argëtuese rreth Narwhals për të filluar. A mund ta merrni me mend se nga cila familje gjitarësh vjen një narval?

FAKTE ARGËZUESE PËR NARWALËT

Tani që keni mësuar pak për Narwhal, Njëbrirësh i Deti, ose Balena e Hënës ju lejon të provojmë disa aktivitete argëtuese Narwhal të frymëzuara nga STEM!

AKTIVITETET NARWHAL PËR FËMIJË

1. EKSPERIMENTI I SHKENCËS SË NARWHAL BLUBBER

Mësoni se si funksionon bluza e balenës! Ky eksperiment argëtues dhe i lehtë shkencor i balenave do t'i ndihmojë fëmijët tuaj të kuptojnë se sibalenat qëndrojnë të ngrohta në ujin shumë të ftohtë të oqeanit! Zbuloni se si blubber ruan energjinë, ndihmon me lëvizjen, izolon dhe më shumë!

2. VIDEO NARWHAL PËR FËMIJË

Shikoni Narwhals në veprim! Shikoni këtë video të shpejtë për të parë Narwalët në habitatin e tyre në oqean.

3. BËNI NJË NARWHAL

Ndërtoni Narwallin tuaj. Ne zgjodhëm të bëjmë një LEGO Narwhal për kohën tonë të aktivitetit Narwhal STEM.

SI TË NDËRTOJMË NJË NARWAL LEGO ME FËMIJËT

Filloni me këtë të thjeshtë për të ndërtuar një trup balene duke përdorur tulla bazë dhe disa tulla të pjerrëta nëse i keni. Kishim disa copa të sheshta blu që i shtuam sepse i kishim në dorë. Ndërtimi i një koleksioni LEGO kërkon pak kohë, por mund të bëhet me çmim të përballueshëm!

NDËRTO TUSKIN OSE BORIN E UNICORN!

Këto janë pjesët që ne përdorëm për të qenë në gjendje të përqendrojmë tufën dhe ta lejojmë atë të dalë në një kënd. Një pjesë e varur apo edhe një pjesë e kllapave funksionon mirë me një pjesë qendrore me një kurvar. Ne e bëmë tufën tonë nga rrumbullakët e vegjël dhe e përfunduam me një pjesë koni LEGO 1×1.

Shiko gjithashtu: Kutia pop-up për ditën e Shën Valentinit - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Mendoj se ky është një LEGO Narwhal me pamje fantastike! Djali im ishte i impresionuar. Ai kishte punuar me babin më herët për të ndërtuar trupin e balenës, por u desh pak mendim dhe kërkim nëpër koleksionin tonë LEGO për të gjetur pjesët e duhura. Ne mbajmë një organizator të veçantë të mbushur me këto pjesë kyçe, megjithëse kjo e bën më të lehtë! Ne duam projekte argëtuese LEGO për fëmijë!

JU MUND TË PëlqejnëNDËRTIMI:  KRIJESA E DETIT LEGO ose peshkaqenë LEGO

4. SA ËSHTË NJË AKTIVITET MATEMATIKA NARWHAL

Dilni jashtë dhe matni një Narwhal 15 ose 20 këmbë të gjatë me një matës shirit dhe shkumës. Më pas matni një viç Narwhal pranë tij. Tani shtrihuni në njërin skaj të shenjës dhe kërkoni një mik ose prind t'ju ndihmojë të shënoni se sa nga gjatësitë e trupit tuaj janë të barabartë me gjatësinë e një Narwhal. Ju gjithashtu mund të përdorni këmbën ose dorën tuaj, por kjo do të marrë pak kohë. Bëni të njëjtën gjë për viçin.

Shiko gjithashtu: 10 Mbushësit më të mirë të koshit ndijor për lojën ndijore - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Kaloni pak kohë dhe mësoni më shumë rreth kësaj krijese misterioze të detit. Ne mendojmë se janë mjaft magjepsëse. Çfarë tjetër mund të mësoni rreth tyre?

MËSO MË SHUMË PËR KAFSHËT E OCEANIT

  • Glow In The Dark Jellyfish Craft
  • Si notojnë kallamarët?
  • <>
  • Si marrin frymë peshqit?

FAKTE DHE AKTIVITETE ZBATIME NARWHAL PËR FËMIJËT!

SIGURUAR TË SHIKONI EDHE JAVËN E SHARK!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.