Gjalpë shtëpie në një kavanoz - kazana të vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Sillni shkencën klasike dhe le të bëjmë gjalpë shtëpi ! Ky duhet të jetë një nga projektet më të thjeshta shkencore, pa mbeturina, sepse është plotësisht i ngrënshëm! Mund të jetë kaq e këndshme për fëmijët e vegjël që të jenë në gjendje të shohin dhe shijojnë produktin përfundimtar të punës së tyre të palodhur. Ju gjithashtu mund të dëshironi pak bukë të freskët të ngrohtë në dorë për testimin e shijes. Ne na pëlqejnë eksperimentet e thjeshta shkencore që ofrojnë një rezultat përfundimtar të mrekullueshëm.

BËRJEN E GJALPIT NË NJË VANOR PËR FËMIJË

BËJNI GJALPIN TUAJ

Futini dhëmbët në këtë gjalpë eksperiment shkencor! Fëmijët e duan shkencën që mund të hanë, dhe ky aktivitet i shpejtë dhe i lehtë shkencor nuk është i kotë nëse doni t'i futni fëmijët në kuzhinë. Edhe shkencëtarët më të rinj mund të ndihmojnë!

Ky është eksperimenti i përsosur shkencor për ju për t'u shtuar në mësimet tuaja me temën e Falënderimeve ose kur fëmijët duan të ndihmojnë në kuzhinë me ju.

Bërë në shtëpi gjalpi shkon shumë me bukën e ngrohtë të kungujve, bukën e freskët dhe kiflet me boronica. Gjalpi më kujton gjithmonë ushqimet e pjekjes dhe ky aktivitet shkencor është i përsosur për t'i futur fëmijët në kuzhinë!

SHIKON GJITHASHTU: Receta për bukë në qese

Kliko këtu për paketën tuaj të printueshme të Shkencës ushqimore FALAS

GJALP NË NJË kavanoz

JU DUHET:

  • Enë qelqi me kapak {mason kavanoz
  • Ajma për rrahje e rëndë

Kjo është e gjitha – vetëm një përbërës! Ju madje mund t'i keni furnizimet në dorë tashmë.Ju keni vetëm pak kohë që të shijoni gjalpin tuaj të bërë vetë!

SI TË BËNI GJALPIN NË NJË KAVANCË

HAPI 1. Mbushni kavanozin tuaj të qelqit përgjysmë me krem, ju duhet vend për të tundur kremin!

HAPI 2. Sigurohuni që kapaku i kavanozit të jetë i ngushtë dhe tundeni.

Bërja e gjalpit kërkon pak forcë krahu, kështu që mund të këmbeni me fëmijët nëse nuk keni një shtëpi plot ose klasë plot me to!

HAPI 3. Kontrolloni gjalpin tuaj të bërë në shtëpi çdo 5 minuta për të parë ndryshimet.

Pas 5 minutave të para, nuk kishte asnjë të vërtetë ndryshim i dukshëm. Në 10-minutën e regjistrimit, kishim krem ​​pana. Nuk ka asnjë arsye që nuk mund të shijoni vjedhurazi në këtë pikë vetëm që ata të mund të shohin se çfarë po ndodh!

SIGURUAR TË SHIKONI: Eksperimenti Magjik i Kërcimit të Misrit!

Shiko gjithashtu: Si të bëni një llambë lavë - kosha të vogla për duar të vogla

Vendosëm përsëri kapakun dhe vazhduam të dridheshim. Pas disa minutash të tjera, djali im vuri re se ai nuk mund ta dëgjonte shumë mirë lëngun brenda.

Ky është gjithashtu aktiviteti i përsosur shkencor i Dr. Seuss për të shkuar së bashku me Libri i betejës së gjalpit nga Dr. Seuss !

Ne ndaluam dhe kontrolluam dhe ja ku ishte, prodhimi i gjalpit të shijshëm të bërë në shtëpi. E vendosa përsëri kapakun dhe përfundova pjesën tjetër të 15 minutave. Yum!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti i fërkimit të orizit lundrues - kosha të vegjël për duar të vogla

Gjalp i butë, kremoz, i shijshëm i bërë në shtëpi, i gjitha nga shkundja e kremit në një kavanoz! Sa e lezetshme është kjo për fëmijët?

SHKENCA E PËRGATITJES SË GJALPIT

Kremi i rëndë ka një sasi të madhe yndyre në të.Kjo është arsyeja pse ajo mund të bëjë artikuj kaq të shijshëm. Duke tundur kremin, molekulat e yndyrës fillojnë të ndahen nga lëngu. Sa më shumë të tundet kremi, aq më shumë këto molekula yndyre grumbullohen së bashku duke formuar një të ngurtë që është gjalpi.

Lëngu i mbetur, pasi të jetë formuar i ngurtë, quhet dhallë. Pasi të keni arritur në fazën ku keni një grumbull të ngurtë dhe të lëngshëm, ju e dini që keni gjalpë!

Tani kemi një kavanoz të mrekullueshëm plot me gjalpë të rrahur në shtëpi që mund ta përdorim gjatë gjithë javës.

Më pas, mund të dëshironi të bëni një tufë buke të bërë vetë në një qese ose kokoshka në mikrovalë në një qese për t'u shoqëruar me gjalpë! Ne bëmë gjalpë në një kavanoz si pjesë e Aktiviteteve tona të Falënderimeve !

Shkenca e kuzhinës është më e bukura dhe ndonjëherë më e shijshme! Ju gjithashtu mund të shkundni akulloren tuaj fantastike të bërë në shtëpi nga vetëm disa përbërës të thjeshtë.

BËRJA E GJALPIT NË një kavanoz ËSHTË NJË AKTIVITET DUHET TË PROVUAR!

Klikoni në foton më poshtë për më shumë shkencë fantastike aktivitete që fëmijët do t'i pëlqejnë!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.