Komplete DIY Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Fëmijët çmenden absolutisht për të bërë slime sot! Pse të shqetësoheni me kompletet e vogla të slime në dyqan kur mund të vendosni një komplet të lehtë DIY slime që do ta përdorin pa pushim. Ne do t'ju tregojmë se si të ndërtoni kompletin e përsosur të slime për fëmijët. Slime i bërë në shtëpi është një projekt i mrekullueshëm për t'u ndarë me fëmijët!

KIT I LEHTË PËR TË BËRË SLIME PËR FËMIJË!

SI TË BËNI SLIME

Të gjitha recetat tona të slimes për pushime, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë. Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes.

Slime bëhet duke përzier së bashku ngjitësin PVA dhe një aktivizues slime. Pak shkencë për zhul… Janë jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraksi ose acid borik) që kombinohen me ngjitësin PVA për të formuar një substancë të ftohtë elastike.

Shiko gjithashtu: Si të rriten kristalet e kripës - kosha të vogla për duar të vogla

BËNI KONTIN TUAJ SLIME

—> Më poshtë do të gjeni lidhjet e filialeve të Amazon që ju tregojnë saktësisht se çfarë duam të përdorim për të bërë slime, dhe ne e bëjmë këtë çdo javë ! Kërkoni LISTA E KONTROLLIT FURNIZIMET FALAS SLIME në fund të këtij artikulli . Shikoni gjithashtu Paketa jonë shkencore DIY e mbushur me furnizime të lira për të shijuar eksperimente të thjeshta shkencore që fëmijët dashuri!

MBANI KETU PAKO ULTIMATE SLIME

HAPI 1: ZGJIDHNI NGJITEN TUAJ SLIME

E pastër ose e bardhëNgjitësja e shkollës PVA e larë është ngjitësi i zgjedhur për zhul. Zakonisht përdorim njërën ose tjetrën në varësi të temës që kemi zgjedhur. Ju gjithashtu mund të përfshini shishe me ngjitës me shkëlqim. Ne blejmë ngjitësin me gallon tani!

HAPI 2: ZGJIDHNI AKTIVATORIN TUAJ SLIME

Ka tre aktivizues kryesorë të slime për tonë receta slime .

 1. Borax Slime – përdor pluhur boraks
 2. Liquid Starch Slime – përdor niseshte të lëngshme
 3. Solucion i kripur Slime – përdor tretësirë ​​të kripur dhe sodë buke
 4. Fluffy Slime – përdor tretësirë ​​të kripur dhe sodë buke me shtimin e kremit rroje

Mëso më shumë rreth aktivizuesve të slime këtu.

Mund të marrësh një nga këta aktivizues slime ose përfshini të gjitha 3. Unë rekomandoj shumë të provoni zhul me gëzof me tretësirë ​​të kripur dhe llumi ynë i lëngshëm i niseshtës është gjithashtu shumë i shpejtë dhe i lehtë për t'u bërë. Për të qenë i sinqertë, slime boraks është zhulja ime më pak e preferuar për të bërë!

SHËNIM: Nëse do të përdorni recetat e solucionit të kripur, sigurohuni që të përfshini edhe një kuti të vogël me sodë buke!

Shiko gjithashtu: 12 kosha të mrekullueshëm me sensorë të Shën Valentinit - Kosha të vogla për duar të vogla

HAPI 3: SHTO NGJYRË NË SLIME

Fëmijët tuaj mund të bëjnë lehtësisht slime me ngjyra, slime ylber, slime njëbrirësh, slime galaktike dhe çdo temë tjetër që u pëlqen me shtimin e thjeshtë e ngjyrosjes së ushqimit!

Më pëlqen grupi i stilistëve që paraqes më poshtë për shkak të ngjyrave shtesë argëtuese. Mund të shkëlqeni edhe në slime të errët {nuk kërkohet dritë e zezë}!

HAPI 4: SHTOGLITTER OSE KONFETI

Ne e duam mënyrën se si duket shkëlqimi dhe konfeti është gjithmonë argëtues për t'u shtuar për të krijuar tema për sezonin, festat dhe rastet e veçanta.

Mund të shtoni edhe rruaza tasi peshku ose rruaza stiropori krijoni slime crunchy ose floam slime !

HAPI 5: SHTO MJETET PËR PËRGJERIMIN E SLIME

Mbushni produktin tuaj në shtëpi komplet slime me mjetet e duhura për prodhimin dhe ruajtjen e slimes. Shtoni në disa enë për ruajtjen e llumit, gota matëse, lugë për përzierje, enë për përzierje dhe madje edhe një përparëse. Slime mund të bëhet i çrregullt! Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme që fëmija të marrë përgjegjësinë për furnizimet e tij dhe madje të marrë pjesë në procesin e pastrimit!

HAPI 6: RECETA PËR SLIME

Ne kemi mijëra receta të thjeshta për slime më poshtë që do t'ju tregojnë se si të bëni vetë slime hap pas hapi. Printoni dhe laminojini ato në mënyrë që të mund të bëni slime përsëri dhe përsëri!

IDE MË SHUMË ARGËZUESE SLIME

 • Rainbow Slime
 • Butter Slime
 • Galaxy Slime
 • Cloud Slime
 • Fluffy Slime
 • Clear Slime
 • Pink Slime

BËSH BASHKË NJË KOMPLETI TË MREKULLUESHËM PËR BËRJEN E SLIMEVE

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.