Ornament me flok bore kristal - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Kur thekonja të fillojë të fluturojë, konfigurohu që të bësh fletë dëbore të brendshme të shkëlqyeshme. Ose ndoshta jetoni mes palmave dhe ëndërroni të bini butësisht borë. Sido që të jetë, stolitë tona të bukura me flokë bore janë të lehta për t'u bërë! Ne i duam aktivitetet shkencore dimërore për fëmijët.

SI TË BËJMË FLOKË DORËS KRISTAL

FONJET KRISTAL BORAX

Këto flokë bore kristal të bëra me boraks janë vendoseni dhe harroni atë një lloj eksperimenti shkencor! Eksploroni modelin e flokeve të dëborës me flokët tanë të borës të përditësuara më poshtë!

SHËNIM: Nëse më mirë nuk përdorni pluhur boraks për të rritur kristalet, shikoni kristalet tona të borës . Ky aktivitet shkencor dimëror është i përsosur për shkencëtarin më të ri!

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS Snowflake të printueshme !

ZKOLI KRISTAL FLOKES DORËS

Meqenëse keni të bëni me ujë të nxehtë, djali im e shikoi procesin ndërsa unë mata tretësirën e trazuar dhe e derdha. Një fëmijë më i madh mund të jetë në gjendje të ndihmojë pak më shumë! Nëse dëshironi më shumë praktike, zgjidhni në vend të tyre fjollat ​​tona të kristalta të borës.

JU DUHET:

 • Boraks (që gjendet me detergjent rrobash)
 • Ujë
 • Kavanoza ose vazo (preferohet qelqi)
 • Shkopa artizanale (lapsa)
 • varg ose fjongo
 • pastrues tubash

SI TË BËNI FLOKË DORËS KRISTAL

HAPI 1: BËNI NJË FLOKË DORË NGA GYPAPATRUESI

Preni një tubpastrues në të tretat, vendosini pjesët së bashku, më pas rrotulloni qendrën për t'i mbajtur së bashku dhe tërhiqni 6 anët që të duken si një flok bore.

Më pas ju duhet të prisni 6, 1,5" pjesë të pastruesit të përshtatshëm të tubit dhe të përdredhni një në çdo krah të fjollës së dëborës për ta bërë atë të duket më e ngjashme me flokët e borës.

HAPI 2: SHTO STRING

Lidhni një copë fije të gjatë në qendër të flokeve të borës për pastrimin e tubit dhe mbështilleni skajin tjetër rreth një lapsi.

Për akulloret, djali im e mbështilli pastruesin e tubit rreth një shënuesi për ta bërë atë të kaçurrela! Çfarëdo forme që të bëni do të duket e mrekullueshme.

Shiko njeriun tonë kristal me xhenxhefil që e kemi mbështjellë rreth një prerëse biskotash.

Dëshiron të mësosh më shumë rreth flokeve të borës? Shiko këto fakte rreth flokeve të borës.

KRISTAL KËSHILLA 1 PËR FLOKEN DORË: Përpara se të filloni, kontrolloni dy herë hapja e kavanozit me madhësinë e fjollës suaj! Është e lehtë të shtysh pastruesin e tubit për të filluar, por është e vështirë ta nxjerrësh pasi të jenë formuar të gjithë kristalet!

Lidhni floket e borës me shkopinjtë e lulekuqit dhe kontrolloni gjithashtu gjatësinë e fijes.

KËSHILLA PËR FLOKËN 2: Një këshillë tjetër e mirë është të siguroheni që keni gjatësinë e duhur të vargut në mënyrë që pastruesja e tubit të mos prekë pjesën e poshtme. E jona u prek dhe megjithëse stoli i kristalit ishte mirë pasi u tërhoq butësisht, ai u ngjit!

HAPI 3: BËNI ZGJIDHJEN E BORAXIT

Dëshironi të shpërndani 3 lugë gjellepluhur boraks për çdo filxhan me ujë të vluar. Kjo do të bëjë një zgjidhje të ngopur, e cila është një koncept i shkëlqyer kimik.

Meqenëse ju duhet të përdorni ujë të nxehtë të valë, rekomandohet shumë mbikëqyrja dhe ndihma e të rriturve.

Uji përbëhet nga molekula. Kur zieni ujin, molekulat largohen nga njëra-tjetra. Kur ngrini ujin, ato afrohen me njëri-tjetrin. Zierja e ujit të nxehtë lejon që të shpërndahet më shumë pluhur boraks për të krijuar tretësirën e ngopur të dëshiruar.

HAPI 4: RRITNI FLOKAT TUAJ KRISTAL BORA

Pasi të keni mbushur kavanozët me tretësirën e boraksit, varni flokët tuaj të borës ose akulloret brenda kavanozit. Duhet të siguroheni që ato të jenë dalë plotësisht, por të mos prekin fundin ose anët e kavanozëve.

Dëshironi t'i vendosni kavanozët në një vend të qetë ku nuk do të shqetësohen. Asnjë tërheqje e fijes, nxitje e tretësirës ose lëvizje e kavanozit! Ata duhet të qëndrojnë të qetë për të bërë magjinë e tyre.

Pas disa orësh, do të shihni disa ndryshime. Më vonë atë natë, do të shihni më shumë kristale që rriten! Ju dëshironi ta lini zgjidhjen të qetë për 24 orë.

Shiko gjithashtu: Kutia pop-up për ditën e Shën Valentinit - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Sigurohuni që të vazhdoni të kontrolloni për të parë fazën e rritjes në të cilën janë kristalet!

JU MUND TË Pëlqejnë edhe Zemrat Kristal për Shën Valentin Dita !

HAPI 5: THANI ORNAMENTET

Të nesërmen, hiqni butësisht stolitë tuaja të kristalit të borës dhe lërini të thahen në letërpeshqirët për një orë apo më shumë…

Atëherë është koha për të varur flokët tuaj të kristaltë dhe të shijoni këto dekorime me gaz.

SHKENCA E RRITJES SË KRISTALEVE

Do të kishit lexuar pak për solucionet dhe përzierjet e ngopura më lart kur keni bërë tretësirën e boraksit. Brenda lëngut, ka ende grimca të mëdha që do të vendosen ngadalë. Ato grimca zbresin në pastruesin e tubave dhe natyrisht, në fund të kavanozit.

Ndërsa uji ftohet, molekulat e ujit kthehen në gjendjen e tyre normale dhe kjo është kur grimcat fillojnë të vendosen. Nëse procesi i ftohjes është shumë i shpejtë ose kavanozët janë të shqetësuar, mund të përfundoni me kristale me formë të çrregullt. Kjo ndodh sepse papastërtitë nuk ishin në gjendje të ndaheshin.

Shiko gjithashtu: Si të bëni slime për Krishtlindje - kazana të vegjël për duar të vogla

Lërini kristalet tuaja të bëjnë magjinë e tyre brenda natës. Të gjithëve na bëri përshtypje ajo që pamë kur u zgjuam në mëngjes! Për të mos përmendur, ne kishim disa zbukurime vërtet të bukura për pemën!

Ose edhe varini ato në dritare si një kapëse dielli!

Shikoni tonelata për më shumë të lehta punime zbukurimi DIY për fëmijë .

RRITJA E KRISTALEVE NË KLASË

Ne bëmë zemra të ngjashme kristali në klasën e dytë të djalit tim. Kjo mund të bëhet! Ne përdorëm ujë të nxehtë, por jo të vluar dhe gota plastike. Pastruesit e tubave ose duhej të ishin më të vegjël ose më të trashë për t'u futur në filxhan.

Kupat plastike në përgjithësi nuk rekomandohen për rritjen e kristaleve më të mira, porfëmijët ende ishin të magjepsur nga rritja e kristalit. Kur përdorni gota plastike, tretësira e ngopur mund të ftohet shumë shpejt duke lënë papastërti të formohen në kristale. Kristalet nuk do të jenë të forta apo të formës së përsosur.

Gjithashtu, duhet të siguroheni që fëmijët me të vërtetë të mos i prekin kupat pasi të kenë bërë gjithçka së bashku! Kristalet duhet të qëndrojnë shumë të palëvizshëm që të formohen siç duhet. Pasi të konfigurohet, ju rekomandoj të siguroheni që të keni hapësirë ​​larg çdo gjëje për t'iu përshtatur numrit të filxhanëve që keni!

Bëni vetë stolitë tuaja të kristalta me flakë dëbore dhe stolitë prej akulli për t'i varur në dritaren tuaj!

IDE MË SHUMË ARGËZUESE PËR FLOKË DORËS

Vazhdoni temën e dimrit të flokeve të dëborës me një nga këto aktivitete të flokeve të borës më poshtë.

 • Floko dëbore Oobleck
 • Floko dëbore Slime
 • Faqet e ngjyrosjes së flokeve të dëborës
 • Vizatimi me flakë dëbore
 • Fuqe bore prej letre 3D

Rritja e flokeve kristalore është një projekt i shkëlqyer shkencor dimëror!

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë aktivitete të mrekullueshme shkencore dimërore.

Po kërkoni për aktivitete dimërore të lehta për t'u printuar?

Ne ju kemi mbuluar…

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS të Snowflake.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.