Aktivitete STEM për të vegjlit - Kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

STEM është një temë kaq e njohur dhe e di që të gjithë ju jeni të interesuar të gjeni mënyra për të përfshirë STEM në çdo ditë me mosha të shumta. E bukura e STEM për të vegjlit është se duket se ndodh natyrshëm, sepse fëmijët janë kaq kureshtarë. Gjithçka që ju nevojiten janë disa aktivitete të lehta STEM që përzihen drejt e në atë që bëni tashmë çdo ditë!

ÇDO DITË AKTIVITETET E KËRRJETIT PËR FËMIJËT QË JANË SHUMË TË LEHTA!

Shiko gjithashtu: Aktivitete ndijore të vjeshtës për të vegjlit - kosha të vogla për duar të vogla

STEM PËR TODDLER

Çfarë është STEM dhe a mund të marrin pjesë vërtet fëmijët e vegjël në STEM dhe ta vlerësojnë atë?

STEM qëndron për shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën. Është një kombinim i dy ose më shumë nga këto katër shtylla që krijon një aktivitet të shkëlqyeshëm STEM. Por si duket STEM për të vegjlit?

Ju inkurajoj shumë që të prezantoni STEM për të vegjlit gjatë përditshmërisë. Bota e një fëmije është e mbushur me gjëra të reja çdo ditë dhe zbulimet dhe mundësitë janë të pafundme. Në vend që të ofrojnë një aktivitet të strukturuar hap pas hapi, fëmijët e vegjël duhet të eksplorojnë. Po, ata mund të eksplorojnë edhe me aktivitete të hapura STEM!

Vulja e vezëve të dinosaurëve është gjithmonë një mrekulli për shkencëtarin më të ri!

AKTIVITETET MË TË MIRA TË KËRRJETIT PËR TË VEGJIT

Ajo që unë Unë do të ndaj me ju më poshtë nuk është një listë e aktiviteteve të strukturuara STEM me të gjitha llojet e furnizimeve të nevojshme për të dalë dhe për të marrë. Në vend të kësaj, unë do të ndaj me ju listën time të preferuar të ideve tuaja të injektuara nga STEMvogëlushi ndoshta është duke bërë tashmë.

Shikoni me kujdes fëmijën tuaj dhe shikoni se në cilat nga këto aktivitete ai ose ajo është tashmë shumë i angazhuar dhe shikoni se çfarë tjetër mund t'i shtoni argëtimit dhe mësimit! Çështja është që të mbani gjithçka lozonjare.

SHIKON GJITHASHTU: Aktivitetet shkencore parashkollore për të mësuar me lojëra

Kini parasysh sa vijon: Fëmijët e vegjël kanë një hapësirë ​​të kufizuar vëmendjeje dhe pëlqejnë për të vazhduar lëvizjen. Nuk ka të bëjë me mësimdhënien dhe udhëzimin, siç është zbulimi dhe eksplorimi.

LISTA E IDEVE TË RREGULLVE TË FËMIJËVE

1. RAMPS

Krijoni rampa dhe dërgoni të gjitha llojet e gjërave që shkojnë! Ju gjithashtu mund të prezantoni gjëra që nuk rrotullohen dhe të shihni se çfarë ndodh! Merrni pak karton dhe makina lodrash, topa dhe blloqe. Fëmija juaj i vogël do të jetë i lumtur!

GARAT E VEZËVE TË PASHKËVE

KUNGULLI TË RROKULLUR

2. BUILDING

Ndërto, ndërto dhe ndërto edhe më shumë! Kullat, shtëpitë super të larta, çfarëdo që fëmija juaj po ndërton me blloqet e tij po zgjeron procesin e tij të projektimit dhe aftësitë e tij inxhinierike. Ai po mëson se çfarë ndodh kur një bllok shkon këtu ose atje ose se si një seri blloqesh ndërton diçka. Siguroni mijëra blloqe të këndshme dhe lexoni libra me fëmijët që ndërtojnë gjëra të rregullta!

3. PASQYRA

Loja në pasqyrë, drita dhe reflektimi janë gjithmonë argëtuese me një fëmijë të vogël. Vendosni një pasqyrë të papërshkueshme (të mbikëqyrur) dhe lërini të shtojnë lodra të vogla në të ose edhe të ndërtojnë me blloqe të vogla shkumë.

4.HIJET

Tregojini atij ose asaj hijen e tyre, bëni kërcime hijesh ose bëni kukulla hijesh në mur. Tregojini vogëlushit tuaj kur hyn drita se si krijon një hije për një objekt. Mund të vendosni edhe kafshë lodrash të mbushura për të parë edhe hijet e tyre. Dritat elektrik dore janë gjithmonë argëtuese të shkëlqyera.

KUKULLAT HIJE

5. LUAJA UJË

Loja me ujë është e mrekullueshme që fëmijët të eksplorojnë disa ide argëtuese STEM. Zgjidhni një shumëllojshmëri objektesh për të provuar lavamanin ose notimin. Ose provoni të shtoni një varkë lodër dhe ta mbushni me gurë për ta bërë të fundoset. A keni shtuar ndonjëherë një sfungjer në një kosh uji? Lërini ata të eksplorojnë thithjen e ujit! Thjesht mbushja dhe hedhja e një shumëllojshmërie kupash në formë prezanton volumin, peshën dhe matjet.

TAVIZË E UJIT TË BRENDSHME

AKTIVITET TË LAVAVAVE OSE NË SHKRIMIN

AKTIVITETET E SHKRIRJES SË AKULLIT

6. FLUSKAT

Fryrja e flluskave është një domosdoshmëri e fëmijërisë, por është gjithashtu shkencë! Sigurohuni që të fryni flluska me fëmijët tuaj, t'i ndiqni ata, të shikoni ngjyrat. Të gjitha këto aktivitete të thjeshta STEM ju vendosin për më shumë shkencë më interesante më vonë.

FORMAT E FLLUSKËVE

EKSPERIMENTI I FLLUSKËVE

FLUSHKAT E NGRIRJES

7. NË SHËNDE TË LOJRAVE

Sheshi i lojërave është një vend i mahnitshëm për të eksploruar gravitetin, forcat e ndryshme dhe nxitimin gjatë gjithë lojës. Një palestër ose shesh lojërash në xhungël është vendi i përsosur për të përdorur fizikën në një mënyrë lozonjare. Të vegjlit thjesht do t'ju pëlqejnë të shkojnë lart e poshtë, të rrëshqasin dhe të varen. Ndërsa marringjithnjë e më të rritur mund të futni fizikën në lojë.

USHTRIME ARGËTUESE PËR FËMIJË

8. NATYRA

Sigurisht, natyra është një fushë e madhe e shkencës dhe STEM për një fëmijë të vogël për të eksploruar. Dilni jashtë dhe gjeni zbulime të reja çdo ditë. Kërkoni lule të lulëzuara ose mbillni vetë dhe kontrolloni rritjen e tyre. Shkoni në një gjueti insektesh ose luani në papastërti dhe zbuloni krimbat. Ndiqini fluturat, matni reshjet, shikoni gjethet që ndryshojnë ngjyrën, kapni fjollat ​​e borës. Shtrihuni në shpinë dhe flisni për retë në qiell ose ndjeni barin poshtë jush. Mjeti im i preferuar shkencor për çdo fëmijë është një xham zmadhues i përshtatshëm për fëmijët!

Shiko gjithashtu: 30 Aktivitete shkencore për të vegjlit - kosha të vogla për duar të vogla

AKTIVITETET E NATYRËS PËR FËMIJËT

BUG HOTEL

HISHET SHQIPTARE SHQIPTARE

9. PESË SHQISA PËR FËMIJËT

Së fundi, prezantoni dhe eksploroni 5 shqisat me fëmijën tuaj. 5 shqisat janë unike për secilin prej nesh dhe është kënaqësi të shikosh fëmijët e vegjël që i eksplorojnë këto. 5 shqisat përfshijnë shijen, prekjen, zërin, nuhatjen dhe shikimin. Inkurajoni ndjesinë e teksturave të reja, dëgjimin e zogjve, shijimin e një fruti të ri (dhe ekzaminoni farat!), nuhatjen e luleve ose shikimin e reshjeve.

5 AKTIVITETET E SHQISËVE (PRINTALI FALAS)

MOLLË AKTIVITET ME 5 SHQISË

Krijoni çudi në çdo ditë dhe automatikisht do të inkorporoni edhe një pjesë të të mësuarit STEM.

BURIMET MË TË MË TË NDIHMËSHME TË RREGULLVE

Kam disa burime në të cilat mund të lëvizni me fëmijën tuaj kur të jenigati:

  • UDHËZUES PËR BURIMET E RREGULLVE A-Z
  • AKTIVITETET E RRUGËVE PARASHKOLLORE
  • AKTIVITETET E RRUGËVE TË HERSHME

AKTIVITETET ARGËZUESE PËR TË VETËM PËR TË PROVUARA SOT!

Dhe kur të jeni gati për më shumë ide të shkëlqyera, shikoni përsëri këtu…

LODRA PËR FËMIJËT

Më poshtë janë disa nga lodrat e mia të preferuara mësimore që mund t'i shtoni në ditët tuaja, por mund të keni tashmë gjithçka që ju nevojitet! Këto janë lidhjet e anëtarëve të komisionit të Amazon për lehtësinë tuaj.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.