How To Make Sand Slime - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 18-06-2023
Terry Allison

Sillni plazhin në kuzhinën tuaj me recetën tonë fantastike për zhul me rërë të bërë në shtëpi ! Pavarësisht nëse përdorni rërë nga plazhi, kuti me rërë ose dyqane artizanale, bërja e rërës rrëshqitëse elastike sigurisht që do të jetë një sukses për fëmijët. Zbuloni se nga është bërë rëra e rrëshqitshme me një nga recetat tona bazë të zhulit për të bërë llumin më të lezetshëm të plazhit ose oqeanit ndonjëherë.

Bëni Sand Slime For Ocean Theme

Nëse po planifikoni një udhëtim në plazh ose duke kërkuar për aktivitete në oqean dhe plane mësimore këtë vit, bërja e slime është gjithmonë një aktivitet i mrekullueshëm kimi që duhet përfshirë! Ne gjithashtu kemi mjaft aktivitete të tjera të thjeshta dhe argëtuese në oqean për t'i parë këtë verë!

Kjo zhul rëre që rrjedh, shtrihet dhe e ftohtë është e mrekullueshme për herën tjetër që dëshironi të bëni diçka ndryshe me klasën tuaj ose në shtëpi! Ndërsa jeni duke rrëmbyer rërën nga kutia me rërë, pse të mos shikoni edhe eksperimentin tonë të mrekullueshëm të vullkanit në sandbox!

Si të bëni slime

Të gjitha përdorimet tona të slimes, sezonale dhe të përditshme një nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara të slimes!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes kemi përdorur në fotografitë tona, por gjithashtu do t'ju tregoj se cilën nga Receta të tjera bazë do të funksionojnë gjithashtu! Zakonisht, ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me zhul.

Këtu përdorimreceta jonë Slime niseshteje të lëngshme . Slime me niseshte të lëngshme është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Tre përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet!

Ku mund të blej niseshte të lëngshme?

Ne marrim niseshtenë tonë të lëngshme në dyqanin ushqimor! Kontrolloni korridorin e detergjentit të rrobave dhe kërkoni shishet e shënuara me niseshte. E jona është Linit Starch (markë). Ju gjithashtu mund të shihni Sta-Flo si një opsion popullor. Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në dyqane artizanale.

Por, çfarë nëse nuk kam në dispozicion niseshte të lëngshme?

Kjo është një pyetje mjaft e zakonshme nga ata që jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe ne kemi disa alternativa për të ndarë me ju. Klikoni në lidhjen për të parë nëse ndonjë nga këto do të funksionojë! Receta jonë e solucionit të kripur funksionon mirë edhe për lexuesit australianë, kanadezë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni niseshte të lëngshme, mund të provoni absolutisht një nga të tjerët bazë receta duke përdorur zgjidhje të kripur ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

Gjithmonë kam menduar se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë, por më pas e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak niseshte të lëngshme dhe zam PVA dhe filloni!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmerit priren të jenë pak më ngjitës se sa pastri i zakonshëm i Elmerit osezam i bardhë, dhe kështu për këtë lloj ngjitësi ne preferojmë gjithmonë 2 përbërësit tanë bazë recetë slime me shkëlqim.

Shiko gjithashtu: Slime Farë Chia - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Kliko këtu për të marrë recetën tuaj FALAS për slime të printueshme!

Receta Sand Slime

Ne gjithashtu kemi një recetë të lehtë për Kinetic Sand!

FURNIZIMET:

 • 1/2 filxhan ngjitës të bardhë shkollor PVA
 • 1/4 filxhan niseshte të lëngët
 • 1/2 filxhan ujë
 • Rërë plazhi, luani me rërë ose rërë artizanale

SI TË BËNI SLIME RËRE

HAPI 1: Matni dhe shtoni 1/2 filxhan zam të pastër në një tas.

HAPI 2: Shtoni 1/2 filxhan ujë në ngjitës dhe përzieni mirë.

HAPI 3: Shtoni disa lugë gjelle nga plazhi juaj ose luani me rërë dhe përzieni në përzierjen zam/uj.

HAPI 4: Matni dhe shtoni 1/4 filxhani niseshte të lëngshme në tasin tuaj dhe përziejeni.

Lulmi do të fillojë të formohet menjëherë. Duhet të vazhdoni të trazoni derisa zhulja të tërhiqet mirë nga anët dhe fundi i tasit. Më pas mund të filloni të gatuani me duar derisa të arrihet konsistenca e dëshiruar!

Zhuni llumin tuaj për disa minuta për të arritur konsistencën e dëshiruar.

Si e përdorni zhul rere? Shtoni predha, një kovë të vogël dhe një lopatë për lojë! Mendoj se do të ishte gjithashtu argëtuese të shtosh automjete ndërtimi për një përvojë loje argëtuese.

Ruajtja e llumit tuaj të rërës

Nëse nuk dëshironi që zhulja juaj e rërës të thahet, ruajeni atë në një enë të ripërdorshme ose plastike ose qelqi. Nëse mbanipastrimi juaj me slime do të zgjasë për disa javë. Dhe…nëse harroni të ruani zhul në një enë, ai në fakt zgjat disa ditë pa u mbuluar.

Shiko gjithashtu: Easy Pilgrim Hat krijoni kazana të vegjël për duar të vogla

Nëse dëshironi t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak zhul nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do t'ju sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarëve. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë me erëza, siç shihet këtu.

Shkenca e zhulit të rërës

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkencë të bërë në shtëpi këtu! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, lidhjet e kryqëzuara, gjendjet e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë në shtëpi!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e zhulit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje, dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është njëpolimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit! Lexo më shumë shkencën e zhulit.

A është zhulja një lëng apo i ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutoni sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

Më shumë e dobishme Krijimi i Slime Burimet

Ju do të gjeni gjithçka që keni dashur të dini për të bërë slime të bërë në shtëpi pikërisht këtu, dhe nëse keni pyetje, thjesht më pyesni!

 • SI TË NDËRKONI SLIME STICKY
 • SI TË NXHENI SLIME NGA RROBAT
 • SHKENCA E SLIME FËMIJËVE MUND TË KUPTOJNË!
 • SHIKO VIDEOT TONA TË MREKULLUESHME SLIME
 • LISTA TUAJA E FURNIZIMIT TË SLIME
 • Etiketat FALAS TË PRINTUSHME SLIME!

Më shumë receta argëtuese të Slime për t'u provuar

Nëse fëmijëve tuaj u pëlqen të luajnë me zhul rëre, pse të mos provoni më shumë ide të preferuara për zhul…

 • Fluffy Slime
 • Cloud Slime
 • Clear Slime
 • Glitter Slime
 • Galaxy Slime
 • GjalpëSlime

Kap paketën Ultimate Slime Guide

Të gjitha recetat më të mira të slime të bëra në shtëpi në një vend me shumë shtesa fantastike!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.