Si të bëni bojë me bojëra uji - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Vë bast që nuk e dinit se sa e lehtë është të bëni vetë bojërat me bojëra uji të bëra vetë? Kur t'ju mbarojnë gjërat e blera në dyqan, mos hezitoni të përgatitni këtë recetë për pikturën DIY me bojëra uji! Edhe nëse nuk keni mbaruar, fëmijëve do t'u pëlqejë të bëjnë bojërat e tyre të bëra vetë për t'u bashkuar me aktivitetet tona të artit plotësisht "të aftë"! Eksploroni artin e mrekullueshëm me furnizimet që mund t'i bëni në shtëpi dhe qëndroni me buxhet, ndërsa ende shijoni projekte fantastike arti.

SI TË BËNI Bojëra uji të bëra në shtëpi

Bojëra me bojëra uji

Bëhuni kreativ me bojërat e bëra me bojëra uji të bëra vetë, që fëmijët do të duan t'i përziejnë me ju. Nga receta jonë e njohur për bojën e fryrë deri te boja e kacive, ne kemi mijëra ide argëtuese se si të bëjmë bojë në shtëpi ose në klasë.

Bojë e fryrëBojë me miellBojë me sodë buke

Aktivitetet tona artistike janë të dizajnuara me ju, prindin ose mësuesin, në mendje! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Zbuloni se si të bëni bojën tuaj me bojëra uji më poshtë me recetën tonë të thjeshtë të bojës me bojëra uji. Vetëm disa përbërës të thjeshtë nevojiten për bojë akuareli super argëtuese DIY. Le të fillojmë!

Shiko gjithashtu: Lojëra argëtuese me mister parashkollor - kosha të vogla për duar të vogla

Po kërkoni për aktivitete arti të lehta për t'u printuar?

Ne ju kemimbuluar…

Klikoni më poshtë për aktivitetet tuaja 7-ditore të artit FALAS

BOJRA TË BJERËVE TË AKUARËVE DIY

DO TË DUHEN:

 • 4 lugë gjelle sodë buke
 • 2 lugë uthull
 • ½ lugë çaji shurup misri i lehtë
 • 2 lugë niseshte misri
 • xhel për ngjyrosje ushqimore ose paste

SI TË BËJMË BJËRË ME Bojëra uji

HAPI 1. Përziejini së bashku sodën e bukës dhe uthullën. Prisni që të vlojë, por gulçimi do të ndalet.

HAPI 2. Përzieni shurupin e lehtë të misrit dhe niseshtenë e misrit. Përzierja do të ngurtësohet shpejt, por do të bëhet e lëngshme kur përzihet.

HAPI 3. Ndani përzierjen në pjesë duke përdorur një tabaka me kuba akulli. Përzieni me xhel ose paste ngjyruese ushqimore derisa të kombinohen plotësisht.

Shiko gjithashtu: Valentines Playdough - Kazanët e vegjël për duar të vogla

HAPI 4. Lërini bojërat të thahen gjatë natës. Për të përdorur bojërat, lyejeni sipër me një furçë të lagur.

GJËRË TË BËSH TË KËSHTARË ME Bojën

Bojë trotuari e fryrëPikturë shiuRezistencë me shkumësa me gjethe ArtPikturë me spërkatjePikturë me kaviljePikturë me kripë

BËJNI VETË BJËRËN TUAJ ME BOJË AKUJOR

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë receta për bojëra shtëpiake për fëmijë.

Bojëra me bojëra uji

 • 4 lugë gjelle sodë buke
 • 2 lugë uthull
 • 1/2 lugë shurup misri të lehtë
 • 2 lugë niseshte misri
 • xhel ose paste ngjyruese ushqimore
 1. Përzieni së bashkusodë buke dhe uthull. Prisni që të vlojë, por zierja do të ndalet.
 2. Përzieni shurupin e lehtë të misrit dhe niseshtenë e misrit. Përzierja do të ngurtësohet shpejt, por do të bëhet e lëngshme kur përzihet.
 3. Ndajeni përzierjen në pjesë duke përdorur një tabaka me kuba akulli. Përzieni me xhel ose paste ngjyruese ushqimore derisa të kombinohen plotësisht.
 4. Lërini bojërat të thahen gjatë natës. Për të përdorur bojërat, lyejeni sipër me një furçë të lagur.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.