Receta për bukë në qese - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 29-07-2023
Terry Allison

Filloni aktivitetet tuaja për Ditën e Falënderimeve me një aktivitet shkencor të kuzhinës ushqimore për fëmijë. Çfarë ju kujton Dita e Falënderimeve? Sigurisht, mendoj për të mirat e shijshme dhe një vakt të përzemërt të Falënderimeve. Por ka gjithmonë vend për një anë të STEM! Midis kungujve dhe boronicës së kuqe, fizikës dhe kimisë, ky aktivitet bukë në thes për fëmijët është një mënyrë e shkëlqyer për të zhvilluar matematikë, shkencë dhe madje edhe aftësi të shkëlqyera motorike! Plus, ka shije fantastike!

SI TË BËJMË BUKË NË QESË

AKTIVITETET E SHKENCËS SË ngrënshëm

Këtë sezon kemi një lloj tjetër menuje këtu. Një menu e dhurimit të STEMs e mbushur me argëtim dhe eksperimente të thjeshta shkencore të Ditës së Falënderimeve dhe aktivitete që fëmijët do t'i pëlqejnë.

Përfitoni sa më shumë nga festa e Falenderimeve dhe ndani bukën e pjekur në një qese me fëmijët tuaj në në shtëpi ose në klasë. Eksploroni se si funksionon majaja në bukë dhe ndani një ëmbëlsirë të shijshme në fund me recetën tonë të lehtë për bukë në një qese.

Nga të vegjëlit tek adoleshentët, të gjithëve u pëlqen një fetë e freskët buke e bërë në shtëpi dhe përdorimi i një qese me zinxhir është perfekte për duar të vogla për të ndihmuar në shtrëngimin dhe brumosjen.

Ju mund të përdorni gjithashtu të njëjtin lloj maja për këtë reaksion ekzotermik .

Ide më argëtuese të shkencës ushqimore

 • Slime ushqimore
 • Eksperimente shkencore në kuzhinë
 • Eksperimente me karamele

SHKENCA E BUKËS NË KLASË

Bëni këto pyetje për të marrë fëmijëduke menduar…

 • Çfarë dini për bukën?
 • Çfarë do të dëshironit të mësoni për bukën?
 • Cilët përbërës janë në bukë dhe si e bëni atë ?
 • Çfarë mendoni se e bën bukën të rritet?
 • Si mendoni se funksionon majaja në bukë?

Kliko këtu për të marrë ushqimin tuaj FALAS Paketa shkencore

RECETA BUKE NË QES

JU DUHET:

 • 3 gota miell të thjeshtë
 • 3 lugë gjelle sheqer i grimcuar
 • 1 .25oz Pako maja me rritje të shpejtë
 • 1 1/2 lugë çaji kripë
 • 1 filxhan ujë të ngrohtë
 • 3 lugë vaj ulliri

SI TË BËNI BUKË NË QESË

HAPI 1. Përpara se të filloni, hapni çantën me zinxhir dhe vendoseni në një tas të madh.

HAPI 2. Hidhni 1 filxhan miell në një qese të madhe me zinxhir, me 3 lugë sheqer, 1 pako maja me rritje të shpejtë dhe 1 filxhan ujë të ngrohtë.

Shiko gjithashtu: Tessellation e pemës së Krishtlindjes për printim - kazana të vegjël për duar të vogla

HAPI 3. Lëreni ajrin të dalë nga qesja, më pas mbylleni qesen të mbyllur dhe përzieni nga ana e jashtme e qeses me duart tuaja. Lëreni përzierjen të qëndrojë për 10-15 minuta.

Shiko gjithashtu: Easy Pilgrim Hat krijoni kazana të vegjël për duar të vogla

Uji i ngrohtë dhe sheqeri do të aktivizojnë majanë. Lexoni më shumë rreth shkencës së prodhimit të bukës më tej.

HAPI 4. Tani hapni qesen dhe shtoni 1 filxhan miell, 1 1/2 lugë çaji kripë dhe 3 lugë vaj ulliri. Mbyllni qesen dhe përzieni përsëri.

HAPI 5. Shtoni edhe 1 filxhan miell, mbylleni dhe përzieni përsëri.

HAPI 6. Hiqeni brumin nga qesja dhe gatuajeni për 10 minuta në një copëletër pergamene e lyer me miell që të mos ngjitet brumi në sipërfaqe.

HAPI 7. Mbulojeni me një peshqir të ngrohtë të lagur për 30 minuta.

HAPI 8. Vendoseni në një bukë të lyer me yndyrë tavën dhe piqni për 25 minuta në 375 gradë.

Tani është koha për të shijuar bukë të shijshme të nxehtë! Por së pari, ju do të dëshironi të rrihni gjalpin e bërë në shtëpi në një kavanoz për të shkuar me bukën tuaj në një qese!

SHKENCA E PJEKJES SË BUKËS

Si a funksionon majaja në prodhimin e bukës? Epo, majaja është në të vërtetë një kërpudhë e gjallë, njëqelizore! Hmm nuk tingëllon shumë e shijshme, apo jo?

Megjithëse ka disa lloje majaje, receta jonë e bukës në një qese më poshtë përdor një maja aktive të thatë që mund ta gjeni në pako të vogla në dyqane ushqimore . Kjo lloj majaje është gjithashtu e fjetur derisa ta "zgjosh".

Majaja duhet të kombinohet me ujë të ngrohtë dhe një burim ushqimi, sheqer, që të zgjohet dhe të bëjë të mirën. Sheqeri ushqen majanë dhe krijon procesin e fermentimit.

Nëse vëreni formimin e flluskave, ky është gazi i dioksidit të karbonit që lëshohet nga majaja teksa po ha sheqerin. Këto flluska të dioksidit të karbonit janë gjithashtu ato që e bëjnë brumin të rritet pasi xhepat e ajrit janë bllokuar në fijet ngjitëse të brumit.

Kur gatuani bukën majaja shuhet kështu që fëmijët tuaj do të qetësohen kur e dinë se ato nuk po hanë një anë të kërpudhave me bukën e tyre.

BËRË BUKË SHTËPIE NË QESË PËR FËMIJË

Kliko nëlidhjen ose në imazhin më poshtë për më shumë argëtim eksperimente shkencore ushqimore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.