Si të bëni gjeoda me karamele shkëmbore - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Hani shkencën tuaj me një aktivitet krejtësisht të ëmbël! Mësoni si të bëni karamele gjeode të ngrënshme duke përdorur përbërës të thjeshtë, vë bast se tashmë i keni! Ne i duam eksperimentet shkencore ushqimore sepse është një mënyrë super argëtuese për të hyrë në kuzhinë dhe për të eksperimentuar me të gjitha shqisat tuaja! Lidhuni me fëmijët tuaj dhe mësoni rreth gjeologjisë!

SI TË BËNI GJEODAT QË MUND TË HANI!

ROCK CANDY GEODE

A keni bërë ndonjëherë pa një gjeodë ose një gur tjetër të çmuar dhe mendoi "Do të doja ta haja atë!"

Tani mundesh! Mësoni si të bëni karamele gjeode ushqimore, është më e lehtë nga sa mendoni! Gjithçka që ju nevojitet janë disa karamele të forta dhe disa furnizime shtesë nga kuzhina për të filluar.

Sigurohuni që të shikoni gjithashtu: Gjeologjia për Fëmijë

Këto gjeoda të ngrënshme do të ishin perfekte për t'u shërbyer në klasë gjatë një mësimi mbi mineralet dhe shkëmbinjtë, ose mund të keni fëmijët i bëjnë ato për një festë me temë shkencore! Ju gjithashtu mund ta shtoni këtë në një listë të aktiviteteve të kampeve verore.

ÇFARË JANË GJEODAT?

Gjeodat formohen kur një tretësirë ​​minerale e lëngshme hyn në një hapësirë ​​të zbrazët brenda një shkëmbi. Gjatë shumë viteve uji avullon, duke lënë një mineral të kristalizuar brenda shkëmbit.

Kur shkëmbi hapet, ju mund të shihni kristalet brenda guaskës së shkëmbit.

Në mënyrë të ngjashme, gjeodat tona të ngrënshme më poshtë bëhen duke shkrirë karamele dhe duke i formuar ato në një formë gjeode. Por ndryshe nga gjeodat reale, këto gjeoda formohen nga një lëng që kthehet në të ngurtë,dhe jo nga depozitat minerale të grumbulluara me kalimin e kohës.

Shiko gjithashtu: 15 Aktivitete të Tavolinës së Ujit të Brendshëm - Kosha të Vogla për Duart e Vogla

RECETA E KOMBËTAREVE PËR GJEODË ROCK CANDY

Ja se si të bëni vetë kristalet tuaja të ngrënshme gjeode! Shkoni në kuzhinë, përveshni mëngët dhe përgatituni për një kohë super argëtuese me fëmijët. Shkenca e kuzhinës është më e bukura!

JU DUHEN:

  • Kupa silikoni për kifle
  • Fletë biskotash
  • Karamele të forta (si Jolly Ranchers)
  • Rolling pin
  • Qese plastike
  • Pluhur kakao

SI TË BËJMË KONMBLEME GJEODE

HAPI 1. Ngrohni paraprakisht furrën në 300 gradë.

Me këtë aktivitet rekomandohet shumë mbikëqyrja nga të rriturit!

HAPI 2. Filloni duke i hapur karamele të forta dhe vendosni ato brenda një qese.

HAPI 3. Më pas përdorni një okllai për të shtypur karamele në copa të vogla. Fëmijëve do t'ju pëlqejë të përdorin një gjilpërë për të shtypur karamele! Është punë e madhe e rëndë për fëmijët e zënë.

HAPI 4. Merrni kupat tuaja për kifle dhe luani ato në një tepsi.

HAPI 5. Më pas dëshironi të spërkatni një shtresë karamele të grimcuar mbi fundi i filxhanit tuaj të kifleve. Ju mund të përdorni dy ose tre ngjyra për ta bërë ëmbëlsirën tuaj të duket më shumë si një gjeodë e vërtetë.

Lërini fëmijët të bëjnë një kërkim të vogël mbi gjeodat dhe të shohin se çfarë mund të gjeni për kombinime të rregullta ngjyrash. A keni thyer ndonjëherë një gjeodë të vërtetë?

HAPI 6. Nxehni karamele në furrë për rreth 5 minuta. Ju dëshironi që karamele të jetë e drejtëshkrihet kur e nxjerr. Më pas nxirrni gjeodat e ëmbëlsirave nga furra dhe lërini të ftohen.

HAPI 7. Pasi ëmbëlsirat të jenë përsëri të forta, mund t'i nxirrni nga kupat e kifleve dhe lyeni skajet me pluhur kakao. Kjo përfaqëson shtresën shkëmbore që rrethon gjeodat reale.

Merrni librin tuaj të preferuar të zagarëve të shkëmbit, rregulloni fetat tuaja të ëmbëlsirave gjeode në një pjatë dhe kënaquni!

Nëse keni një koleksionist gurësh në familje, kjo bën një aktivitet të mrekullueshëm gjeologjik për ta ndarë së bashku. Shkenca është një mënyrë e mirë për të fikur elektronikën dhe për t'u lidhur me fëmijët. Herën tjetër që të jeni në dyqan ushqimesh, hidhni një qese me karamele të forta në karrocën tuaj!

SHKENCA MË SHUMË ARGËZUESE E ngrënshme

  • Starburst Rock Cycle
  • Grow Sugar Crystals
  • Receta të ngrënshme të slime

SI TË BËSH KONMBLETA GJEODI PËR SHKENCËN E Ëmbël!

Eksperimente më argëtuese shkencore që do t'u pëlqejnë fëmijëve.

<23

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e maceve me kapelë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.