Si të shkrihen shkumësat - kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Një projekt i rinovuar ose i ripërdorur lehtësisht! Kthejeni kutinë tuaj jumbo të copave të shkumësave të thyera dhe të konsumuara në këto shkumësa të reja të bëra vetë. Ose përdorni një kuti me shkumësa të reja nëse doni të provoni recetën e shkumësave DIY dhe nuk keni një rezervë. Zbavitëse për t'i shtuar një teme hapësinore, për t'u dhënë si favor feste ose për t'u tërhequr si një aktivitet i ditës me shi! Ne na pëlqejnë aktivitetet e thjeshta shkencore!

RICIKLOJNË LAPSURAT: SI TË SHKRIJMË SHKRIMIT NË FURRE

ÇFARË TË BËSH ME LAKURA E VJETRA?

E mbani mend kënaqësinë që ndjetë duke hapur një kuti krejt të re me ngjyra? A ju kujtohet sa i trishtuar jeni ndjerë kur shkumësa e preferuar u thye në gjysmë ose ishte konsumuar deri më tani dhe mezi mund ta përdorni?

Le t'u tregojmë fëmijëve se si t'i bëjnë këto shkumësa fantastike DIY nga shkumësa të vjetra në vend që t'i hedhin gjithë ato copa e copa. Këto shkumësa të ricikluara janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të treguar se si mund të merrni diçka të përdorur dhe ta ripërdorni atë në diçka argëtuese përsëri! Ne bëmë gjithashtu një brumë argëtues të bërë në shtëpi me shkumësa me ngjyra.

SHIKON GJITHASHTU: Projektet e riciklimit për fëmijë

Mendoni se shkrirja e shkumësave me ngjyra është e ndërlikuar, mendoni përsëri! Është shumë e lehtë dhe e sigurt për të shkrirë shkumësat me ngjyra në furrë. Gjithashtu, si një alternativë, shikoni se si mund të shkrini shkumësat me ngjyra në mikrovalë.

Plus, bërja e shkumësave me shkumësa me ngjyra të vjetra është një aktivitet i thjeshtë shkencor që ilustron ndryshime të kthyeshme dhe ndryshime fizike. Lexoni më shumë më poshtë!

SHKENCA ESHKRIMI I SHKRIMIT TË SHKRIMIT

Ekzistojnë dy lloje ndryshimesh të quajtura ndryshim i kthyeshëm dhe ndryshim i pakthyeshëm. Shkrirja e shkumësave me ngjyra, si shkrirja e akullit është një shembull i shkëlqyer i ndryshimit të kthyeshëm. Shihni më shumë shembuj të ndryshimit fizik!

Ndryshimi i kthyeshëm ndodh kur diçka shkrihet ose ngrihet për shembull, por ndryshimi gjithashtu mund të zhbëhet. Ashtu si me shkumësat tona! Ato u shkrinë dhe u riformuan në shkumësa të reja.

Megjithëse shkumësat kanë ndryshuar formë ose formë, ato nuk iu nënshtruan një procesi kimik për t'u bërë një substancë e re. Shkrumësirat janë ende të përdorshme si shkumësa dhe nëse shkrihen përsëri do të formojnë shkumësa të reja!

Shiko gjithashtu: Bingo për natën e Vitit të Ri të printueshëm - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Pjekja e bukës ose gatimi i diçkaje si veza është një shembull i një ndryshimi të pakthyeshëm. Veza nuk mund të kthehet kurrë në formën e saj origjinale, sepse ajo nga e cila është bërë është ndryshuar. Ndryshimi nuk mund të zhbëhet!

A mund të mendoni për ndonjë shembull tjetër të ndryshimit të kthyeshëm dhe ndryshimit të pakthyeshëm?

SHIKON GJITHASHTU: Eksperimentet e gjendjes së lëndës

SI TË BËJMË LAKURA

Ka kaq shumë forma të ndryshme të kallëpeve me shkumësa! Mund të merrni edhe kallëpe të shkronjave të alfabetit dhe ta lidhni aktivitetin me një libër të preferuar.

  • Formulari i silikonit
  • Ngjyra me ngjyra

Nuk keni kallëpe silikoni? Lexoni më poshtë për variacionet se si të bëni shkumësa me shkumësa në kallëpe për kifle, me prerëse biskotash, madje edhe në mikrovalë!

SI TË SHKRINI LAPSURAT NËFURRA

Rekomandohet shumë mbikëqyrja nga të rriturit. Ngjyrat e shkrira do të nxehen shumë!

HAPI 1. Ngrohni furrën në 275 gradë.

HAPI 2. Qëroni letrën nga shkumësat dhe priteni në copa të vogla.

Shiko gjithashtu: Rainbow Sensory Bin - Little Bins for Little Hands

HAPI 3. Mbushni çdo kallëp shkumës me ngjyra të ndryshme, gjithçka shkon! Nuanca të ngjashme do të krijojnë një efekt të këndshëm ose provoni përzierjen e ngjyrave duke kombinuar blunë dhe të verdhën!

HAPI 4. Vendoseni në furrë për 7-8 minuta ose derisa shkumësat të jenë shkrirë plotësisht.

HAPI 5. Hiqeni kallëpin me kujdes nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht.

HAPI 6. Pasi të jetë ftohur, nxirreni nga kallëpet dhe kënaquni duke ngjyrosur!

Shkrirja e shkumësave me ngjyra

A mund të shkrini shkumësa me ngjyra në tepsi për kifle?

Absolutisht! Ju nuk keni nevojë për kallëpe karamele silikoni për të bërë shkumësa. Thjesht spërkatni format e kifleve fillimisht me një llak gatimi dhe përdorni ato në të njëjtën mënyrë!

Po shkrirja e shkumësave me ngjyra në furrë me prerëse biskotash?

Kjo është një alternativë tjetër e shkëlqyer për shkrirjen e shkumësave në karamele kallëpe. Shtroni një tepsi me letër pergamene. Spërkatni lehtë prerëset metalike të biskotave dhe vendosini në tepsi. Shtoni shkumësa me shkumësa dhe futeni në furrë!

SI TË SHKRINI LAKURA NË MIKROVALË

Mbikëqyrja e të rriturve sugjerohet shumë. Materialet do të jenë të nxehta!

Ju ende do të dëshironi të qëroni shkumësat dhe t'i bëni copa. Megjithatë, bastja juaj më e mirë është qëndani sipas ngjyrës pasi këtu do të bëni stilin e shkrirjes dhe derdhjes së shkumësave.

Vendosni copat e shkumësave në gota letre dhe ngrohini në mikrovalë. E jona mori rreth 5 minuta, por ju mund të dëshironi të filloni të kontrolloni rreth katër minuta në varësi të mikrovalës.

Më pas do t'i derdhni shkumësat e shkrirë në kallëpet tuaja silikoni! Kjo është kur ju mund të kombinoni ngjyrat nëse dëshironi. Vendosni kallëpet në frigorifer për të shpejtuar procesin e ftohjes! 30 minuta duhet ta bëjnë këtë.

Po kërkoni për aktivitete të lehta për t'u printuar dhe sfida të lira të bazuara në probleme?

Ne ju kemi mbuluar…

—>>> AKTIVITETET FALAS me trungun

MË SHUMË AKTIVITETET ZËFTUESE PËR FËMIJËT

  • Bëni vetë bojën tuaj të fryrë
  • Pikturë me kripë
  • Slime e bërë në shtëpi
  • Eksperimente argëtuese shkencore për fëmijë
  • Projektet më të mira STEM

RICIKLONI LAKURA ME NJË AKTIVITET TË NDRYSHIMIT TË KTHYSHEM

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për aktivitete të mrekullueshme STEAM (art + shkencë) për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.