Receta e ariut të shëndetshëm të gomuar - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

A e dini se mund t'i bëni vetë arinjtë gomë nga e para? Plus, ato janë shumë më të shëndetshme se homologët e tyre të blerë në dyqan. Bëni një shije të shëndetshme me fëmijët dhe mësoni edhe pak shkencë ushqimore!

SI TË BËNI ARJET GUMYY

SHKENCË E MREKULLUESHME QË MUND TË HANI

Fëmijët e duan shkencën ushqimore projekte, dhe kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar gjendjet e materies, si dhe osmozën dhe ndryshimet e pakthyeshme! UAU!

Plus, ju merrni edhe një ëmbëlsirë të shijshme prej saj. Ju nuk duhet të bëni vetëm forma të ariut! Pse të mos bëni çamçakëz me tulla LEGO.

Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto eksperimente të tjera argëtuese shkencore ushqimore.

Eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

RECETA PËR GUMMY BEAR

Ne i bëmë këto një version më të shëndetshëm të gjësë së vërtetë duke përdorur lëngje frutash organike dhe mjaltë!

Përbërësit:

 • 1/2 filxhan lëng frutash
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 2 lugë gjelle xhelatinë të thjeshtë
 • kallëpe silikoni
 • pika syri ose lugë e vogël

SHIKON GJITHASHTU: Bëni një zemër xhelatine për shkencën e frikshme!

SI TË BËJMË ARIJT GUMYY

HAPI 1: Së pari përzieni lëngun e frutave,mjaltë dhe xhelatinë në një tenxhere të vogël në zjarr të ulët derisa e gjithë xhelatina të tretet.

KËSHILLA: Ndryshoni ngjyrën e arushave tuaj duke përdorur lloje të ndryshme lëngjesh frutash.

HAPI 2: Përdorni një pikatore (ose çfarëdo që funksionon më mirë për ju) për të shtuar përzierjen e xhelatinës në kallëpe silikoni të gomës së ariut.

Shënim: Një grumbull i përzierjes së ariut mbush një kallëp siç shihet më poshtë!

HAPI 3: Tani lëreni çamçakëzin tuaj të bërë në shtëpi arinjtë vendosen dhe forcohen për të paktën 30 minuta në frigorifer.

HAPI 4: Krijoni një eksperiment shkencor me arinjtë e dhëmbëve. Madje mund të krahasoni edhe arinjtë e çamçakëzit të bërë në shtëpi dhe arinjtë gomë të blerë në dyqan gjithashtu!

Kliko këtu për të marrë eksperimentin tënd shkencor të ariut të çamçakut të printueshëm!

A JANË GUMMY BEARS TË LËNGËT APO TË NGURTË?

Më parë bëmë pyetjen në lidhje me nëse një ari gomë është i lëngshëm apo i ngurtë. Çfarë mendoni ju?

Përzierja e xhelatinës fillon në një formë të lëngshme, por ndërsa përzierja nxehet, zinxhirët e proteinave brenda xhelatinës bashkohen. Më pas, ndërsa përzierja ftohet, ariu gomë merr një formë të fortë.

Mësoni më shumë rreth lëndëve të ngurta, lëngjeve dhe gazeve.

Procesi nuk mund të zhbëhet gjë që e bën këtë një shembull i madh i ndryshimit të pakthyeshëm. Kur aplikohet nxehtësia, substanca ndryshon në një substancë të re, por nuk mund të kthehet në atë që ishte fillimisht. Shembuj të tjerë përfshijnë një patate të pjekur ose të skuqurvezë.

Shiko gjithashtu: Lule të lehta për t'u rritur këtë pranverë - kosha të vogla për duar të vogla

Ju do të vini re kur hani çamçakëz se xhelatina gjithashtu krijon një strukturë të përtypur. Kjo ndodh për shkak të zinxhirëve proteinikë që formohen gjatë procesit të ngrohjes!

Xhelatina në arinjtë e dhëmbëve është në fakt një substancë gjysmë e përshkueshme që do të thotë se lejon që uji të kalojë nëpër të.

BONUS: Rritja e arinjve gomë Eksperiment

 • Duke përdorur lëngje të ndryshme (ujë, lëngje, sode, etj.) vëzhgoni se si arinjtë e dhëmbëve zgjerohen ose nuk zgjerohen kur vendosen në një shumëllojshmëri solucionesh dhe përcaktoni pse ndodh kjo.
 • Shtoni një arush të vetëm në gota të mbushura me lëngje të ndryshme.
 • Mos harroni të matni dhe regjistroni përmasat e arinjve tuaj goma para dhe pas!
 • Matni pas 6 orësh, 12 orësh, 24 orësh dhe madje 48 orësh!

Çfarë po ndodh?

Osmozë! Arinjtë e dhëmbëve do të zgjerohen në madhësi për shkak të osmozës. Osmoza është aftësia e ujit (ose një lëngu tjetër) për t'u përthithur përmes një lënde gjysmë të depërtueshme që në këtë rast është xhelatina. Uji do të lëvizë përmes substancës. Kjo është arsyeja pse arinjtë e dhëmbëve rriten në madhësi në ujë.

Osmoza ka të bëjë gjithashtu me rrjedhën e ujit nga një vend i përqendruar më i lartë në një vend me përqendrim më të ulët. Ju mund ta shihni këtë kur uji hyn në ariun gomë dhe e bën atë të rritet më i madh. Po anasjelltas? Mund ta provoni me ujë të kripur!

Çfarë ndodh kur juvendosni një arush gomë në një zgjidhje të ngopur me ujë të kripur? A duket më i vogël ariu gomë?

Shiko gjithashtu: Si të hiqni llumin nga rrobat dhe flokët!

Kjo është për shkak se uji lëviz nga ariu gomë për të hyrë në tretësirën e kripës. Mund të bëni një tretësirë ​​të ngopur duke e përzier ngadalë kripën në ujë të ngrohtë derisa të mos tretet më! Shikoni se si e bëjmë këtë për të bërë kristale kripe këtu.

Tani çfarë ndodh nëse e vendosni ariun gome me ujë të kripur në ujë të ëmbël?

Shënim: Struktura e xhelatinës ndihmon ariu mban formën e tij, përveç kur vendoset në një tretësirë ​​acidike si uthulla. Shikoni eksperimentin tonë të rritjes së arinjve të dhëmbëve!

RECETA MË SHUMË ARGËZUESE PËR TË BËRË

 • Akullore në një qese
 • Bukë në qese
 • Gjalpë shtëpie në një kavanoz
 • Cikli i shkëmbit ushqimor
 • Kokoshkat në qese

RECETA E LEHTË PËR GUMY BARS SHTËPIE

Dëshironi mënyra edhe më argëtuese për të shijuar eksperimentet shkencore të ngrënshme? Kliko këtu.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.