Slime mahnitëse me shumë ngjyra - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 21-07-2023
Terry Allison

I shpërthyer me ngjyra, ky slime i mrekullueshëm me shumë ngjyra godet gozhdën në kokë për një aktivitet që duhet ta provoni për të bërë zhul. Si të merrni kaq shumë ngjyra në një slime? Ne ju tregojmë se si! Të gjithë duhet të provojnë të bëjnë slime të bërë në shtëpi të paktën një herë, dhe kjo është ajo!

RECETA SLIME SHUMË NGJYRA

MAKING SLIME

Bërja e slimes është një çështje serioze me fëmijët dhe e di që të gjithë po kërkojnë recetat më të mira të slimes përreth. Slime-ja jonë me shumë ngjyra është një tjetër recetë e mahnitshme e slimes që mund t'ju tregojmë se si ta bëni.

Oh, dhe slime është gjithashtu shkencë, prandaj mos e humbisni informacione të shkëlqyera mbi shkencën që qëndron pas këtij llumi të lehtë më poshtë. Shikoni videot tona fantastike me slime dhe shikoni sa e lehtë është të bësh slime-n më të mirë!

RECETA BAZË PËR SLIME

Të gjitha slime-t tona për pushime, sezonale dhe të përditshme përdorin një të tillë nga pesë recetat bazë të slimes që janë shumë të lehta për t'u bërë! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës, dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara për slime!

Këtu përdorim recetën tonë Slime Starch Liquid . Slime me niseshte të lëngshme është një nga recetat tona të preferuara të lojës ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Tre përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin ose teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej niseshte të lëngshme?

Ne e marrim lëngun tonë niseshte në dyqan ushqimore!Kontrolloni korridorin e detergjentit të rrobave dhe kërkoni shishet e shënuara me niseshte. E jona është Linit Starch (markë). Ju gjithashtu mund të shihni Sta-Flo si një opsion popullor. Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në dyqanet e artizanatit.

Por, çka nëse nuk kam në dispozicion niseshte të lëngshme?

Kjo është një pyetje mjaft e zakonshme nga ata që jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe ne kemi disa alternativa për të ndarë me ju. Klikoni në lidhjen për të parë nëse ndonjë nga këto do të funksionojë! Receta jonë e solucionit të kripur funksionon mirë edhe për lexuesit australianë, kanadezë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni niseshte të lëngshme, mund të provoni absolutisht një nga të tjerët bazë receta duke përdorur zgjidhje të kripur ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemi zbuluar se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj e ngjitësit, ne gjithmonë preferojmë recetën tonë bazë të slime me 2 përbërës.

MBANI NJË FESTA PËR BËRJEN SLIME NË SHTËPI OSE SHKOLLË!

Gjithmonë mendoja se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë , por pastaj e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak niseshte të lëngshme dhe zam PVA dhe filloni! Madje kemi bërë slime me një grup të vogël fëmijësh për një festë slime! Kjo recetë slime më poshtë bën gjithashtu një slime të shkëlqyer për t'u përdorur në klasë!

KLIKONI KËTU PËR SLIME TUAJ FALASKARTAT E RECETAVE!

SHKENCA SLIME

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë pak shkenca të bëra nga slime këtu përreth! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me ngjitësin PVA (acetat polivinil) dhe formojnë këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje, dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Ndërsa formohet zhulja, fillesat e molekulave të ngatërruara janë shumë të ngjashme me grumbullin e spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshmerruaza shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

 • NGSS Kindergarten
 • NGSS Klasa e Parë
 • NGSS Klasa e Dytë

RECETA SLIME MULTI COLORED

Unë gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë listën tonë të përbërësve të slime dhe udhëzuesin Si të rregullojmë slime përpara se të bëjnë slime për herë të parë. Është e lehtë të mësosh se si të rezervoni qilarin tuaj me përbërësit më të mirë të slimes!

Shiko gjithashtu: I Spy Games For Kids (Printueshëm Falas) - Little Bins for Little Hands

Për të marrë slimin tonë shumëngjyrësh, ne bëmë 3 tufa të veçanta - një e verdhë, blu dhe e kuqe. Mos ngurroni të përgjysmoni sasitë e mëposhtme për secilën ngjyrë nëse dëshironi të bëni një sasi më të vogël slime.

JU DUHET:

 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor PVA të pastër
 • 1/4-1/2 filxhan niseshte të lëngët (marka Sta-Flo mund të ketë nevojë për më shumë)
 • 1/2 filxhan ujë
 • Ngjyrosja e ushqimit

SI TË BËNI SLIME SHUMË NGJYRA

HAPI 1: Shtoni 1 /2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës në një tas të madh dhe përziejini mirë së bashku.

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar ngjyrosjen e ushqimit. Përzieni një ngjyrë në përzierjen e ngjitësit dhe ujit.

HAPI 3: Hidhni 1/4 filxhan niseshte të lëngët. Do të shihni se zhulja fillon të formohet menjëherë dhe tërhiqet nga anët e tasit. Vazhdoni të trazoni derisa të keni një copëz zhul. Lëngu duhet të jetëiku!

HAPI 4: Filloni të gatuani zhul. Në fillim do të duket me fije, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimin e konsistencës.

HAPI 5: Përsëriteni procesin për secilën ngjyrë.

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar kështu që ju mund t'i eliminoni aktivitetet!

KLIKONI KËTU PËR KARTAT TUAJA PA RECEPË TË SLIME!

KËSHILLA PËR PËRGATJEN E SLIME: Ne rekomandojmë gjithmonë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulit ndihmon vërtet për të përmirësuar qëndrueshmërinë e saj. Truku me llumin e lëngshëm të niseshtës është që të hidhni disa pika të niseshtës së lëngshme në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Shiko gjithashtu: Frida Kahlo Kolazh Për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë niseshtesë së lëngshme zvogëlon ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të ngurtë.

Do t'ju pëlqejë se sa e lehtë dhe elastike është për t'u bërë dhe luajtur me të. Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Le të përziejmë slime së bashku për të bërë një zhul të mrekullueshëm me shumë ngjyra!

Oh, nëse keni zhul në rroba, në flokë (Kjo mund të ndodhë!) shikoni këshillat tona… Si të hiqni zhul nga rrobat!

RUAJTJA E SLIMES TUAJ SHUMË NGJYRORE

Slime zgjat mjaftderisa! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza, siç shihet këtu.

Ne kemi burimet më të mira për t'u parë përpara, gjatë dhe pas përgatitjes së slimes tuaj shumëngjyrëshe! Sigurohuni që të ktheheni dhe të lexoni gjithashtu shkencën e slime më lart!

RECETA MË TË LEHTA SLIME

 • Fluffy Slime
 • Receta Snow Slime
 • Gold Slime
 • Glitter Slime
 • Butter Slime
 • Borax Free Slime

LEHTË PËR TË BËRË SLIME SHUMË NGJYRA

Provoni më shumë receta argëtuese për slime të bëra vetë këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.