Receta e thjeshtë e Sorbetit - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Doni të dini se si të bëni sherbet nga e para? Pavarësisht nëse e bëni brenda apo jashtë, sigurohuni që të keni gati një palë doreza të ngrohta. Kjo recetë e thjeshtë e sherbetit në një qese është kimi e ftohtë për fëmijët që mund të hanë! Shijoni eksperimentet argëtuese shkencore gjatë gjithë vitit!

SI TË BËJMË SHERBET ME LËNG

SI TË BËSH SHERBET

Si akullorja në një qese, përgatitja e sherbetit është gjithashtu mjaft e lehtë dhe një stërvitje e mirë për krahët! Ky sherbet në një eksperiment shkencor me qese është një aktivitet argëtues për t'u provuar në shtëpi ose në klasë. Ajo kërkon një mbikëqyrje dhe ndihmë nga të rriturit. Duhen një palë doreza të mira pasi ky aktivitet shkencor bëhet shumë i ftohtë.

Shkenca ushqimore është bërë një nga gjërat tona të preferuara për të bërë së bashku këto ditë. Sa herë që përmend diçka rreth ushqimit, ushqimit, shkencës ushqimore… Ai është i gjithë brenda. KOHË E MADHE!

Është verë dhe ne i duam të gjitha gjërat e ëmbla dhe të ftohta. Në vend që të shkoni në lokalin lokal të qumështit, merrni disa përbërës të thjeshtë dhe dilni jashtë. Fëmijët mund të mësojnë se si bëhet sherbeti… me kimi!

SHIKON GJITHASHTU: Recetën e akullores në qese

Kliko këtu për të marrë ushqimin tuaj FALAS Paketa shkencore

RECETA E SORBETIT

FURNIZIMET:

  • 2 gota lëng molle
  • 2 gota akull
  • 1 filxhan kripë
  • 1 filxhan ujë
  • Ngjyra ushqimore e kuqe dhe blu (opsionale)
  • qese Ziploc me madhësi 1 gallon
  • 2 kuart- madhësia Ziplocqese

UDHËZIME:

HAPI 1. Hidhni një filxhan lëng molle në një qese Ziploc me madhësi kuart. Shtoni 8 pika ngjyrues ushqimor të kuq në qesen e parë.

HAPI 2. Hidheni filxhanin tjetër me lëng molle në një qese Ziploc me madhësi kuart. Shtoni 8 pika ngjyrues ushqimor blu në qesen e dytë.

HAPI 3. Vendosni 2 gota akull, 1 filxhan ujë dhe 1 filxhan kripë në qesen me madhësi gallon.

HAPI 4. Sigurohuni që t'i mbyllni fort qeset më të vogla dhe t'i vendosni të dyja në qesen më të madhe

HAPI 5. Shkundni fort për 3 deri në 5 minuta. Ju mund të dëshironi të përdorni dorashka furre pasi qesja ftohet shumë shpejt.

HAPI 6. Hiqni qeset e brendshme, hiqni dhe shërbejeni.

SI FUNKSIONON ?

Cila është kimia pas sherbetit sepse është mjaft i ëmbël? Magjia është në përzierjen e kripës dhe akullit në qese! Për të bërë sherbetin tuaj të bërë në shtëpi, përbërësit tuaj duhet të ftohen shumë dhe në fakt të ngrijnë. Në vend që të vendosni përbërësit në frigorifer, përzieni kripën dhe akullin për të bërë një zgjidhje.

Shtimi i kripës në akull ul temperaturën në të cilën ngrin uji. Në të vërtetë do të vini re se akulli juaj shkrihet ndërsa përbërësit tuaj të sherbetit fillojnë të ngrijnë.

Tundja e qeses lejon që përzierja e lëngut të lëvizë për të lejuar ngrirje më të mirë. Plus, krijon edhe pak ajër që e bën pak më të butë.

Shiko gjithashtu: Si të bëni zhul Hanukkah - kazanët e vegjël për duar të vogla

A është sherbeti i lëngshëm apo i ngurtë? Në fakt sherbeti ndryshongjendjet e lëndës. Gjithashtu, më shumë kimi! Fillon si një lëng, por ndryshon në një të ngurtë në formën e tij të ngrirë, por mund të kthehet në një lëng kur shkrihet. Ky është një shembull i mirë i ndryshimit të kthyeshëm pasi nuk është i përhershëm.

Patjetër që do të vini re se çanta bëhet shumë e ftohtë për t'u mbajtur pa doreza, prandaj sigurohuni që të keni një palë të mirë me doreza për ta tundur.

MË SHUMË ARGËZUESE IDE SHKENCORE TË ngrënshme

Akullore në një qeseGeode ushqimoreSlime marshmallowCikli jetësor i fluturaveLimonadë e gazuarKamele Eksperimente shkencore

SI TË BËJMË SORBET NË QES

Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë për të gjitha eksperimentet tona të ngrënshme shkencore.

Shiko gjithashtu: Bëni aktivitetin e zhulit dimëror për shkencën e dimrit

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.