Stuhi dëbore në një kavanoz - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Kur moti është shumë i ftohtë për të luajtur jashtë, shijoni shkencën e thjeshtë të dimrit brenda! Vendosni një ftesë për të bërë një stuhi bore dimërore në një eksperiment kavanoz . Fëmijëve do t'ju pëlqejë të krijojnë stuhitë e tyre të dëborës me furnizime të zakonshme shtëpiake, pasi ata kënaqen me eksperimente të thjeshta shkencore dimërore. Gjeni gjithçka që ju nevojitet më poshtë për të filluar!

Shiko gjithashtu: Eksperimenti me niseshte misri elektrik - kosha të vogla për duar të vogla

STUHI DORË NË NJË EKSPERIMENT!

SHKENCA DIMËRORE

Pjesa më e mirë e këtij eksperimenti shkencor dimëror është se ju nuk keni nevojë për dëborë të vërtetë për ta shijuar atë! Kjo do të thotë që të gjithë mund ta provojnë, pavarësisht nëse është i ftohtë jashtë apo jo.

Ju mund të keni provuar tashmë diçka të ngjashme nëse keni provuar ndonjëherë eksperimentin tonë të llambës së llavës të bërë në shtëpi !

Ne kemi temperatura të ftohta ekstra të ftohta këtu tani, ashtu si edhe pjesa më e madhe e vendit. Nuk është e nevojshme të ngeceni në ekrane nëse jeni ngecur brenda, bëni vetë stuhinë tuaj të dëborës në një kavanoz.

Ky është një eksperiment klasik shkencor me një ndryshim sezonal dhe një përbërës shtesë të veçantë që do gjeni të renditur më poshtë. Eksperimentet e thjeshta shkencore janë të preferuarat tona, pavarësisht nëse ju pëlqen të bëni zhul ose të eksploroni reaksione të ftohta kimike, ne i kemi të gjitha!

STUDIO DORË NË NJË KAVANO

Le të fillojmë të bëjmë borën tuaj të dimrit stuhi në një kavanoz! Ju keni një zgjedhje kur bëhet fjalë për vajin që përdorni në këtë aktivitet. Këtu janë opsionet tuaja.

Vaji i gatimit është i lirë dhe me shumë mundësi keni një ton prej tijnë dorë. Nëse jo, unë rekomandoj të marr disa, shikoni paketën tonë shkencore të bërë në shtëpi. Megjithatë, siç mund ta shihni, vaji i gatimit ka një nuancë të verdhë në të. Vaji i foshnjës është shumë më i shtrenjtë, por është i qartë.

Më pas zgjidhni një vazo ose kavanoz mjaftueshëm të madh për të mbajtur disa gota me lëng. Nëse nuk keni një të tillë mjaftueshëm të madh, mund t'i shkurtoni furnizimet e përdorura përgjysmë ose në çfarëdo përmasash që ju nevojiten.

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS të printueshme të temave të dimrit !

JU DUHET:

  • Vaj (vaj vegjetal ose vaj bebesh)
  • Bojë shkollore e bardhë (ose blu e çelët) e larë (dhe /ose ngjyrosje ushqimore)
  • Tableta Alka Seltzer
  • Fipë, kavanoz ose shishe

Dëshironi të bëni borë në një mënyrë tjetër? Shikoni recetën tonë të thjeshtë për borë të rreme .

Shiko gjithashtu: Artizanati 3D i zemrës së Shën Valentinit - kosha të vegjël për duar të vogla

SI TË BËNI NJË STUHI DORË NË NJË kavanoz

HAPI 1: Shtoni 1 filxhan ujë në vazo ose kavanoz të madh.

HAPI 2: Përzieni 1 lugë bojë (bojë akrilike me shkëlqim funksionon mirë gjithashtu). Shtoni ngjyrën ushqimore nëse dëshironi.

HAPI 3: Më pas hidhni vaj pothuajse deri në majë të enës.

HAPI 4: Thyejeni tabletën Alka Seltzer në copa dhe hidheni një në një kohë në vaj. Ju mund të dëshironi të shtoni pjesë shtesë për një stuhi dëbore!

Vëzhgoni reagimin që ndodh.

SHKENCA PAS stuhisë së borës në një kavanoz

A është kjo ajo që ndodh në një stuhi dëbore? Jo. në fakt nuk po rikrijoni një stuhi dëbore ose stuhi dëbore. Por një kimikat i thjeshtëreagimi mund të japë pamjen e një stuhie bore për një eksperiment argëtues shkencor me temë dimri.

Ka gjithashtu një shkencë interesante pas kësaj bore në një kavanoz. Eksploroni densitetin e lëngjeve dhe reaksionet kimike të gjitha në një aktivitet shkencor të lehtë për t'u vendosur në një kavanoz! Lexoni për të mësuar më shumë.

Ka disa koncepte argëtuese shkencore që po ndodhin këtu nëse shikoni nga afër! Gjëja e parë për të vënë në dukje ose pyetur fëmijët tuaj është dendësia e lëngjeve që përdoren.

Densiteti i referohet kompaktësisë së sendeve në hapësirë ​​ose sasisë së materialit që është në një madhësi të caktuar. Materialet më të dendura të së njëjtës madhësi janë më të rënda sepse ka më shumë materiale në hapësirën e së njëjtës madhësi.

A është uji më i lehtë apo më i rëndë se vaji? Sigurohuni që të vini re se vaji ulet në majë të ujit. Çfarë ndodh me bojën? Dendësia e lëngjeve është argëtuese për t'u eksploruar me fëmijët.

Eksperimenti ynë i ylberit të densitetit është një tjetër eksperiment argëtues shkencor për të eksploruar dendësinë e lëngjeve.

Jam i sigurt që të gjithë vëzhguan reaksionin kimik që ndodhi kur tableta u hodh në filxhan. Ky reagim është ai që krijon efektin e mrekullueshëm të stuhisë së borës.

Tableta alka seltzer përmban një acid dhe një bazë që kur përzihet me ujin, krijon flluska. Flluskat janë rezultat i gazit të dioksidit të karbonit që lirohet gjatë reaksionit kimik.

Për të krijuar efektin e borës, flluskat mblidhenbojën e bardhë dhe e çoni në sipërfaqe. Pasi flluskat arrijnë në sipërfaqe, ato çahen dhe përzierja e bojës/ujit bie përsëri poshtë!

Shiko më shumë eksperimente shkencore të gazuara këtu .

MË SHUMË ARGËTIM DIMËR EKSPERIMENTET SHKENCORE

  • Frost në një kanaçe
  • Bëni një lëshues topi bore
  • Si funksionojnë arinjtë polarë Qëndroni ngrohtë?
  • Si të bëni një termometër
  • Receta e kremit të dëborës

KRIJONI NJË DIMËR STUHI DORË NË NJË kavanoz

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë argëtim eksperimente dimërore për fëmijë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.