Aktiviteti shkencor i vullkanit të kungullit shpërthyes - kazanët e vegjël për duart e vogla

Terry Allison 01-10-2023
Terry Allison

Krijoni vullkanin perfekt të kungullit aktivitetin shkencor këtë sezon vjeshte! Çdo gjë kungulli është gjithmonë argëtuese, pavarësisht nëse e hani, e gdhendni apo e ktheni në eksperiment me kungull! Vullkani ynë i kungujve është aktiviteti më i kërkuar i sezonit të kungujve. Në fakt, ka qenë kaq popullor sa vendosëm të bëjmë një vullkan me mollë që shpërtheu gjithashtu!

BËNI NJË VULKAN KUNGULLI PËR FËMIJË KËTË VJESHTË!

SHKENCA E KUNGULLIVE

Aktivitetet e thjeshta shkencore që mund të bëni me përbërës të shpejtë, të arritshëm dhe të përballueshëm janë lloji ynë i preferuar! Në veçanti, çdo lloj reagimi i sodës së bukës sigurisht që do t'i kënaqë fëmijët dhe të rriturit. Eksperimentet tona shkencore parashkollore përfshijnë kaq shumë mënyra argëtuese për të shijuar eksperimente të thjeshta shkencore. si ky aktivitet shkencor i vullkanit të kungullit më poshtë.

Mund të dëshirosh GJITHASHTU TË SHIKONI: Mini vullkanet e kungujve

NE KEMI GJITHASHTU DISA LIBRA TË MADHË KUNGULLI TË CILËTUARA ME KUNGULLI AKTIVITETET E RRUGËVE!

EKSPERIMENTI I VULKANIT ME KUNGULL

E bleva kungullin tonë të pjekjes më poshtë në dyqanin ushqimor kur isha duke bërë pazar. Gjatë gjithë rrugës për në shtëpi, Liami foli për krijimin e një vullkani, sepse i kujtohej vullkani që bëmë në koshin tonë ndijor të dinosaurëve.

Sa më i madh të jetë kungulli që përdorni, aq më shumë sodë buke dhe uthull do t'ju duhet dhe aq më i madh është rrëmuja ju do të bëni!

JU DUHET:

  • Një kungull i vogël
  • pjekjesode
  • uthull
  • ngjyrosje ushqimore {opsionale
  • sapun enësh
  • ujë

SI TË BËJMË VULKAN KUNGULLI

1. Së pari, merrni kungullin tuaj! Atëherë do t'ju duhet të zbrazni kungullin.

Kjo pjesë mund të jetë një aktivitet argëtues më vete dhe i shkëlqyeshëm për lojën ndijore të kungullit. Ruani të brendshmet për disa lojëra shtesë shqisore nëse fëmijës suaj i pëlqen lojërat e çrregullta dhe të rrëmujshme.

Shiko gjithashtu: Ide për numërimin mbrapsht të 25 ditëve të Krishtlindjeve - kosha të vogla për duar të vogla

Planifikova të bëja një çantë ndijore me sende të lezetshme, në mënyrë që ai të mund ta ekzaminojë më vonë! I lirova të brendshmet dhe i dhashë lugë të ndryshme për të hequr farat dhe gjëra të tjera. Ju gjithashtu mund të gdhendni një fytyrë!

2. Gjeni një enë për ta vendosur brenda kungullit ose përdorni vetë kungullin.

Ne nuk mund të vendosnim se cilën të provonim pasi nuk e kishim provuar kurrë më parë, kështu që përfunduam duke e provuar në tre mënyra të ndryshme. Ne përdorëm një filxhan, një shishe të vogël sode dhe vetë kungullin për të provuar se çfarë lloj shpërthimi do të ndodhte me secilën.

SIGURUAR TË SHIKONI: Pumpkin Slime

3. Shtoni sa më poshtë në kungull, shishe ose enë tuaj:

  • Ujë i ngrohtë i përzier me ngjyrues ushqimor i mbushur deri në 3/4 plot
  • 4-5 pika sapun enësh
  • Disa lugë sodë buke

4. Pastaj kur të jeni gati për shpërthim, shtoni 1/4 filxhan uthull dhe shikoni me kënaqësi!

REAKSIONI I SODËS SË PJEKËS DHE UTHHSHËS

Ne folëm pak se psendodh shpërthimi. Soda e bukës është një bazë dhe uthulla është një acid. Kur ato bashkohen ndodh një reaksion kimik dhe prodhohet një gaz. Gazi është dioksidi i karbonit i cili shkrep dhe flluska.

JU MUND TË PËQIRE GJITHASHTU: Bubbling Brew Experiment

Kjo bëhet më e lehtë duke i treguar atij reagimin, kështu që ne shtuam uthull! Gjithashtu shpjeguam se një lloj tjetër reagimi është befasia që ndjeu kur pa shkumën e gazit të dalë!

Ja variacionet me shishen e sodës dhe vetëm kungullin!

Shiko gjithashtu: Çantat që dalin për argëtim në natyrë - kosha të vogla për duar të vogla

Me këtë ndryshim të reaksionit kimik, shpërthimi mori pak më shumë lartësi, kështu që dukej ndryshe nga të tjerët. Kur mbaruam me shishen, e nxorëm dhe e hodhëm në kungull, i cili krijoi një shpërthim të madh dhe na bëri që ta provonim në vetë kungullin!

GJITHASHTU PROVONI TË BËSH: Pumpkin Oobleck

Siç mund ta shihni nga shprehjet e tij ai kaloi shumë mirë me këtë vullkan kungulli. Ai donte të ishte ai që do të bënte reagimin pasi na pa ta bënim herën e parë, ndaj e lamë të derdhte uthull vetë! Ne patëm shumë shpërthime nga ky kungull i vogël dhe shumë argëtim të çrregullt!

SIGURUAR TË SHIKONI: Eksperimenti Puking Pumpkin

Ky ishte një nga mi fotot e preferuara të eksperimentit tonë shkencor të vullkanit të kungujve! Kungulli ishte i rrethuar plotësisht me gaz, shkumë, flluskaooze!

AKTIVITETI PERFEKT I RËNISË ME NJË VULKAN KUNGULLI!

Sigurohuni të shikoni këtë koleksion të mrekullueshëm të eksperimenteve klasike shkencore të kungujve me një kthesë për mënyra më kreative për të përdorur kungujt tuaj!

MË SHUMË AKTIVITETE TË FREHTËSISHME KUNGULLI!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.