Eksperimente shkencore për nxënësit e shkollave të mesme - Kosha të vogla për duart e vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Tabela e përmbajtjes

Nxënësit e shkollës së mesme e duan shkencën! Këto eksperimente praktike shkencore të shkollës së mesme mund të kryhen në klasë ose në shtëpi, pavarësisht nëse jeni duke eksploruar viskozitetin, densitetin, lëngjet, lëndët e ngurta dhe shumë më tepër. Më poshtë do të gjeni një listë të shkëlqyer të aktiviteteve dhe eksperimenteve shkencore të shkollës së mesme, duke përfshirë idetë e projekteve të panairit shkencor të klasës së 7-të për të filluar.

Çfarë është shkenca e shkollës së mesme?

A po kërkoni eksperimente të bukura shkencore për fëmijë që ofrojnë gjithashtu një mundësi të vlefshme për të mësuar konceptet bazë të kimisë, fizikës dhe shkencës së tokës? Me përbërës të thjeshtë dhe materiale bazë, nxënësit tuaj të shkollës së mesme do të kënaqen me këto eksperimente të lehta shkencore.

Do të zbuloni se pothuajse çdo eksperiment shkencor në listën e mëposhtme përdor furnizime që mund t'i gjeni lehtësisht nëpër shtëpi ose në klasë ose merren shpejt dhe lehtë në supermarket.

Kavanoza mason, shishe plastike bosh, sodë buke, kripë, uthull, thasë me zinxhir, shirita gome, ngjitës, peroksid hidrogjeni, ngjyrosje ushqimore (gjithmonë argëtuese, por opsionale) dhe përbërës të tjerë të zakonshëm e bëjnë shkencën të arritshme për të gjithë!

Eksploroni reaksionet kimike ndaj makinerive të thjeshta, tensionin sipërfaqësor, gravitetin, lëvizshmërinë dhe më shumë me eksperimente, demonstrime dhe aktivitete të ndryshme shkencore.

Për një udhëzues gjithëpërfshirës dhe të printueshëm për të gjitha eksperimentet tona të mahnitshme shkencore për shkollën e mesme, duke përfshirëProjektet STEM, merrni 52 projekte shkencore dhe 52 paketa të projekteve STEM këtu .

Udhëzuesi Falas i Kalendarit të Sfidës së Shkencës

Gjithashtu, shkarkoni sfidën tonë falas të printueshme 12 ditët e shkencës për të filluar!

Provoni këto eksperimente shkencore për nxënësit e shkollave të mesme

Merrni një stilolaps dhe bëni një listë! Gjithçka që ju nevojitet për shkencën arsimore dhe argëtuese është pikërisht këtu.

Në fund të kësaj liste të madhe, do të gjeni më shumë udhëzues për burimet shkencore si fjalë fjalori , zgjedhje librash dhe informacione mbi shkencën proceso !

AIRFOILS

Bëni fletë ajrore të thjeshta dhe eksploroni rezistencën e ajrit.

EKSPERIMENTI ALKA-SELTZER

Çfarë ndodh kur ju bien tabletat alka Seltzer në vaj dhe ujë? Ky lloj eksperimenti eksploron si fizikën ashtu edhe kiminë. Mund të shikoni edhe konceptin e emulsifikimit ndërsa jeni në të.

Eksperimenti i llambës lavash

RAKETA ALKA SELTZER

Bëhuni gati për pak argëtim me këtë raketë Alka Seltzer. Lehtë për t'u vendosur dhe e thjeshtë për t'u bërë, është kimia në veprim!

EKSPERIMENTI I KAFEJES SË MOLLËS

Si i ruani mollët që të mos marrin ngjyrë kafe? A marrin të gjitha mollët kafe në të njëjtën shpejtësi? Përgjigjuni këtyre pyetjeve të shkencës së mollës me një eksperiment oksidimi me mollë.

VIDA ARCHIMEDES

Vidha e Arkimedit, është një nga makinat më të hershme të përdorura për lëvizjen e ujit nga një zonë më e ulët në një zonë më të lartë. Bëni një vidë Arkimedi që përdorkartoni dhe një shishe uji për të krijuar një makinë për të lëvizur drithërat!

ATOMET

Atomet janë blloqe të vogla, por shumë të rëndësishme ndërtuese të gjithçkaje në botën tonë. Cilat janë pjesët e një atomi?

Ndërtoni një atom

EKSPERIMENTI ME BALONË

Provoni gjithashtu eksperimentin tonë me balonë me gaz .

EKSPERIMENTI BLUBBER

Si qëndrojnë balenat të ngrohta në ujë shumë të ftohtë? Provoni se si blubber funksionon si një izolues me këtë eksperiment shkencor argëtues.

ROCKET BOTTLE

Nuk ka asgjë më të mirë se një reagim i sodës buke dhe uthullës kur bëhet fjalë për eksperimentet shkencore, dhe është e shkëlqyeshme për mosha të ndryshme duke përfshirë nxënësit e shkollës së mesme. Ndonëse është pak e çrregullt, është një mundësi fantastike për të eksploruar përzierjet, gjendjet e materies dhe kiminë bazë.

TREGUESI PH I LAKRAVE

Eksploroni se si mund të përdoret lakra për të testuar lëngjet e nivele të ndryshme të acidit. Në varësi të pH-së së lëngut, lakra merr nuanca të ndryshme rozë, vjollcë ose jeshile! Është jashtëzakonisht e bukur për t'u parë, dhe fëmijët e duan atë!

QELIZAT (Kafshët dhe Bimët)

Mësoni rreth strukturave unike që përbëjnë qelizat bimore dhe shtazore me këto dy avulli të lirë dhe praktik projekte.

Kolazh me qeliza të kafshëveKolazh me qeliza bimore

EKSPERIMENTET ME KËMBLETARE

Merrni një kënaqësi të ëmbël dhe zbatoni shkencën në të. Ka një sërë mënyrash se si mund të eksperimentoni dhe eksploroni ëmbëlsirat për argëtim fizik!

EKSPERIMENTI I MUNDËS SË SHKRIMUAR

Të pëlqejnë eksperimentet shpërthyese?PO!! Epo, këtu është një tjetër që fëmijët me siguri do ta duan, përveçse ky është një eksperiment shpërthyes ose shembur! Mësoni rreth presionit atmosferik me këtë eksperiment të jashtëzakonshëm të thërrmuesit të kanaçeve.

KËLLIMI I MISRIVE

A mund ta bëni misrin të kërcejë? Eksploroni një reaksion të thjeshtë kimik, me shtimin e kokrrave të misrit. Provojeni edhe me rrush të thatë ose boronicë !

DANCING SPRINKLES

Ndizni meloditë tuaja të preferuara dhe bëni spërkatjet me ngjyra të kërcejnë! Eksploroni tingujt dhe dridhjet kur provoni këtë eksperiment zbavitës me spërkatje vallëzimi.

COMPASS DIY

Mësoni se çfarë është busulla dhe si funksionon një busull, ndërsa e bëni vetë produktin tuaj në shtëpi busull. Gjithçka që ju nevojiten janë disa materiale të thjeshta për të filluar.

NXHERJA E ADN-së

Zakonisht, ju nuk mund ta shihni ADN-në përveçse me një mikroskop me fuqi të lartë. Por me këtë eksperiment të nxjerrjes së ADN-së me luleshtrydhe, ju mund të bëni që fijet e ADN-së të lirohen nga qelizat e tyre dhe të lidhen së bashku në një format që është i dukshëm me sy të lirë.

JU MUND TË Pëlqejnë: Ndërtoni një ADN të ëmbëlsirave Modeli

EKSPERIMENTI I RËNISË SË VEZËS

Merrni sfidën e rënies së vezëve ndërsa hulumtoni se çfarë e bën amortizuesin më të mirë për të rënë një vezë pa u thyer gjatë goditjes.

EKSPERIMENTI I VEZËS NË UTHull

A mund të bëni një kërcim veze? Zbulojeni me këtë reaksion kimik, të një veze në uthull.

Shiko gjithashtu: Star Wars I SPY Aktivitetet Faqet Falas të Printueshme

Pasta e dhëmbëve me elefant

Eksploroni një reaksion kimik ekzotermikme peroksid hidrogjeni dhe maja.

EKSPERIMENTI I SHËNGUESVE TË fshirjes së thatë

Krijoni një vizatim me fshirje të thatë dhe shikoni atë të noton në ujë.

ORIZ LUMTUR

Merr pak oriz dhe një shishe dhe le të zbulojmë se çfarë ndodh kur vendosni një laps në përzierje! A mendoni se mund të ngrini një shishe oriz me laps? Provoni këtë eksperiment argëtues të fërkimit dhe zbuloni.

Orizi lundrues

Eksperimenti i qindarkave jeshile

Pse Statuja e Lirisë është e gjelbër? Është një patina e bukur, por si ndodh? Eksploroni shkencën në kuzhinën ose klasën tuaj duke bërë qindarka jeshile.

Rritja e kristaleve

Ka disa mënyra për të eksploruar zgjidhje super të ngopura dhe për të rritur kristale. Më poshtë është paraqitur eksperimenti tradicional shkencor i kristaleve të boraksit . Megjithatë, ju gjithashtu mund të rritni kristale sheqeri të ngrënshëm ose shikoni si të rritni kristale kripe . Të tre eksperimentet e kimisë janë fantastike për fëmijët!

Modeli i zemrës

Përdorni këtë projekt modeli të zemrës për një qasje praktike ndaj anatomisë. Ju nevojiten vetëm disa pajisje të thjeshta dhe shumë pak përgatitje për të bërë këtë model argëtues të pompës së zemrës.

Bojë e padukshme

Shkruani një mesazh që askush tjetër nuk mund ta shohë derisa boja të zbulohet me tuajën bojë e padukshme! Kimi e lezetshme që është perfekte për t'u bërë në shtëpi ose në klasë. Krahasoni atë me një lloj tjetër boje të padukshme me mesazhet sekrete të boronicës .

Densiteti i lëngshëmEksperiment

Ky eksperiment argëtues i densitetit të lëngjeve eksploron se si disa lëngje janë më të rënda ose më të dendura se të tjerët.

Bateria limoni

Çfarë mund të ushqeni me një bateri limoni ? Merrni pak limonë dhe disa furnizime të tjera dhe zbuloni se si mund t'i bëni limonët në energji elektrike limoni!

Modeli i mushkërive

Mësoni se si funksionojnë mushkëritë tona të mahnitshme, madje edhe pak fizika me këtë model të lehtë të mushkërive me tullumbace.

Qumështi Magjik

Reaksioni kimik në këtë eksperiment të qumështit magjik është argëtues për t'u parë dhe siguron mësim të shkëlqyer praktik.

Eksperimenti i shkrirjes së akullit

Çfarë e bën akullin të shkrihet më shpejt? Hetoni me një eksperiment argëtues të shkrirjes së akullit që fëmijët me siguri do ta shijojnë. Për më tepër, provoni një sfidë të akullt STEM.

Mentos dhe Coca-Cola

Këtu është një tjetër eksperiment i shkëlqyeshëm që fëmijët me siguri do ta pëlqejnë! Gjithçka që ju nevojitet janë Mentos dhe Coca Cola. Nuk është një reaksion kimik që po ndodh siç mund të mendoni.

Qumështi dhe uthull

Transformoni disa përbërës të zakonshëm të kuzhinës në një pjesë të formueshme dhe të qëndrueshme të një lënde të ngjashme me plastikën. Bëni qumësht plastik me një reaksion kimik.

Eksperimenti i derdhjes së naftës

Zbato shkencën për kujdesin dhe mbrojtjen e mjedisit me këtë demonstrim të derdhjes së naftës. Mësoni rreth derdhjes së naftës dhe hetoni mënyrat më të mira për ta pastruar atë.

Penny Boat Challenge and Buoyancy

Dizajnoni një varkë të thjeshtë me fletë kallaji dhe shikoni sa qindarkë mund të mbajë para se të fundoset . Sido të duhen shumë qindarkë për të fundosur varkën tuaj? Mësoni rreth fizikës së thjeshtë ndërkohë që provoni aftësitë tuaja inxhinierike.

Eksperimenti i specit dhe sapunit

Spërkatni pak piper në ujë dhe lëreni të kërcejë nëpër sipërfaqe. Eksploroni tensionin sipërfaqësor të ujit kur provoni këtë eksperiment me piper dhe sapun.

Pop Rocks and Soda

Pop Rocks është një ëmbëlsirë argëtuese për t'u ngrënë dhe tani mund ta ktheni në një Pop Rocks të lehtë eksperiment shkencor.

Patato Osmosis Lab

Eksploroni se çfarë ndodh me patatet kur i vendosni në ujë të kripur të përqendruar dhe më pas ujë të pastër.

Eksperimenti i ujit në rritje

Vendosni një qiri të ndezur në ujë dhe shikoni se çfarë ndodh me ujin. Eksploroni shkencën e djegies së qirinjve kur provoni këtë eksperiment argëtues me qirinj.

Sallata-Emulsifikimi

Mund të përzieni vaj dhe uthull për salcën perfekte të sallatës! Quhet emulsifikimi. Shkencë e thjeshtë që mund ta vendosni me përbërësit që gjenden në dollapët e kuzhinës suaj.

Eksperimenti i densitetit të ujit të kripur

Hetoni nëse një vezë do të fundoset ose do të notojë në ujë të kripur.

Eksperimenti i kavave

Eksploroni se çfarë ndodh me karamele në ujë dhe pse ngjyrat nuk përzihen.

Screaming Balloon

Ky eksperiment me tullumbace ulëritës është një i mrekullueshëm aktiviteti fizik! Eksploroni forcën centripetale ose se si objektet udhëtojnë në një shteg rrethor me disa furnizime të thjeshta.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni llumin nga rrobat dhe flokët!Tullumbace që bërtas

Slime

Kapni ngjitësin dhe bëni një demonstrim klasik të kimisë. Slime ka të bëjë me shkencën dhe duhet të provoni të paktën një. Nëse dëshironi një 2 për 1, zhulja jonë magnetike është gjëja më e bukur me të cilën do të luani ndonjëherë… është e gjallë (mirë, jo në të vërtetë)!

Rrjedhja e ujërave të stuhisë

Çfarë ndodh me shiun ose shkrirjen e borës kur nuk mund të hyjë në tokë? Vendosni një model të lehtë të rrjedhjes së ujërave të stuhisë me fëmijët tuaj për të eksploruar se çfarë ndodh.

Eksperimentet e tensionit sipërfaqësor

Mësoni se çfarë është tensioni sipërfaqësor i ujit dhe shikoni këto eksperimente të lezetshme të tensionit sipërfaqësor për t'i provuar në shtëpi ose në klasë.

Walking Water

Shikoni udhëtimin e ujit ndërsa krijon një ylber me ngjyra! Si e bën këtë?

Walking Water

Burime më të dobishme shkencore

FJALOR SHKENCOR

Nuk është kurrë herët për t'u prezantuar fëmijëve disa fjalë fantastike shkencore. Fillojini ato me një listë fjalësh të fjalorit shkencor të printueshme. Ju do të dëshironi t'i përfshini këto terma shkencorë në mësimin tuaj të ardhshëm shkencor!

ÇFARË ËSHTË NJË SHKENCËTAR

Mendo si një shkencëtar! Vepro si shkencëtar! Shkencëtarët, si ju dhe unë, janë gjithashtu kureshtarë për botën përreth tyre. Mësoni rreth llojeve të ndryshme të shkencëtarëve dhe çfarë bëjnë ata për të rritur kuptimin e fushës së tyre specifike të interesit. Lexo Çfarë është një shkencëtar

PRAKTIKAT E SHKENCËS

Një qasje e re në mësimdhënien e shkencës ështëtë quajtura Praktikat më të mira të shkencës. Këto tetë praktika shkencore dhe inxhinierike janë më pak të strukturuara dhe lejojnë një qasje më të lirë për zgjidhjen e problemeve dhe gjetjen e përgjigjeve për pyetjet. Këto aftësi janë kritike për zhvillimin e inxhinierëve, shpikësve dhe shkencëtarëve të ardhshëm!

Praktikat më të mira shkencore

Projektet bonus STEM për fëmijë

Aktivitetet STEM përfshijnë shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën. Si dhe eksperimentet shkencore të fëmijëve tanë, ne kemi shumë aktivitete argëtuese STEM që ju t'i provoni. Shikoni këto ide STEM më poshtë…

  • Aktivitete ndërtimi
  • Projekte inxhinierike për fëmijë
  • Çfarë është inxhinieria për fëmijët?
  • Aktivitetet e kodimit për fëmijët
  • Fletët e punës STEM
  • 10 sfidat kryesore të STEM për fëmijët
Windmill

Paketë projektesh Panairi i Shkencave të Shkollës së Mesme

Duke kërkuar të planifikoj një shkencë projekt i drejtë, bëni një bord panair shkencor apo dëshironi një udhëzues të lehtë për të vendosur eksperimentet tuaja shkencore?

Vazhdo dhe merr këtë paketë projektesh pa pagesë panairi shkencor të printueshëm për të filluar!

Paketë fillestare e Panairit të Shkencës

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.