Make Ocean Slime For Under The Det Fun - Little Bins for Little Hands

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Valët rrotulluese të oqeanit me ngjyra! Bëni slime oqeanike për një temë të mrekullueshme nën det këtë verë. Përdorni cilindo nga slimat tona bazë, duke përfshirë recetën e llumit me tretësirë ​​të kripur, recetën e llumit të boraksit dhe recetën e llumit të niseshtës së lëngshme për të bërë këtë recetë zhul me temë oqeani, me të cilën fëmijët do të duan të luajnë! Bërja e slime me recetat tona për slime të bëra në shtëpi është një mënyrë e mahnitshme për t'u lidhur me fëmijët.

BËRË OCEAN SLIME PËR ARGËSIM NË DET!

NËN DET

Ka kaq shumë për të dashur në oqean. Më pëlqejnë veçanërisht ngjyrat dhe ky ishte frymëzimi im kur vendosëm të bënim slime oqeanike për recetën tonë më të re të slimes verore.

Ne kemi një koleksion mjaft të aktiviteteve argëtuese të oqeanit, ku të preferuarat janë rritja e guacave të kristalta dhe zhulja e rërës! Ne kemi madje një recetë për slime sirenë që ta provoni me një temë nën det!

Ne kemi 5 receta bazë për slime të bëra vetë, të cilat janë mjaft të thjeshta për t'u bërë për lojëra të mrekullueshme shkencore dhe ndijore. Ju mund të lexoni më shumë rreth shkencës që qëndron pas zhulës sonë të oqeanit të bërë vetë më poshtë.

SHIHNI SLIME OCEAN TONË NË VEPRIM!

SI TË BËJMË SLIME

Të gjitha slime-t tona të festave, sezonale dhe të përditshme përdorin një nga pesë recetat bazë të slimes që janë super e lehte per tu bere! Ne bëjmë slime gjatë gjithë kohës dhe këto janë bërë recetat tona të preferuara për slime!

Unë gjithmonë do t'ju njoftoj se cilën recetë bazë të slimes përdorim në recetën tonë të slimes, por unë doju tregoni gjithashtu se cila nga recetat e tjera bazë do të funksionojë gjithashtu! Zakonisht ju mund të ndërroni disa nga përbërësit në varësi të asaj që keni në dorë për furnizimet me slime.

Shiko gjithashtu: Si të bëni një sistem rrotullash - kosha të vogla për duar të vogla

Këtu përdorim recetën tonë Slime niseshteje të lëngshme . Slime me niseshte të lëngshme është një nga recetat tona të preferuara të lojërave ndijore ! Ne e bëjmë atë gjatë gjithë kohës sepse është shumë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur. Tre përbërës të thjeshtë (një është uji) janë gjithçka që ju nevojitet. Shtoni ngjyrën, shkëlqimin, teminat dhe pastaj keni mbaruar!

Ku mund të blej niseshte të lëngshme?

Ne marrim niseshtenë tonë të lëngshme në dyqan ushqimore! Kontrolloni korridorin e detergjentit të rrobave dhe kërkoni shishet e shënuara me niseshte. E jona është Linit Starch (markë). Ju gjithashtu mund të shihni Sta-Flo si një opsion popullor. Mund ta gjeni gjithashtu në Amazon, Walmart, Target, madje edhe në dyqanet e artizanatit.

Por çfarë nëse nuk kam niseshte të lëngshme në dispozicion?

Kjo është një pyetje mjaft e zakonshme nga ata që jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuara dhe ne kemi disa alternativa për të ndarë me ju. Klikoni në lidhjen për të parë nëse ndonjë nga këto do të funksionojë! Receta jonë e solucionit të kripur të slimes funksionon mirë edhe për lexuesit australianë, kanadezë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Tani nëse nuk dëshironi të përdorni niseshte të lëngshme, mund të provoni absolutisht një nga të tjerët bazë. receta duke përdorur zgjidhje të kripur ose pluhur boraks. Ne i kemi testuar të gjitha këto receta me të njëjtin sukses!

SHËNIM: Ne kemizbuloi se ngjitësit e specializuar të Elmer priren të jenë pak më ngjitës se ngjitësi i zakonshëm i pastër ose i bardhë i Elmerit, dhe kështu për këtë lloj ngjitësi ne preferojmë gjithmonë recetën tonë bazë të slime glitter me 2 përbërës.

HOST A SLIME MAKING FESTA NË SHTËPI OSE SHKOLLË!

Gjithmonë kam menduar se slime ishte shumë e vështirë për t'u bërë, por më pas e provova! Tani jemi të lidhur me të. Merrni pak niseshte të lëngshme dhe zam PVA dhe filloni! Ne kemi bërë edhe slime me një grup të vogël fëmijësh për një festë slime! Kjo recetë për zhul oqeanike më poshtë bën gjithashtu një zhul të shkëlqyeshëm për t'u përdorur në klasë!

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar në mënyrë që të mund të trokas aktivitetet!

—>>> KARTAT FALAS RECETA SLIME

RECETA OCEAN SLIME

Gjithmonë i inkurajoj lexuesit e mi të lexojnë listën e furnizimeve tona të rekomanduara për slime dhe Si të rregulloni udhëzuesin slime përpara se të bëni slime për herë të parë. Është e lehtë të mësosh se si të rezervosh qilarin tënd me përbërësit më të mirë të slimes!

Ne kemi përdorur ngjyrosje ushqimore blu dhe jeshile dhe kombinime të secilës për të bërë një larmi ngjyrash oqeanike për llumin tonë të oqeanit! Shtoni shkëlqim koordinues në secilën prej tyre për shkëlqim shtesë. Shkëlqimi i argjendtë funksionon gjithashtu mirë! Gjithmonë shikoni dyqanin e dollarëve për mënyra të përballueshme për të rezervuar shkëlqimin.

Kapni predha deti, oqean ose det plastikekrijesa dhe guaska për t'u përzier dhe për të luajtur me llumin tuaj të oqeanit. Fëmijëve u pëlqen të gjuajnë për sende të vogla argëtuese në zhul dhe është gjithashtu një praktikë e shkëlqyer motorike!

JU DUHET (Për grup):

  • 1/2 filxhan ngjitës shkollor i pastër që lahet
  • 1/4 filxhan niseshte të lëngshme
  • 1/2 filxhan ujë
  • Ngjyrosje ushqimore
  • Glitter
  • Gavokë deti, deti plastik ose Kafshët e Oqeanit (Opsionale)

SI TË BËNI OCEAN SLIME

HAPI 1:  Në një tas përzieni 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 filxhan ngjitës (përziejini mirë që të bashkohen plotësisht ).

HAPI 2: Tani është koha për të shtuar (ngjyrë, shkëlqim ose konfeti)! Mos harroni kur i shtoni ngjyrë ngjitësit të bardhë, ngjyra do të jetë më e lehtë. Përdorni ngjitës të qartë për ngjyrat e tonifikuara të bizhuterive!

Nuk mund të shtoni kurrë shumë shkëlqim! Përzieni shkëlqimin dhe ngjyrosjen e ushqimit në përzierjen e ngjitësit dhe ujit.

HAPI 3: Hidhni 1/4 filxhani niseshte të lëngët. Do të shihni se zhulja fillon të formohet menjëherë. Vazhdoni të trazoni derisa të keni një copëz zhul. Lëngu duhet të zhduket!

HAPI 4: Filloni të gatuani slime! Në fillim do të duket e ngjeshur, por thjesht punoni me duart tuaja dhe do të vini re ndryshimet e konsistencës. Mund ta vendosni edhe në një enë të pastër dhe ta lini mënjanë për 3 minuta dhe do të vini re edhe ndryshimin e konsistencës!

KËSHILLA PËR PËRGATJEN E SLIMES: Ne gjithmonë rekomandojmë që ta përzieni mirë slimin pas përzierjes. Zierja e zhulës ndihmon vërtet për t'u përmirësuarështë konsistencë. Truku me llumin e lëngshëm të niseshtës është të hidhni disa pika të niseshtës së lëngshme në duart tuaja përpara se të merrni zhul.

Mund ta gatuani zhulin në tas përpara se ta merrni gjithashtu. Ky slime është elastik, por mund të jetë më ngjitës. Megjithatë, mbani në mend se edhe pse shtimi i më shumë niseshtesë së lëngshme zvogëlon ngjitshmërinë dhe përfundimisht do të krijojë një zhul më të fortë.

LUAJT ME SLIME OCEAN

Ju do ta pëlqejë sa e lehtë dhe elastike është për t'u bërë kjo slime oqeanike, dhe do të luajë me të gjithashtu! Pasi të keni konsistencën e dëshiruar të slimes, është koha për t'u argëtuar! Sa shtrirje mund të arrini pa thyer zhul?

Shtrojeni çdo ngjyrë të llumit tuaj të oqeanit pranë njëra-tjetrës në shirita të gjatë për t'u rrotulluar së bashku. Slime do të fillojë të përzihet shpejt! Pasi zhulja ngrohet në duart tuaja dhe fillon të rrjedhë, ngjyrat fillojnë të përzihen së bashku dhe duken njësoj si ngjyrat e mahnitshme të oqeanit. luaj që edhe të rriturit e duan! Meqenëse kjo recetë e lëngshme e llumit të niseshtës është më e trashë, ka shumë më pak rrëmujë në duar gjatë lojës. Ndonëse mbani mend gjithmonë të lani duart pas!

Ne filluam me tre pika të dallueshme zhul oqeani në tryezë dhe ngadalë ato u përhapën dhe u lidhën me njëra-tjetrën. Mos harroni të provoni edhe slimin tonë të rërës së plazhit. Këto dy slimes do të ishte kënaqësi për t'u çiftuar së bashku!

E qartëngjitësi i jep llumit tonë të oqeanit një transparencë të pastër edhe pse është me ngjyrë. Ju mund të bëni slime oqeanike me ngjitës të bardhë dhe ngjyrosje ushqimore, por rezultatet do të jenë të ndryshme. Megjithatë, është akoma argëtuese!

RUAJTJA E SLIMES TUAJ OCEAN

Slime zgjat mjaft kohë! Kam shumë pyetje në lidhje me mënyrën se si e ruaj slimin tim. Ne përdorim kontejnerë të ripërdorshëm në plastikë ose xhami. Sigurohuni që ta mbani të pastër zhul dhe do të zgjasë për disa javë. Më pëlqejnë kontejnerët e stilit deli që kam renditur në listën time të rekomanduar të furnizimeve me slime.

Nëse doni t'i dërgoni fëmijët në shtëpi me pak llucë nga një projekt kampi, feste ose klase, unë do të sugjeroja paketa me kontejnerë të ripërdorshëm nga dyqani i dollarit ose dyqani ushqimor apo edhe Amazon. Për grupe të mëdha, ne kemi përdorur kontejnerë dhe etiketa me erëza siç shihet këtu .

Valët e oqeanit përsëriten në recetën tonë të mrekullueshme të llumit të oqeanit!

THE SHKENCA E SLIMIT TË OCEANIT

Ne gjithmonë na pëlqen të përfshijmë një pjesë të shkencës së zhulit të bërë në shtëpi këtu përreth! Slime është një demonstrim i shkëlqyer i kimisë dhe fëmijët gjithashtu e duan atë! Përzierjet, substancat, polimeret, ndërlidhja, gjendja e materies, elasticiteti dhe viskoziteti janë vetëm disa nga konceptet shkencore që mund të eksplorohen me zhul të bërë vetë!

Për çfarë është shkenca e slimes? Jonet e borateve në aktivizuesit e llumit (borat natriumi, pluhur boraks ose acid borik) përzihen me PVA (acetat polivinil)ngjit dhe formon këtë substancë të ftohtë elastike. Kjo quhet ndërlidhje!

Ngjitësja është një polimer dhe përbëhet nga fije ose molekula të gjata, të përsëritura dhe identike. Këto molekula kalojnë njëra-tjetrën duke e mbajtur ngjitësin në gjendje të lëngshme. Derisa…

Ju shtoni jonet borat në përzierje,  dhe më pas ajo fillon të lidhë këto fije të gjata së bashku. Ato fillojnë të ngatërrohen dhe përzihen derisa substanca të jetë më pak si lëngu me të cilin keni filluar dhe më i trashë dhe i gomës si zhul! Slime është një polimer.

Përfytyroni ndryshimin midis spagetit të lagur dhe spagetit të mbetur ditën tjetër. Teksa formohet zhulja, fijet e molekulave të ngatërruara janë shumë si grumbulli i spagetit!

A është zhulja e lëngshme apo e ngurtë?

Ne e quajmë atë një lëng jo-njutonian sepse është pak nga të dyja! Eksperimentoni duke e bërë zhulin pak a shumë viskoz me sasi të ndryshme rruazash shkumë. A mund ta ndryshoni densitetin?

A e dini se zhulja përputhet me Standardet e Shkencës së Gjeneratës së ardhshme (NGSS)?

E bën dhe ju mund të përdorni zhul për të eksploruar gjendjet e materies dhe ndërveprimet e saj. Mësoni më shumë më poshtë…

  • NGSS Kindergarten
  • NGSS Klasa e Parë
  • NGSS Klasa e Dytë

BURIME MË TË NDIHMËSHME PËR KRIJEN E SLIMES

Gjithçka që duhet të dini për prodhimin e slime është më poshtë! A e dini se ne gjithashtu argëtohemi me aktivitete shkencore?

SI TË MUNDFIX MY SLIME?

RECEPTET TONA KRYESORE TË SLIME SLIME

Shiko gjithashtu: Aktivitetet e Ditës së Shën Patrikut për parashkollorët

SHKENCA PAS SLIME

SHIKONI VIDEOT TONA TË MREKULLUESHME SLIME

PËRGJIGJE PËR PYETJET TUAJ SLIME

PËRBËRËSIT MË TË MIRË PËR BËRJEN E SLIME!

PËRFITIMET E MADHESHME QË NJOFTEN NGA KRIJIMI I SLIME ME FËMIJË!

Slime është një material i mrekullueshëm shkencor dhe një aktivitet lojërash shqisore për t'u eksploruar dhe kjo zhul oqeanike është një nga recetat më interesante për zhul që kemi bërë deri më tani këtë vit!

Nëse festoni Ditën e Pavarësisë, hidhini një sy slimes tonë të 4 korrikut. Cilat tema të tjera do t'i jepni slime tuaj këtë vit. Thjesht ndiqni recetën tonë bazë të slimes dhe mundësitë janë të pafundme.

BËRNI TË MËSHTIRËS SLIME TË OCEANIT PËR ARGËTIM NË TEMA NË DET!

Klikoni në lidhje ose në imazh më poshtë për aktivitete argëtuese në oqean për parashkollorët.

Nuk duhet më të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

—>>> KARTA RECETA FALAS SLIME

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.