Si të bëni slime me ngjitës - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 29-09-2023
Terry Allison

Ne kemi recetat më të mira, më të mahnitshme për slime të bëra në shtëpi! Bërja e slime në shtëpi është më e lehtë se sa mendoni, nëse keni përbërësit e duhur të slimes dhe recetat e duhura për slime. Unë betcha ju dëshironi të dini se si të bëni slime me ngjitës dhe cili është ngjitësi më i mirë për të bërë slime. Ne ju rekomandojmë Elmer's zam slime dhe kemi disa receta të thjeshta për slime për t'i ndarë me ju më poshtë! Mësoni se si të bëni slime fantastike në shtëpi në një kohë të shkurtër!

SI TË BËNI SLIME ME NGJITEN E ELMER's

SI TË BËNI SLIME

Nëse ju jeni përpjekur të kuptoni se si të bëni slime dhe si të bëni slime lehtësisht me fëmijët tuaj, atëherë keni ardhur në vendin e duhur! Mësoni se si të bëni slime në shtëpi, pa telashet, zhgënjimet ose supozimet që vijnë me prodhimin e slime.

E di që nuk po kërkoni për një dështim tjetër të Pinterest-it, sepse çfarë argëtimi është kjo…  Slime është pasioni ynë , dhe ne kemi shumë përvojë me recetat e thjeshta të slime që duam të ndajmë me ju! Keni një përvojë argëtuese me slime çdo herë!

CILA ËSHTË NGJITJA MË MIRË PËR BËRJEN E SLIME?

Bota është goditur nga një mani për zhul dhe mund të keni vënë re se sigurimi i përbërësve të zhulit ka qenë pak i ndërlikuar. Jam i habitur që nuk ka një treg të zi për ngjitësin e shkollës së Elmerit që lahet (ose ndoshta ka)! Nëse dëshironi të bëni slimin më të mirë, ngjitësi i Elmerit është ngjitësi ynë i preferuar për prodhimin e zhulit.

SHIKON GJITHASHTU: Si të bëni slimeMe Elmer's Glitter Glue

SLIME SCIENCE

Kur mësoni si të bëni slime , ju gjithashtu dëshironi të mësoni për shkencën pas zhul! Mund të mësoni pak më shumë rreth polimereve dhe ndërlidhjes. Një zam polimer përbëhet nga tonelata zinxhirësh të gjatë, të përsëritur dhe identikë të molekulave fleksibël. Kur shtoni ndonjë nga jonet e borateve (aktivizuesit e zhulit) në ngjitës, kjo ndihmon në lidhjen e këtyre molekulave së bashku.

Normalisht molekulat në ngjitës rrëshqasin pranë njëra-tjetrës në një formë të lëngshme ashtu si kur përdorni ngjitës për vepra artizanale…

SHIKON GJITHASHTU: Eksperimentet e Shkencës së Slime

Por kur shtoni një nga ndërlidhësit tanë të preferuar në të, molekulat bëhen më të trasha dhe më të trasha sepse mund të nuk rrëshqasin më aq lehtë.

Substanca bëhet më viskoze dhe më gome ndërsa molekulat ngatërrohen gjithnjë e më shumë. Kjo substancë është zhul që ne njohim dhe duam. Nëse vini re, përzierja gjithashtu bëhet më e madhe se lëngjet me të cilat keni filluar në fillim. Lexoni më shumë rreth shkencës së slime këtu.

KLIKONI KËTU PËR KARTAT TUAJA TË RECETËS SLIME FALAS!

Shiko gjithashtu: Receta për bukë në qese - kosha të vogla për duar të vogla

SI TË BËNI SLIME ME Ngjitës

Zgjidhni aktivizuesin tuaj të preferuar të slimes, niseshtenë e lëngshme, tretësirën e kripur ose pluhurin boraks, dhe kapni ngjitësin për slime, ngjitësin Elmer për të filluar!

1. Receta e lëngshme me niseshte të lëngshme

 • 1/2 filxhan Elmer's Washable SchoolNgjitës
 • 1/2 filxhan ujë
 • 1/4 -1/2 filxhan niseshte të lëngët
 • Ngjyrosja e ushqimit dhe shkëlqimi janë opsionale!

2. Receta Slime Solution Saline

 • 1/2 filxhan Elmer's Washable School Glue
 • 1/2 filxhan uje
 • 1 /2 lugë gjelle sodë buke
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur
 • Ngjyrosja e ushqimit dhe shkëlqimi janë opsionale!

3. Receta Fluffy Slime

 • 3-4 gota krem ​​rroje me shkumë
 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor të larë Elmers
 • 1/2 lugë gjelle sodë buke
 • 1 lugë gjelle tretësirë ​​të kripur
 • Ngjyrosja ushqimore dhe shkëlqimi janë opsionale!

4. Receta boraks slime

 • 1/2 filxhan ngjitës shkollor të larë Elmers
 • 1/2 filxhan ujë
 • Aktivizues boraks Përzierje: 1/2 filxhan ujë të ngrohtë të përzier me 1/4- 1/2 lugë pluhur boraks
 • Ngjyrosje ushqimore dhe shkëlqim opsional!

MË SHUMË ARGËTIM ME SLIME

Pasi të keni gjetur recetën bazë të slimes, mund të shtoni një sërë përzierjesh TË MËSHTIRËSISHME që krijojnë një përvojë vërtet unike të slimes. Ju do të gjeni se recetat e lezetshme të slimes më poshtë mund të bëhen me ndonjë nga recetat bazë të slimes.

 • Receta për slime në dërrasë
 • Receta për slime me gjethe ari
 • Receta për slime crunchy
 • Receta "Glow In The Dark Slime"
 • Receta "Gjalpi Slime"
 • Receta "Cloud Slime"
 • "Slime që ndryshon ngjyrën"
 • PLUS edhe më shumë Cool Slime Receta…

MUND TË BËNISLIME PA NGJIT?

Vë bast! Shikoni recetat tona të thjeshta për zhul pa boraks për të bërë slimin tuaj pa ngjitës. Ne kemi shumë ide për zhul të ngrënshëm ose të sigurt për shije, duke përfshirë zhul ariu me gomë dhe llum marshmallow! Nëse keni fëmijë që duan të bëjnë slime, duhet të provoni të bëni një slime të ngrënshëm të paktën një herë!

RECETA PËR SLIME TË ngrënshëm

JIGGLY NO GLUE SLIME

SLIME PA BORAX

BËNI SLIME TË MREKULLUESHME ELMER'S LUE SLIME!

Klikoni në imazhin më poshtë ose në lidhjen për tonet e recetave të lezetshme të slime!

Shiko gjithashtu: Pikturë me vargje për fëmijë - Kosha të vogla për duar të vogla

Nuk ka më nevojë të printoni një postim të tërë në blog për vetëm një recetë!

Merrni recetat tona bazë të slime në një format të thjeshtë për t'u printuar, në mënyrë që të mund të eliminoni aktivitetet!

KLIKONI KËTU PËR KARTAT TUAJA TË RECETËS SLIME FALAS!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.