Ornamentet e Krishtlindjeve nga vullkani që shpërthejnë për fëmijë - kosha të vogla për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Aktivitetet dhe eksperimentet shkencore të Krishtlindjeve janë shumë argëtuese me fëmijët e vegjël. Reagimet e sodës së bukës janë një hit i madh në këtë shtëpi, dhe stolitë tona të vullkanit me sodë buke për Krishtlindje janë të mrekullueshme. Vetëm disa furnizime të thjeshta janë gjithçka që ju nevojitet për një aktivitet të lehtë pushimi për fëmijët.

Shiko gjithashtu: Si të bëni slime me ngjitës - kosha të vogla për duar të vogla

STRONIMET E KRISHTLINDJEVE ME SODË BJEKE

EKSPERIMENTET E KRISHTLINDJEVE

Ky ishte eksperimenti më i mrekullueshëm shkencor i Krishtlindjeve me sodë buke deri më tani! Aktiviteti ynë shkencor i prerësve të biskotave me sodë buke për Krishtlindje ishte gjithashtu argëtues i shkëlqyeshëm, por ky është padyshim një aktivitet që duhet ta provoni!

Bëni një mësim të shkëlqyeshëm shkencor me stolitë e vullkanit që shpërthejnë! Veçanërisht na pëlqejnë shpërthimet e gazuara të sodës së bukës në çdo kohë të vitit.

Kemi provuar shumë variacione të ndryshme të sodës së bukës me kalimin e kohës dhe kemi një koleksion të tërë të preferuarave të sodës së bukës! Aktivitetet shkencore të sodës së bukës dhe uthullës janë perfekte për fëmijët e vegjël dhe ofrojnë gjithashtu një përvojë të mrekullueshme mësimore. Ne e duam çdo gjë që shkrep, zhurmë dhe kërcehet!

Shiko gjithashtu: Receta Borax Slime - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Shikoni disa nga të preferuarat tona…

 • Vullkani me shishe uji
 • Balloon Eksperimento
 • Vezët e dinozaurëve të gazuar
 • Vulcano Slime

Mos harroni të merrni grupin tuaj FALAS të kartave sfiduese të Krishtlindjeve STEM

STRONIMET E VULKANIT TË KRISHTLINDJEVE

FURNIZIMET :

 • stolitë plastikë globi me majë të lëvizshme
 • pjekjesode
 • uthull
 • ngjyrosje ushqimore {opsionale
 • shkëlqim dhe tema {opsionale por gjithmonë më mirë me vezullim!}
 • kontejner për të kapur gazin
 • baster gjeldeti ose pikatore për sy
 • hinkë për mbushjen e stolive {opsionale por e dobishme
 • rroba plastike ose gazetë është e dobishme për kontrollin e rrëmujës

SI PËR BËRJEN E ORNAMENTEVE TË KRISHTLINDJEVE

HAPI 1. Për të mbajtur stolitë përdora një tabaka për servirje me 5 ndarje. Ju gjithashtu mund të përdorni një kuti vezësh.

Vendosni rreth një lugë gjelle sodë buke në secilën ndarje dhe pluhurosini të gjitha me shkëlqim.

HAPI 2. Mbushni çdo stoli me rreth 2 lugë sodë buke, më shumë glitter dhe disa tema! Kam përdorur një hinkë për ta bërë më të lehtë.

HAPI 3. Përzieni një enë të madhe me uthull dhe ngjyrosje ushqimore. Shtoni një gjelit të detit. Ne kemi përdorur ndoshta 6 gota deri në fund!

Vendosni gazetën ose një leckë plastike poshtë për të kapur gulçimin. Ne i bëmë me të vërtetë këto stoli të shpërthejnë shumë herë!

HAPI 4. Përdorëm gjelin e detit për të transferuar uthullën tek stolitë!

Kjo ishte gjithashtu praktikë e shkëlqyer e aftësive motorike të shkëlqyera! Fëmija im parashkollor e kupton se veprimi i flluskave të gazuara është në fakt një reagim nga përzierja e dy materialeve, një bazë dhe një acid (sodë buke dhe uthull). Ne shpjeguam pak më tej këtë herë që lirohet një gaz i quajtur dioksid karboni.

Ne u befasuam plotësisht kur u qëllua menjëherë nga stoli dhe kudo, duke përfshirë barkun e tij! Natyrisht, ne duhej ta bënim këtë përsëri dhe përsëri. Ju mund të dëshironi të siguroheni që keni mjaft uthull! Është një pamje magjike për fëmijët.

Kemi rimbushur stolitë dhe kemi bërë sodën e bukës dhe uthullën pa pushim derisa tabaka nuk mund të mbante më!

Unë do të duhej të thoshim që eksperimenti ynë shkencor i Krishtlindjeve ishte një sukses i plotë dhe një kënaqësi për të dy ne që të kalonim kohë me të këtë mëngjes! Bëjeni sezonin e Krishtlindjeve më të veçantë.

Ai dukej shumë i lezetshëm duke bërë që këto stoli të shpërthyen dhe e pëlqeu reagimi i sodës së bukës dhe uthullës. Shikoni se si e goditi barkun e tij! Ai mendoi se ishte gjëja më e lezetshme (po ashtu edhe unë). Ne na pëlqejnë idetë shkencore me temën e Krishtlindjes.

EKSPERIMENTE MË SHUMË ARGËZUESE KRISHTLINDJEVE

 • Përkulja e kallamave me karamele
 • Shpërthime të vogla të Krishtlindjeve
 • Grinch Slime
 • Sfida e Santa STEM
 • Qumështi Magjik i Krishtlindjeve
 • Kutia e dritës së Krishtlindjeve

AKTIVITET SHKENCOR I KRISHTLINDJEVE TË SODËS PJEKE!

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë eksperimente dhe aktivitete të shkëlqyera shkencore të Krishtlindjeve.

AKTIVITETET BONUS KRISHTLINDJE PËR FËMIJË

 • Receta për slime të Krishtlindjeve
 • Mjeshtëri të Krishtlindjeve
 • Aktivitete STEM të Krishtlindjeve
 • Pema e KrishtlindjeveArtizanatit
 • Ide për kalendarin e ardhjes
 • Zbukurime të Krishtlindjeve DIY

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.