Snow Candy me shurup panje - kazana të vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Së bashku me akulloren me borë, do të dëshironi të mësoni se si të bëni karamele bore me shurup panje . Ekziston edhe pak shkencë interesante pas mënyrës se si bëhet kjo ëmbëlsirë e thjeshtë e dëborës dhe se si bora e ndihmon këtë proces gjithashtu. Nuk ka borë? Mos u shqetësoni, ne kemi më shumë aktivitete argëtuese shkencore për ëmbëlsirat që mund të bëni më poshtë.

SI TË PËRGATNI SHURUP DORËS DHE SHURUP PREJ

Fëmijëve do t'ju pëlqejë të provojnë këtë recetë karamele bore me shurup panje dhe të krijojnë gjithashtu ëmbëlsirat e tyre unike. Një dimër me dëborë ofron disa aktivitete të bukura për t'u provuar.

Ky aktivitet i dëborës dimërore është i përsosur për fëmijët e të gjitha moshave që të provojnë në shtëpi ose në klasë. Shtoje në listën e kovave të dimrit dhe ruaje për ditën tjetër të borës.

Dëbora është një furnizim i shkëlqyeshëm shkencor që mund të jetë lehtësisht i disponueshëm gjatë sezonit të dimrit me kusht që të jetoni në klimën e duhur. Nëse e gjeni veten pa borë, idetë tona shkencore për dimër paraqesin shumë eksperimente shkencore dimërore pa borë dhe aktivitete STEM për t'i provuar.

EKSPERIMENTET E SHKENCËS DIMËRORE

Këto ide më poshtë bëni aktivitete të shkëlqyera shkencore dimërore për parashkollorët deri në fillore. Ju gjithashtu mund të shikoni disa nga aktivitetet tona më të fundit shkencore dimërore më poshtë:

  • Qumështi magjik i Frosty-it
  • Peshkimi në akull
  • Burri i dëborës i shkrirë
  • stuhi dëbore në një kavanoz
  • Bëni borë të rreme

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS të borës të printueshme

SHIRUP PREJRECETA E KËMBLETAVE PËR DORËN

Ju mund të pyesni veten nëse bora e vërtetë është e sigurt për t'u përdorur në këto aktivitete ushqimore. Këtu janë pak informacione që gjeta për konsumimin e borës së freskët. Lexoni këtë artikull dhe shikoni se çfarë mendoni. *Hani borë me përgjegjësinë tuaj.

Nëse prisni që të bjerë borë, pse të mos vendosni një tas për ta mbledhur atë. Do të dëshironi të provoni gjithashtu akulloren e bërë në shtëpi.

PERBËRËSIT:

  • 8.5oz Shurup panje të klasës A të pastër (duhet të jetë i pastër!)
  • Pjekje Tepsi
  • Dëborë e freskët
  • Termometer me karamele
  • Tanxhere

Shurpi i pastër panje është i domosdoshëm pasi përbërësit e shtuar në shumë shurupe nuk do të funksionojnë në te njejtën mënyrë! Merrni gjërat e mira dhe shijoni edhe disa petulla ose vafla!

SI TË BËNI BONAMELET DORËS MAPLE

Lexoni udhëzimet hap pas hapi më poshtë për të përgatitur këto ëmbëlsira të shijshme karamele me shurup panje bora!

HAPI 1: Nxirreni një tigan jashtë dhe mbusheni me borë të freskët të rënë të pastër. Më pas vendoseni në ngrirje derisa t'ju nevojitet.

Gjithashtu, provoni ta paketoni borën fort në një enë dhe gdhendni zona ose dizajne të vogla në të cilat derdhni shurupin e panjeve për forma argëtuese.

Përndryshe, mund të përgatitesh për të nxjerrë jashtë shurupin e panjeve të nxehur!

HAPI 2: Hidhni një shishe me shurup panje të pastër në tenxhere dhe lëreni të vlojë mbi nxehtësinë mesatare-të lartë, duke e përzier vazhdimisht.

15>

HAPI 3: Përziejeni dhe ziejini derisa shurupi juaj i panjeve të arrijë termometrin tuaj të ëmbëlsirave 220-230gradë.

HAPI 4: Hiqeni me kujdes tenxheren nga zjarri (shurupi dhe tenxherja e panjës do të jenë shumë të nxehtë) dhe vendoseni në një tas të nxehtë.

Shiko gjithashtu: Ideja e luajtjes së botës së vogël ndijore të shkencës së vullkanit të dinosaurëve

HAPI 5: Hiqni me kujdes lugën shurupi juaj i nxehtë i panjeve në borë duke përdorur një lugë gjelle.

Shiko gjithashtu: Eksperimente karamele për Halloween - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Shurupi i panjeve do të ngurtësohet shpejt, mund t'i hiqni copat dhe ta hani si karamele të forta ose mund t'i mbështillni copat e karamele rreth fundit të një druri të sigurt për ushqim shkop artizanale.

SHKENCA E SNOW CANDY SURUP PREJ

Sheqeri është një substancë mjaft e lezetshme. Sheqeri në vetvete është një i ngurtë, por shurupi i panjeve fillon si një lëng që mund të kalojë nëpër një ndryshim të rregullt për t'u bërë i ngurtë. Si ndodh kjo?

Kur sheqeri i panjës nxehet, një pjesë e ujit avullon. Ajo që mbetet bëhet një zgjidhje shumë e përqendruar, por temperatura duhet të jetë e duhur. Nevojitet një termometër ëmbëlsirash dhe dëshironi që ai të arrijë rreth 225 gradë.

Procesi i ftohjes është vendi ku bora ju vjen në ndihmë! Ndërsa shurupi i panjës i ndezur ftohet, molekulat e sheqerit (grimcat më të vogla të sheqerit ) formojnë kristale të cilat nga ana e tyre bëhen ëmbëlsirat argëtuese që mund të hani!

Kjo sigurisht që është një ushqim argëtues shkenca për ta provuar këtë dimër!

BËRË KËTË DIMËR SHURUP MAPLE!

Kliko në imazhin më poshtë ose në lidhjen për më shumë aktivitete dimërore argëtuese për fëmijët.

Klikoni më poshtë për projektet tuaja FALAS për borën e vërtetë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.