Eksperiment plastik me qumësht dhe uthull - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Shkenca miqësore me tokën dhe fëmijët, bëjeni qumështin plastik! Ky është eksperimenti i thjeshtë shkencor i përsosur  për çdo kohë të vitit, përfshirë Ditën e Tokës! Fëmijët do të mahniten nga transformimi i disa përbërësve shtëpiake në një pjesë të formueshme dhe të qëndrueshme të një substance të ngjashme me plastikën. Ky eksperiment plastik me qumësht dhe uthull është një shembull i mrekullueshëm i shkencës së kuzhinës, një reaksion kimik midis dy substancave për të formuar një substancë të re.

Demonstrimi i qumështit plastik

Shtoni këtë eksperiment të shpejtë dhe të lehtë me qumësht dhe uthull me vetëm disa përbërës në planet tuaja të mësimit të shkencës këtë sezon. Nëse doni të mësoni se çfarë ndodh kur shtoni uthull në qumësht, le të gërmojmë dhe të eksplorojmë kiminë e gjizës! Ndërsa jeni në të, sigurohuni që të shikoni këto aktivitete të tjera argëtuese të kimisë.

Aktivitetet dhe eksperimentet tona shkencore janë krijuar duke pasur parasysh ju, prindin ose mësuesin! Lehtë për t'u konfiguruar, për t'u bërë shpejt, shumica e aktiviteteve do të marrin vetëm 15 deri në 30 minuta për t'u përfunduar dhe janë shumë argëtuese! Plus, listat tona të furnizimeve zakonisht përmbajnë vetëm materiale falas ose të lira që mund t'i merrni nga shtëpia!

Përmbajtja
 • Demonstrimi i qumështit plastik
 • Eksperimenti i qumështit dhe uthullës
 • Kimi Projektet e Panairit Shkencor
 • Udhëzues FALAS për aktivitetet e kimisë
 • Do t'ju duhet:
 • Si të bëni qumësht plastik:
 • Bërja e qumështit plastik në klasë
 • Çfarë ndodh kur juPërzieni qumështin dhe uthullën
 • Më shumë aktivitete shkencore argëtuese për të provuar
 • Burime më të dobishme shkencore
 • Projekte shkencore të printueshme për fëmijë

Eksperimenti me qumësht dhe uthull

Le të fillojmë të mësojmë se si ta kthejmë qumështin në një substancë të ngjashme me plastikën… Shkoni në kuzhinë, hapni frigoriferin dhe kapni qumështin.

Ky eksperiment me qumësht dhe uthull shtron pyetjen: Çfarë ndodh kur shtoni uthull në qumësht?

Projektet e Panairit të Shkencave Kimike

Gjeni këshilla për ndryshimin e variablave me këtë demonstrim shkencor të qumështit plastik për të krijuar një eksperiment pas aktivitetit të mëposhtëm.

Projektet shkencore janë një mjet i shkëlqyer për fëmijët më të rritur për të treguar atë që dinë për shkencën! Plus, ato mund të përdoren në mjedise të ndryshme, duke përfshirë klasat, shkollën në shtëpi dhe grupet.

Fëmijët mund të marrin gjithçka që kanë mësuar duke përdorur metodën shkencore, duke deklaruar një hipotezë, duke zgjedhur variabla dhe duke analizuar dhe paraqitur të dhëna.

Shiko gjithashtu: Artizanati 3D i zemrës së Shën Valentinit - kosha të vegjël për duar të vogla

Doni ta ktheni një nga këto eksperimente argëtuese të kimisë në një projekt shkencor? Atëherë do të dëshironi të shikoni këto burime të dobishme.

 • Projekte të Panairit të Lehtë të Shkencës
 • Këshilla për projektet shkencore nga një mësues
 • Idetë e Bordit të Panairit Shkencës

Udhëzues FALAS për aktivitetet e kimisë

Merrni këtë udhëzues falas të kimisë për aktivitetet tona të preferuara shkencore për fëmijët të provojnë!

Shiko videon!

Do t'ju duhet:

 • 1 filxhanqumësht
 • 4 lugë uthull të bardhë
 • Sharpies
 • Fresa për biskota
 • Stull
 • lugë
 • peshqir letre

Si të bëni qumësht plastik:

HAPI 1: Shtoni 1 filxhan qumësht në një tas të sigurt për mikrovalë dhe ngroheni për 90 sekonda.

HAPI 2: Përzieni 4 lugë uthull dhe përzieni për 60 sekonda.

Duke trazuar ngadalë, do të vini re se copa të forta të quajtura gjizë fillojnë të formohen dhe ndahen nga lëngu i quajtur hirrë.

Shiko gjithashtu: Artizanati i Vitit të Ri për Fëmijë - Kazanët e Vogël për Duart e Vogla

HAPI 3: Hidheni përzierjen në një sitë dhe shtypni të gjithë lëngun duke lënë pas vetëm grumbujt ose gjizën e ngurtë. Kjo do t'i ngjajë konsistencës së djathit ricotta!

HAPI 4: Shtypni peshqirin e letrës në sitë për të thithur lëngun e mbetur ose hirrë dhe hiqeni atë.

HAPI 5 : Shtroni një copë peshqir letre, vendosni një prerëse biskotash mbi peshqir letre dhe shtypni përzierjen tuaj uthull-qumësht ose brumin plastik në prerësin e biskotave dhe lëreni të qëndrojë për 48 orë.

HAPI 6 : Prisni 48 orët dhe ngjyrosni me Sharpie nëse dëshironi!

Bërja e qumështit plastik në klasë

Do të dëshironi të lini mënjanë disa ditë për këtë shkencë eksperimentoni pasi do të duhet të thahet përpara se të ngjyroset!

Nëse dëshironi ta ktheni këtë më shumë në një eksperiment dhe jo në një aktivitet, merrni parasysh testimin e përqindjeve të ndryshme yndyre të qumështit, si p.sh. pa yndyrë dhe me pak yndyrë varieteteve. Për më tepër, ju mund të testoni raporte të ndryshme tëuthull në qumësht. A do ta kthente qumështin në plastikë një acid tjetër si lëngu i limonit?

Çfarë ndodh kur përzieni qumështin dhe uthullën

Ky eksperiment me qumësht dhe uthull nuk prodhon plastikë të vërtetë. Substanca e re quhet plastika e kazeinës. Plastika është në fakt një grup materialesh të ndryshme që mund të duken dhe duken ndryshe, por mund të formohen lehtësisht në forma të ndryshme. Nëse dëshironi të eksploroni polimere të vërteta plastike, provoni pak slime të bërë në shtëpi! Klikoni këtu për të lexuar gjithçka rreth përgatitjes së slimes të bërë në shtëpi për shkencë të lehtë.

Kjo substancë e ngjashme me plastikën formohet nga një reaksion kimik midis përzierjes së qumështit dhe uthullit. Kur molekulat e një proteine ​​në qumësht, të quajtur kazeinë, bien në kontakt me uthullën, kazeina dhe uthulla nuk përzihen. Kur qumështi nxehet, molekulat e kazeinës, secila një monomer, shpalosen, lëvizin përreth, bashkojnë forcat dhe krijojnë një zinxhir të gjatë polimerësh, duke krijuar plastikën e kazeinës!

Molekulat e kazeinës bëhen të ngjashme me ato plastike blobs ju mund të tendosje dhe myk në forma. Kjo është një mënyrë për të bërë djathë të thjeshtë nga qumështi.

KËSHILLA: Mos harroni se qumështi mund të ketë erë të fortë ndërsa eksperimentoni me të!

Më shumë aktivitete shkencore argëtuese për t'u provuar

Lakuriq Eksperimenti i vezëve

Sfida e rënies së vezëve

Si të bëni Oobleck

Eksperimenti me kavanoza

Eksperimenti me balonë me sodë buke

Burime më të dobishme shkencore

Këtu janë disa burime për të ndihmuarju prezantoni shkencën në mënyrë më efektive me fëmijët ose studentët tuaj dhe ndiheni të sigurt kur prezantoni materiale. Do të gjeni artikuj të dobishëm falas të printueshëm kudo.

 • Praktikat më të mira shkencore (siç lidhet me metodën shkencore)
 • Fjalori shkencor
 • 8 Libra shkencorë për fëmijë
 • Gjithçka rreth shkencëtarëve
 • Lista e furnizimeve shkencore
 • Mjete shkencore për fëmijë

Projekte shkencore të printueshme për fëmijë

Nëse ju' po kërkoni të rrëmbeni të gjitha projektet shkencore të printueshme në një vend të përshtatshëm plus fletë pune ekskluzive, Paketa jonë e projekteve shkencore është ajo që ju nevojitet!

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.