Eksperimenti i kristalit të sheqerit - Kazanët e vegjël për duar të vogla

Terry Allison 12-10-2023
Terry Allison

Ky është një eksperiment absolutisht i ëmbël shkencor! Rritni kristale sheqeri dhe bëni ëmbëlsira të bëra vetë me këtë eksperiment të thjeshtë kimik. A janë fëmijët tuaj gjithmonë në kuzhinë në kërkim të një meze të lehtë? Po herën tjetër që ata kërkojnë një ëmbëlsirë, shtoni një mësim argëtues në kërkesën e tyre për rostiçeri! Rritja e kristalit të sheqerit është një eksperiment argëtues dhe i lehtë shkencor për fëmijët. .

RRITJA E KRISTALIT TË SHEQERIT PËR SHKENCËN E ngrënshme!

SHKENCA E SHQYRTUESHME TË ngrënshme

Kush nuk e do shkencën që mund të hani? Rritni kristale sheqeri për një kimi të shijshme dhe fëmijët do të kenë një shpërthim të madh që të mësojnë gjithçka rreth kristaleve!

Shkenca e kristalit ka magjepsur njerëzit për mijëra vjet. Shumë nga gurët tanë të çmuar janë formacione kristali. Shikoni projekte të tjera shkencore për kristalin si kristalet tona të kripës dhe kristalet e boraksit.

Ky eksperiment me kristal sheqeri përdor të njëjtat parime të ngopjes dhe bërjes së një tretësire të ngopur, për të formuar kristalet. Rritja e kristaleve është një mënyrë argëtuese për t'u mësuar fëmijëve zgjidhjet, lidhjet molekulare, modelet dhe energjinë. Të gjitha nga 2 përbërës, sheqer dhe ujë!

Fakti që mund t'i hani këto kristale kur të keni mbaruar me rritjen e tyre, e bën atë edhe më argëtues!

SI TË BËJMË KRISTALET E SHEQERIT

Kristalet e sheqerit formohen si rezultat i një tretësire të mbingopur. Një tretësirë ​​e mbingopur përmban më shumë sheqer sesa mund të tretej në ujë në normalitetkushtet. (Ne do t'ju tregojmë se si të bëni një tretësirë ​​të tepërt të sheqerit dhe ujit më poshtë.)

Në një tretësirë ​​të ngopur, molekulat e sheqerit kanë një shans më të lartë të përplasen me njëra-tjetrën sepse ka më pak hapësirë ​​për të lëvizur. . Kur kjo ndodh, molekulat e sheqerit fillojnë të ngjiten së bashku.

Kur u jepni edhe molekulave të sheqerit diçka për t'u ngjitur (në këtë rast vargun), ato formohen më shpejt në kristale. Sa më shumë molekula të përplasen me njëra-tjetrën, aq më të mëdha bëhen kristalet e sheqerit. Sa më të mëdhenj të jenë kristalet, aq më shumë tërheqin molekulat e tjera të sheqerit drejt tyre, duke bërë kristale edhe më të mëdha.

Molekulat lidhen së bashku duke ndjekur modele të rregullta dhe të përsëritura, kështu që përfundimisht, ju mbeteni me modele të dukshme kristal sheqeri në kavanozin tuaj. Lexoni për të zbuluar saktësisht se çfarë ju nevojitet për të bërë kristale sheqeri dhe si ta kristalizoni shpejt sheqerin.

MË SHUMË BURIME SHKENCORE

Këtu janë disa burime që do t'ju ndihmojnë të prezantoni shkencën në mënyrë më efektive me fëmijët ose studentët tuaj dhe të ndiheni të sigurt kur prezantoni materiale. Do të gjeni artikuj të dobishëm falas të printueshëm kudo.

 • Praktikat më të mira shkencore (siç lidhet me metodën shkencore)
 • Fjalori shkencor
 • 8 Libra shkencorë për fëmijë
 • Gjithçka rreth shkencëtarëve
 • Lista e furnizimeve shkencore
 • Mjetet shkencore për fëmijë

Kliko këtu për të marrë Shkencën tuaj të Ushqimit FALASFletët e punës

Vetëm sepse është ushqim ose karamele nuk do të thotë që nuk mund të aplikoni as metodën shkencore. Udhëzuesi ynë falas më poshtë përfshin hapat e thjeshtë për të filluar me procesin shkencor.

EKSPERIMENTI I KRISTALIT TË SHEQERIT

Pse i quajmë eksperimente të kimisë si kjo shkencë e kuzhinës? Kjo është për shkak se të gjitha furnizimet e nevojshme dalin direkt nga kuzhina. Lehtë!

JU DUHET:

 • 1 filxhan ujë
 • 4 gota sheqer
 • kavanoza mason
 • varg
 • Shkëlqim i ngrënshëm
 • Ngjyrosje ushqimore
 • Kashtë

Shikoni gjithashtu më shumë ide argëtuese për shkencën e kavanozëve!

SI TË BËNI KRISTALET E SHEQERIT

HAPI 1. Një ditë përpara se të filloni eksperimentin tuaj me kristalin e sheqerit, prisni një copë fije pak më të gjatë se kavanozët tuaj. Lidheni një skaj të fijes në një kashtë. Lidhni një nyjë në skajin tjetër.

Lagni fijet dhe lyejini me sheqer. Lërini të thahen gjatë natës.

HAPI 2. Të nesërmen shtoni katër gota sheqer dhe një gotë ujë në një tenxhere dhe ngroheni derisa të vlojë. Ngrohja e ujit për të tretur sheqerin është çelësi për të bërë tretësirën tuaj të mbingopur.

E trazojmë derisa sheqeri të tretet por kujdes që sheqeri të mos ngrohet aq shumë sa të fillojë të kthehet në karamele. Mbani temperaturën e duhur në 210 gradë.

Shiko gjithashtu: Eksperiment plastik me qumësht dhe uthull - Kazanët e vegjël për duar të vogla

E heqim sheqerin nga zjarri.

HAPI 3. Hidheni përzierjen tuaj të sheqerit në kavanoza. Shtoni ushqim të ngrënshëmngjyrosni çdo kavanoz dhe shtoni pak shkëlqim të ngrënshëm.

HAPI 4. Uleni vargun në kavanoz dhe vendosini kavanozët në një vend të sigurt. Lërini kristalet e sheqerit të formohen për të paktën një javë.

KRISTALET E SHEQERIT: DITA 8

Pasi kristalet e sheqerit të jenë aq të mëdha sa dëshironi, hiqni ato nga tretësira e sheqerit. Vendosini ato në një peshqir letre ose pjatë dhe lërini të thahen për disa orë.

Kur kristalet e sheqerit janë tharë, inspektojini ato me një xham zmadhues ose mikroskop. Sa janë të ngjashëm kristalet? Si janë të ndryshëm? Çfarë mund të shihni në mikroskop dhe xham zmadhues që nuk mund ta shihni me sytë tuaj?

Shkenca e mrekullueshme, e ngrënshme është në majë të gishtave tuaj kur kaloni pak kohë duke eksploruar shkencën në kuzhinë me fëmijët tuaj!

Shiko gjithashtu: Fjalori shkencor - Kazanët e vegjël për duart e vogla

Projekti i SHKENCËS PËR KRISTALIZIMIN E SHEQERIT

Projektet shkencore janë një mjet i shkëlqyer për fëmijët më të rritur për të treguar atë që dinë për shkencën! Plus, ato mund të përdoren në të gjitha llojet e mjediseve, duke përfshirë klasat, shkollën në shtëpi dhe grupet.

Fëmijët mund të marrin gjithçka që kanë mësuar rreth përdorimit të metodës shkencore, duke deklaruar një hipotezë, duke krijuar variabla dhe duke analizuar dhe paraqitur të dhëna .

Dëshironi ta ktheni këtë eksperiment të kristaleve të sheqerit në një projekt shkencor të kristalizimit të sheqerit? Shikoni këto burime të dobishme më poshtë.

 • Këshillat e projektit shkencor nga një mësues
 • Idetë e bordit të panairit shkencor
 • EasyProjektet e Panairit të Shkencës

EKSPERIMENTE MË SHUMË ARGËTUESE TË ngrënshëm

 • Nxjerrja e ADN-së së luleshtrydheve
 • Bëni gjeoda të ngrënshme
 • Limonadë të gazuar
 • Snow Candy me shurup panje
 • Gjalpë shtëpie
 • Akullore në një qese

BËRË KRISTALE SHEQERIN PËR SHKENCËN E ËMBLE TË ngrënshme!

Zbuloni më shumë aktivitete argëtuese dhe të lehta STEM këtu. Klikoni në lidhjen ose në imazhin më poshtë.

Terry Allison

Terry Allison është një shkencëtar shumë i kualifikuar dhe edukator STEM me një pasion për të thjeshtuar idetë komplekse dhe për t'i bërë ato të arritshme për të gjithë. Me mbi 10 vjet përvojë në mësimdhënie, Terry ka frymëzuar studentë të panumërt për të zhvilluar një dashuri për shkencën dhe për të ndjekur karriera në fushat STEM. Stili i saj unik i mësimdhënies ka fituar njohjen e saj si në nivel lokal ashtu edhe në nivel kombëtar dhe ka marrë çmime të shumta për kontributin e saj në fushën e arsimit. Terry është gjithashtu një autor i botuar dhe ka shkruar disa libra shkencorë dhe të lidhur me STEM për lexuesit e rinj. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen të eksplorojë jashtë dhe të eksperimentojë me zbulime të reja shkencore.